| ianis1232222 a întrebat:

Cum pot sa invat sa inot la mare?
Daca cauti pe internet spune doar de bazin, ca trebui sa te tii si sa plutesti etc sau ceva de genu.
Dar la mare nu ai de ce sa te tii, poate de un colac, pluta, doar vreau sa imi spuneti daca este la fel de usor ca la piscina/bazin/strand

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

La mare este mai greu sa inveti inotul decat intr-un bazin, fiindca te deruteaza valurile.
Ne fiind obisnuit cu valurile, te dezorientezi repede, poti gresi directia si te indrepti spre adancuri.
Daca nu stii sa inoti, evita in mare sa te bagi in apa unde valurile sunt mai mari decat nivelul pieptului tau, cand stai pe picioare.
De asemenea, daca intrii in apa mai adanca decat pana la brau, foloseste obligatoriu vesta de salvare!

1 răspuns:
| mastadont a răspuns:

îți sugerez să mergi la un bazin de înnot și să înveți acolo înainte să te aventurezi în mare. În mare e mult mai greu de înnotat decât în bazin pentru că trebuie să ții cont și de valuri, dar dacă înveți în bazin măcar o să ai o bază.