| GlockZ a întrebat:

Cum poti sa fii bun la skandenberg? Ce exercitii ar fi bune pentru cineva cam slab la mana dreapta? Apropo sunt si flotarile bune pentru skandenberg?

14 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns:

Sunt multe exercitii, ai nevoie de :

- forta generala ( impins cu haltera, presa militara, tractiuni, mersul fermierului, etc. )

- forta specifica ( rotatori, antebrate, exercitii pentru incheietura, exercitii pentru priza, etc. )

Gasesti pe net exemple pentru fiecare, fa-ti un program. Eu fac 4 sedinte / sapt forta generala si o sedinta forta specifica, la un club de skandenberg, la mese speciale.

| aNNtoNyO a răspuns:

Da si halterele dar sa faca si in stanga ca sa nu i se deformeze. Funda?

| Cosmin86 a răspuns (pentru aNNtoNyO):

"Funda?", ce copil mic laughing

| aNNtoNyO a răspuns (pentru Cosmin86):

Sa ma pupi in cur!winking

| Cosmin86 a răspuns (pentru aNNtoNyO):

Sa te pupe mama ta, copil mic si firav laughing

| Liviutz_Liviuu_Marginean_1995 a răspuns (pentru Cosmin86):

Bvvvv

| Sindrom_4824 a răspuns:

Flotarile sunt bune dar pentru skandenberg eu consider ca sunt foarte bune tractiunile deoarece antreneaza foarte bine bicepsul!

| BracKMyhay95 a răspuns (pentru Sindrom_4824):

La skandenberg trebuie sa ai putere si rezistenta in antebrat si incheietura, nu in biceps. Si pentru antebrat poti face http://www.topculturism.ro/exercitii-antebrate/ inheietura va creste cu timpul.

| Liviutz_Liviuu_Marginean_1995 a răspuns:

La un meci de skanderberg iti trebuie spate si triceps ca tu trebuie sa impingi din umar iar acolo trebuie forta!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Liviutz_Liviuu_Marginean_1995):

Impingi din umar doar daca faci "push", care e o tehnica riscanta.

mai bine tragi, nu impingi ( gen hook sau top roll )

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Am uitat să te întreb ceva. De ce tehnica „push" e riscantă? Dacă e folosită în mod greșit îți poți rupe cotul sau mai știu eu ce? Am văzut mulți la televizor care folosesc push.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca e folosita un mod corect iti poti rupe cotul happy

In tehnica aia tragi pe cot, trebuie sa ai oasele tari. + ca daca te intoarce repede si nu ai timp sa te repozitionezi iti rupe mana.

Incearca singur, intra in pozitie de push si trage in sensul opus sa vezi ca mana n-are unde sa se duca ( decat daca se rupe ).

Poti face push controlat la antrenament ( unde ii zici adversarului sa nu traga, doar sa te tina ) ca sa-ti intaresti cotul.