| KubetiiOO a întrebat:

Cum sa invat sa stau in maini? Maine dau proba de control la sport si trebuie sa stau in maini si nu pot singura.Adica ma cracanez si cad in diferite parti.Profu ne-a ajutat vreo 4 ore de sport si atunci cand m-a prins puteam numai ca singura nu pot deloc.Help me!

4 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Cu spatele la perete.

nu iti lua viteza mare, sa nu dai cu calcaiele in pereti, usurel ca se poate

| betsy a răspuns:

Pozitia coloanei vertebrale depinde foarte mult de pozitia capului: atunci cand iti iei prea mult avant si corpul se inclina spre fata, ridici capul si cand te lasi prea mult pe spate, lasi capul in jos, dar nu prea mult fiindca poti cadea pe spate. Cand corpul ajunge in pozitie verticala, trebuie sa iti incordezi abdomenul. E foarte important si sa tii mainile drepte. Eu am facut gimnastica si, la inceput, cand am invatat, ma sprijineam cu picioarele de un perete si apoi incercam sa imi desprind picioarele de perete si sa stau in pozitie verticala. Poti inerca si tu asta.

Ma bucur daca ti-a fost de folos raspunsul meu! Succes maine, la proba! happy

| Abadonna a răspuns:

Trebuie sa ai un pic de forta in brate si in spate ( fa flotari ). Daca aveti voie, incearca sa o faci la perete, eu asa am invatat. Trebuie sa te arunci cu tupeu pentru ca daca ti-e frica nu iti iei suficient avant si picioarele iti cad inapoi. Nici prea mult avant insa ca te dai pe spate. Nu ai ce sa patesti deoarece aveti saltele iar daca nu te mai tin mainile, inclina-te pe o parte sau ceva cand cazi, sa nu iti intinzi gatul. Mai exerseaza in casa la perete pentru ca daca nu exersezi nu prea poti sa faci minuni.
Spor big grin

| On3St4r a răspuns:

De fapt nu poti asa imediat,intr-o zi. Poti doar daca : ai forta in maini (muschi) sau daca ai flexibilitate. Daca ai zis ca ai putut, dar nu singura, trebuie sa exersezi mult de tot.Succes!