| pytyk_2297 a întrebat:

Cum sa ma inalt spuneti-mi exercitii pentru crestere in inaltime repet exercitii nu sporturi fac basket si am 1.48 14 ani 36 kg si as vreau sa am pana in august 1.55 va rog dau funda

9 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

Ai 14 ani, vei creste in inaltime pana pe la 20 de ani nu-ti face probleme. Daca faci si basket sunt sigur ca nu vei avea probleme cu inaltimea.

Totusi ca sa-ti raspund mai concret ca sa cresti in inaltime, inotul de va ajuta destul de mult in plus te ajuta sa-ti imbunatatesti conditia fizica fapt ce te va ajuta si la basket.

| EmaS a răspuns:

Vrei sa iti adaugi cativa centimetri in inaltime? Nici o problema. Ai la indemana cea mai sanatoasa metoda posibila: sportul. Acesta da un impuls cresterii in inaltime, cu singura conditie sa nu fie prea intens, caz in care ar putea sa duca la deviatii ale scheletului, dureri musculare, articulare sau osoase.

Asadar, daca nu ai implinit inca 20 de ani si nu ti s-au inchis cartilajele, cresterea in inaltime poate fi stimulata. Principalele oase la care trebuie sa lucrezi sunt coloana vertebrala si picioarele. Acestea au capacitatea de a-ti creste statura prin faptul ca sunt indeajuns de flexibile cat sa fie intinse, printr-o pozitie corecta si prin exercitii.

Inotul
Fara doar si poate, inotul ajuta la o dezvoltarea armonioasa a corpului. In plus, acesta este cunoscut ca unul dintre cele mai eficiente exercitii de stretching pentru coloana vertebrala si pentru intreaga musculatura. Ba mai mult, unii oameni il considera drept cel mai bun exercitiu de intindere din perspectiva cresterii in inaltime.

Dintre toate stilurile de inot, stilul bras (sau popular "broasca") este considerat drept cel mai solicitant din punct de vedere al intinderilor si, implicit, cel mai eficace pentru cresterea in inaltime.

Sfat: inainte si dupa sedinta de inot, trebuie sa consumi cantitati suficiente de proteine si carbohidrati. Rezultatele se vor situa undeva intre 1 si 2 centimetri.

Baschetul
Daca vrei sa cresti ceva mai mult in inaltime, intre 6 si 10 centimetri, trebuie sa intri in sala de sport si sa te pui pe treaba. Sariturile in inaltime declanseaza o reactie naturala de intindere a oaselor, care devin mai puternice si se pot lungi cu cativa centimentri. Mai mult, daca nu ai mai facut exercitii sport pana acum, cresterea in inaltime va fi cu adevarat mare.

Sfat: daca nu esti pasionata de baschet, poti opta pentru handbal sau volei. Sunt foarte asemenatoare baschetului in ceea ce priveste capacitatea de alungire a oaselor.

Stretchingul
La acest capitol, exista mai multe exercitii de intindere care pot sa reduca presiunea acumulata in spatiul dintre vertebre, lucru care duce automat la o crestere in inaltime. Printre acestea, se numara cobra, pisica, leaganul, rasucirile, atarnatul de o bara, inotul pe uscat.

Sfat: in timp ce practici aceste exercitii, incearca sa iti mentii corpul cat de relaxat posibil si sa le repeti de 3 ori.

Kickingul sau loviturile cu piciorul
Aceste exercitii au o actiune foarte puternica asupra coapselor si, prin faptul ca sunt repetate, iti lungesc muschii si oasele din zona si iti adauga cativa centimetri la inaltime.

Sfat: fa zilnic cate 20 de lovituri pentru fiecare picior, pana ajungi la 100 de fiecare. Rezultatul nu va fi unul imediat, insa va aparea dupa ceva antrenamente.

Mersul pe bicicleta
In privinta oaselor picioarelor, alungirea lor este foarte posibila prin pedalare. Mersul pe bicicleta iti intareste sistemul circulator, lucru ce permite o circulatie mai buna a nutrientilor si a HGH - hormonului uman de crestere.

Atunci cand pedalezi, iti intinzi piciorul si automat, intregul corp. Tine cont totusi de faptul ca piciorul trebuie sa fie pozitionat drept pe pedala, iar spatele trebuie sa fie drept, si nu in pozitia de cursa, aplecat in fata.

Sfat: ridica-ti scaunul atat de sus cat sa iti permita pozitionarea corecta a piciorului pe pedala si mentirea dreapta a spatelui. Pe masura ce ti se alungeste corpul, ridica-l treptat din ce in ce mai sus, pana te obisnuiesti cu noua inaltime.

| ROB3RT89 a răspuns:

Daca ai doar 14 ani, nu vad care'i graba... Daca basket-ul nu te ajuta, incerca sa faci inot si tractiuni, asta te va ajuta sigur.Priveste partea buna, o sa ai destul timp sa cresti pana la 18-21 de ani.

| Laura0 a răspuns:

Aaa..cresti in ritmul tau..nu te grabi. oricum nu stiu incearca sa alergi dimineata...sa faci toate exercitiile pe care le stii, dar nu cred ca exercitiile te vor ajuta in crestere

| Marwell a răspuns:

Eu am facut niste exercitii care chiar au dat rezultat bun, in ultimele luni am crescut 5 cm de la ele, chiar daca am 20 ani.
http://fit4sport.wordpress.com/cum-sa-cresti/exercitii-crestere/

| Mikys99 a răspuns:

Buna am 18 ani si la fel imi doream sa fiu nanta, in fiecare zi apucate de turnic si stai agatata aproximativ 15 si timp de 1 luna vei avea rezultate pina 5-7 cm.

| abdulahmad177 a răspuns:

Salut,am 15 ani si 5 luni si de ceva timp ma urmareste intrebarea asta zi de zi, voi mai creste in inaltime sau nu? am 1.69/1,70 spre deosebire de fratele meu cu un an mai mare ce are 1.77, tata are la fel 1, 77 si mama 1.60, fac sala de 4-5 ori pe sapt, bazinul cel mult 1-2 pe sapt, stretching, beau multe lactate si brinzeturi si consum omega 3 6 9, ceea ce mai tine de mine e ca sunt maturizat am par pe fata si in mai multe zone doar ca cu inaltimea am ramas in urma...niste pareri sau sfaturi?

| FIFILEFOFOLE a răspuns:

Buna, nu stiu ce sa zic de exercitii dar am un prieten care a facut cateva luni de inot si a crescut in inaltime in jur de 15 cm.