| almaz a întrebat:

Cum să-mi calculez caloriile și macronutrienții? Astăzi de ex. mi-am pregătit spaghete integrale cu pulpă de pui dezosată. Am folosit:
1. 200gr de spaghete
2. 300 gr de pulpa de pui maruntita

Dupa ce am terminat de pregatit, spaghetele s-au umflat cu apa, au devenit mai grele, carnea s-a facut mai mica parca, deci intr-un final cand am pus le cantar tot ce-am pregatit aveam 1100gr. Cum sa-mi impart pe portii?

Acuma am mancat circa 300gr din mancare care am pregatit-o...(ca sa stiu cate kalorii am mancat si cati macronutrienti)

Răspuns Câştigător
| DovleacTurbat a răspuns:

Cele 200g de paste le iei asa cum sunt chiar daca dupa fierbere o sa ai vreo 350-400, apa n-are calorii. Pulpa de pui cantaresti dupa ce e pregatita.