| jessyyou a întrebat:

Cum se defineste rezistenta cardiovasculara si mod sanatos de viata?

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Inima depinde de o viata sanatoasa daca nu faci sport, bagi grasime in tine inima e fortata sa bata mai tare cea ce nu-i bine pentru ca in timp apare hipertensiunea din cauza peretetilor din vene care sunt de grasime, daca poti alerga mult cu adevarat duci o viata sanatoasa

| kaudia25 a răspuns:

Rezistenta cardiovasculara este cel mai important element al formei sportive (fitness). Aceasta este capacitatea inimii, vaselor sanguine si sangelui de a transporta oxigen si elemente nutritive spre celule si de a indeparta produsele reziduale.
Un sistem cardiovascular in forma scade riscul unor boli ale inimii. Aceasta este baza pe care se sprijina toate celelalte elemente ale formei.
Muschii, ca alt motor, combina combustibilul si oxigenul pentru a produce energie: natural, rezulta unele reziduuri. Cand un muschi este exersat, ia mai mult oxigen de la celulele rosii din sistemul circulator.
Vasele sanguine din jurul muschiului se dilata pentru a permite trecerea unei cantitati mai mari de sange. Atat inima cat si plamanii isi maresc ritmul functionarii pentru a face fata nevoilor crescute de oxigen si sange ale celulelor.
http://vitaclub.info/2012/05/04/elementele-esentiale-ale-formei-sportive/