| anonim_4396 a întrebat:

Daca nu mananc după sală..si beau doar apă.
Există riscul ca Antrenamentul din Ziua Respectivă să fie Steril?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce treaba are mancarea cu sterilitatea?

| peperonies a răspuns:

Cred ca unu din noi nu stie ce inseamna steril si nu cred ca sunt eu.

| DovleacTurbat a răspuns:

Nu. Ia-o logic. Daca cum termini antrenamentul te-ai pus la masa (ca asa ai auzit tu, ca are corpul nevoie) pana mănânci tu dureaza hai sa zicem 30 de minute, dar pana mancarea este descompusa in macronutrienti dureaza cateva ore, deci dupa teoria ta si a astora de jos organismul tau chiar daca mananci imediat dupa sala el NU este hranit. Acum adevaraul, NU e nevoie sa mananci imediat dupa sala dar dupa 2-3 hai 4 ore ar fi totusi recomandat sa papi, nu trebuie sa mananci imediat dupa sala deoarece macronutrientii consumati de tine pe parcursul zilei pana in momentul cand termini antrenamentul se afla in sange deja si numai bine isi vor face treaba. P.S. dupa antrenament organismul cauta sa-si refaca depozitul de carbohidrati nicidecum nu cauta proteina (cum fac multi, imediat dupa antrenament dau cu shake-ul proteic " ca sa nu ne scada mușchii boss" laughing )

| tintareco a răspuns:

Este chiar indicat, aşa cum înainte ai nevoie de încălzire, după ai nevoie ca organizmul să se relaxseze.

| qest11 a răspuns:

...sa fie inutil, ai vrut sa spui. Studiile arata ca organismul are cea mai mai mare nevoie de proteine imediat dupa antrenament, in primele 30 de minute. Apa e buna, daca daca mananci la 2 ore dupa sala, si esti incepator, tot vei progresa, doar la inceput, la un moment dat cu siguranta te vei plafona si vei stagna. Nici un antrenament nu e inutil, chiar daca mananci prost. Te mentine oarecum in forma, doar ca te vei reface mai greu, si la urmatorul antrenament se va simti un pic de oboseala. Iti ei niste proteina la sticla si o bei pe strada ara jena. Chiar si acelea ieftine sunt bune decat deloc.

| Razvan_Tudor_1986 a răspuns:

Exista momente in zi in care carbohidratii sunt mai mult decat bineveniti la masa: dimineata la prima ora la micul dejun sau dupa antrenament (chiar si inainte, daca doriti un „boost" de energie semnificativ.

Primul lucru dimineata pentru ca organismul este dupa un mic „post" de peste noapte si are nevoie de o sursa de carbohidrati si o proteina cu digestie rapida. Daca planuiesti o sesiune de cardio dimineata, sari peste carbohidrati si bea un shake de proteine, in acest fel o sa arzi mai mult tesut adipos ca si sursa de energie. Cand ai terminat sesiunea de exercitii cardiovasculare este recomandata o sursa de carbohidrati simpli si proteine.

Dupa antrenament este crucial sa mananci o sursa de carbohidrati simpli, deoarece incepe intreg procesul de recuperare / crestere musculara. Dupa un antrenament greu, rezervele corpului tau sunt golite de glicogen si glucoza.

In timpul antrenamentului, muschii folosesc glucoza (energie disponibila) si glicogen (energie stocata) pentru a avea energia necesara sa faca fata antrenamentului. La un moment dat, nivelul glucozei din sange si glicogenul din ficat si muschi ajung la cote atat de scazute incat nu mai poti executa exercitiile pana la capat. Pur si simplu nu mai exista energie pentru ca muschii sa execute exercitiile respective.

Ceea ce se intampla este ca organismul secreta un hormon care se numeste cortisol, hormonul de „stres" al corpului si are efecte puternic catabolice. Cortisolul incepe sa „manance" din tesutul muscular si il converteste in glucoza, un proces numit gluconeogeneza, proces care se realizeaza prin ficat. Rezultatul este pierderea tesutului muscular.

Masa de dupa antrenament previne acest proces. Totodata, permite eliberarea de insulina, unul din hormonii anabolici din corp. Ok, dar daca pudra proteica din zer este o optiune buna deoarece este rapid absorbita de corp, care este cea mai buna sursa de carbohidrati? Ei bine, trebuie sa alegem o sursa de carbohidrati cu indice glicemic mare.

Este foarte important sa mananci carbohidrati (si proteina) cat mai repede dupa antrenament (maxim 30 – 45 de minute). Nivelul ridicat de insulina va ajuta nutrientii sa ajunga la muschi si sa ii hraneasca, evitandu-se astfel „mancarea" lor.

Raportul optim intre carbohidrati si proteine este de 4 grame de carbohidrati pentru fiecare gram de proteine. Consumarea unei cantitati mai mari de proteine are un impact negativ, deoarece incetineste rehidratarea si refacerea glicogenului.

De exemplu, dupa antrenament poti sa mananci: o banana cu iaurt, un shake proteic in care adaugi dextroza, ananas proaspat cu iaurt sau cottage chese, cartofi dulci, orez cu legume si carne, vita la gratar cu broccoli, o mana de paste cu rosii etc.
Sper că te-am ajutat.

| Razvan_Tudor_1986 a răspuns:

Exista momente in zi in care carbohidratii sunt mai mult decat bineveniti la masa: dimineata la prima ora la micul dejun sau dupa antrenament (chiar si inainte, daca doriti un „boost" de energie semnificativ.

Primul lucru dimineata pentru ca organismul este dupa un mic „post" de peste noapte si are nevoie de o sursa de carbohidrati si o proteina cu digestie rapida. Daca planuiesti o sesiune de cardio dimineata, sari peste carbohidrati si bea un shake de proteine, in acest fel o sa arzi mai mult tesut adipos ca si sursa de energie. Cand ai terminat sesiunea de exercitii cardiovasculare este recomandata o sursa de carbohidrati simpli si proteine.

Dupa antrenament este crucial sa mananci o sursa de carbohidrati simpli, deoarece incepe intreg procesul de recuperare / crestere musculara. Dupa un antrenament greu, rezervele corpului tau sunt golite de glicogen si glucoza.

In timpul antrenamentului, muschii folosesc glucoza (energie disponibila) si glicogen (energie stocata) pentru a avea energia necesara sa faca fata antrenamentului. La un moment dat, nivelul glucozei din sange si glicogenul din ficat si muschi ajung la cote atat de scazute incat nu mai poti executa exercitiile pana la capat. Pur si simplu nu mai exista energie pentru ca muschii sa execute exercitiile respective.

Ceea ce se intampla este ca organismul secreta un hormon care se numeste cortisol, hormonul de „stres" al corpului si are efecte puternic catabolice. Cortisolul incepe sa „manance" din tesutul muscular si il converteste in glucoza, un proces numit gluconeogeneza, proces care se realizeaza prin ficat. Rezultatul este pierderea tesutului muscular.
Masa de dupa antrenament previne acest proces. Totodata, permite eliberarea de insulina, unul din hormonii anabolici din corp. Ok, dar daca pudra proteica din zer este o optiune buna deoarece este rapid absorbita de corp, care este cea mai buna sursa de carbohidrati? Ei bine, trebuie sa alegem o sursa de carbohidrati cu indice glicemic mare.

Este foarte important sa mananci carbohidrati (si proteina) cat mai repede dupa antrenament (maxim 30 – 45 de minute). Nivelul ridicat de insulina va ajuta nutrientii sa ajunga la muschi si sa ii hraneasca, evitandu-se astfel „mancarea" lor.

Raportul optim intre carbohidrati si proteine este de 4 grame de carbohidrati pentru fiecare gram de proteine. Consumarea unei cantitati mai mari de proteine are un impact negativ, deoarece incetineste rehidratarea si refacerea glicogenului.

De exemplu, dupa antrenament poti sa mananci: o banana cu iaurt, un shake proteic in care adaugi dextroza, ananas proaspat cu iaurt sau cottage chese, cartofi dulci, orez cu legume si carne, vita la gratar cu broccoli, o mana de paste cu rosii etc.