| Losnams a întrebat:

Daca o sa merg la nutritionist el imi va spune ce sa mananc si cat sport sa fac? O sa pot slabi 3-4kg in 3 saptamani? Trebuie sa imi faca analize avand in vedere ca am 4-5 kg in plus? Am 14 ani si sunt baiat

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Normal ca-ti spune, asta e slujba lui laughing)

| Violleta2022 a răspuns:

Am vazut ca ai 1.70 si 70 kg, iar in acest caz, ar trebui sa slabesti 10 kg.
Bineinteles ca nutritionistul iti va spune ce sa mananci si cum sa mananci, ca sa incepi sa dai jos.

| Losnams explică (pentru Violleta2022):

Trebuie sa ajung undeva pe la 65-66 kg pentru ca sunt destul de masiv si am ceva masa musculara pe mine, 60 ar fi prea putin.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Losnams):

Nu ar fi putin, dimpotriva, asa ar trebui sa fii la 14 ani!
Evident ca tu nu esti constient ca esti gras acum, de aceea crezi ca trebuie sa dai jos numai 4-5kg, cand de fapt, trebuie sa dai 10 kg, ca sa fii in limitele normale pentru 14 ani.
Lasa "masivul" ca nu-i sanatos pentru un adolescent!

| AnastasiaK a răspuns (pentru Losnams):

Ignor-o, are talentul de a abera la toate intrebarile.

Da, poti slabi 3-4kg in 3 saptamani. O poti face si fara un nutritionist daca reusesti sa intelegi cum functioneaza ideea de deficit caloric si sa-ti calculezi caloriile. Daca ai totusi posibilitatea sa te duci la un nutritionist, du-te si te va indruma el cu ce ai nevoie.

| Losnams explică (pentru Violleta2022):

Nu stiu, eu oricum nu ma simt plin, chiar pot sa fac sport destul de mult.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Losnams):

Dupa cum am mai spus, copii grasi au totdeauna tendinta sa spuna ca nu sunt grasi, sau pliniuti, pentru ca nu se vad asa.
Dar, iti pot spune clar, ca la 14 ani si 1.70 nu trebuie sa ai mai mult de 60kg, ca sa fii in limitele normale de greutate.
Elementul "masiv" trebuie eliminat, ca nu-i echivalent cu "sanatos".