| Moggy a întrebat:

Am 16 ani si am slabit 2 kg in 3 saptamani fara sa fac nimic. Mananc bine, iar sport nu prea fac.
E normal sau trebuie sa fac niste analize?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Ai mancat mai putin si nu ti-ai dat seama, mai putin caloric, nu volumetric, altfel nu aveai cum sa dai jos, ca sa dai jos 2 kile in 3 saptamani trebuia sa ai un deficit de 670 Kcal/zi, si l-ai avut poate. Ai renuntat tu la ceva, dulciuri, ceva n-ai mai mancat, dar in rest mancand normal, zici ca ai mancat la fel.

Sau ai retinut inainte mai multa apa de la ceva mai multa sare, si ai eliminat-o in timp, asa ca ai cu 2 Kg mai putin.

Ca boli, se slabeste in hipertiroidism, acolo analizele TSH si FT4 vor spune daca este sau nu, si in diabet sever, adica glicemia spune daca e sau nu.
Insa daca aveai diabet, iti era rau pana acum, urinai mai des.
Iar daca aveai hipertiroidism erai mai agitat, batea inima putin mai tare, ai asa?
Daca nu, inseamna ca ai mancat ceva mai putin caloric. Daca mai continui sa slabesti, atunci poti sa faci cele trei analize, TSH, FT4 si glicemie.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu am slabit 5 kg in 30 zile dar am facut si efort fizic, restrictie de calori, probabil ca ai mancat mai putin si ai facut si ceva activitate fizica, mare atentie la retentia de apa poate fii 2 litri

| ancaval a răspuns:

Depinde. Câteodată mănânci mai mult, câteodată mai puțin.
Uneori bei mai multe lichide. Și dacă te cântărești zilnic, e normal să apară diferențe.
Normal ar fi să te cântărești dimineața, pe stomacul gol.

Analizele se fac dacă ai și alte simptome.

| Sonia822 a răspuns:

E normal, probabil te-ai cantarit pe nemancate, cu colonul si vezica goale tongue

| Ungurean_Andrei_1999 a răspuns:

Daca ai si alte simptome, ar trebui sa mergi la medicul de familie, dar, poate ai avut ceva stres si din cauza asta ti s-a intamplat sa slabesti.
Nu ai slabit mult, mie mi se intampla sa slabesc si 5 kg intr-o luna din cauza stresului si nu am nimic, sunt perfect sanatos.
Dar daca nici din cauza stresului nu e, totusi nu ar trebui sa neglijezi ceea ce se intampla, pentru ca orice e posibil in ultima perioada, la cate boli si virusuri apar in ultimul timp; ar trebui sa mergi totusi si sa te consulte medicul de familie, sau macar sa-i ceri sfatul. Sper ca ti-am fost de folos.

| Mosotti a răspuns (pentru Ungurean_Andrei_1999):

Pai da, ca la stres poate scade pofta de mancare la tine, si e normal sa slabesti 5 kile in 30 de zile, desi sa slabesti 5 kile, rezulta ca mananci serios mai putin zilnic adica 1170 Kcal/zi mai putin, adica cam 1200/zi mananci in loc de un 2200-2400. Adica mananci cam la jumate.

Asa si el, mananca mai putin dar nu se prinde. Cand ii aud pe multi "nuuu mananc domne mult dar ma ingras", mor, nu alta. Nu ai cum sa te ingrasi daca nu bagi energie peste cat arzi, ca 1 kg de grasime are 7000 Kcalorii, deci fara energia aia nu are cum sa puna un om. Daca aduna ce mananca si cate Kcal are, o sa vada acela ca mananca mult.

Odata cand faceam sala, luasem cam 4 Kg intr-o saptamana. Eu socotisem ca nu am depasit Kcal permise. Aveam 62, 2 Kg la 1, 7 m inaltime. Dupa cateva zile observ o slabire brusca deci a doua zi 61, 4, a treia zi 60, 6, a patra zi 59, 9, a cincea zi 59, 1 si a sasea zi 58, 1. Era apa retinuta permanent, si i-a dat drumu dupa saptamana aia. Dupa aia nu mai era apa ca dupa inca o zi era 58, deci nu mai cobora.
De aia eu socotesc, ca matematica imi zice clar, nici nu conteaza ce arata cantarul.

Cand e diabet, se slabeste mancand orice si oricat, slabesti continuu, nu 2 kile dupa 3 saptamani, slabesti 2-2, 5 kile saptamanal, urinezi des, ti-e somn excesiv, miroase urina a acetona.
Daca e hipertiroidism esti in alerta mereu, cam agitat, hiperactiv, puls ridicat, deci se simtea daca avea ceva din astea. Asa ca ramane clar retinere apa si eliminata la un moment dat, sau mancat mai putin caloric. Deci daca avea probleme, simtea brutal.