| daydreamer a întrebat:

Dati-mi va rog niste exercitii pentru subtierea taliei si a picioarelor (in afara de bicicleta).

Răspuns Câştigător
4 răspunsuri:
| IoanapSG a răspuns:

Citeste mai jos:

exercitii pentru subtierea picioarelor

Exercitii pentru osteoporoza
Categoria: Articole
Generalitati Va prezentam cateva exercitii gandite special pentru a preveni sau a trata osteoporoza prin intarirea muschilor si oaselor si imbunatatirea tinutei si a echilibrului. Inainte de a incerca aceste exercitii, este indicat sa consultati medicul! Acesta poate determina care dintre aceste exercitii sunt potrivite pentru Dumneavostra si ce program trebuie sa urmati. Pozitia corecta a corpului Pentru a va imbunatati pozitia corpului in timpul mersului sau al sederii pe scaun, trebuie sa invatati sa pastrati o pozitie corecta a capului, gatului si spatelui in timp ce stati in picioare. Pentru a exersa pozitionarea corecta a corpului: - pozitionati-va cu spatele la perete; lipiti capul, umerii si spatele de perete si pastrati o distanta de 5-6 cm intre picioare si zid. - relaxati umerii si indreptati privirea inainte; incordati abdomenul si fesele. - presati spatele pe suprafata peretelui, mentinand o distanta de o mana intre zid si curbura spatelui; Pozitia... [continuare]

Cere SfatulMedicului

afla raspunsurile la problemele tale

Top 300 boli

totul despre cele mai frecvente afectiuni

Verifica-ti sanatatea

alegi zona afectata si primesti diagnosticul

Comunitate

vezi cum au rezolvat altii problemele lor

Interpretare analize

afla parerea medicului despre analizele tale

Exercitii pentru sanatatea ochilor
Categoria: Articole
Generalitati Exercitiile pentru ochi sunt recomandate persoanelor diagnosticate cu diferite afectiuni oftalmologice, deoarece contribuie la ameliorarea acestora. Astfel, medicul oftalmolog poate indica acest tip de exercitiu pacientilor care: - sufera de strabism, ambliopie; - prezinta vedere incetosata; - au un ochi activ si unul pasiv; - nu isi pot focusa privirea, motiv pentru care nu pot citi; - au suferit o interventie chirurgicala, in urma careia trebuie sa iti fortifice musculatura ochiului. Recomandare Exercitiile oculare sunt recomandate in momentul in care pacientul prezinta urmatoarele simptome: oboseala la nivelul ochilor, vedere incetosata, dureri de cap, sensibilitate crescuta la lumina sau pur si simplu simte pleoapele extrem de grele. Pentru o mai mare eficienta a exercitiilor se recomanda practicarea acestora inca din copilarie. Trebuie mentionat ca purtarea ochelarilor de vedere sau a lentilelor de contact constitue primul pas catre ameliorarea... [continuare]

Fitness (exercitii pentru o conditie fizica buna)
Categoria: Articole
Generalitati Fitness-ul poate fi un mod de a mentine starea de sanatate, sau un sport de performanta. Fitness-ul in sportul de performanta este legat de agilitatea, puterea si viteza atletului. Conditia fizica buna se poate obtine prin activitate fizica regulata. Efectele fitness-ului sunt: imbunatatirea functiilor cardiaca si respiratorie, cresterea flexibilitatii, cresterea fortei musculare si a rezistentei. Fitness-ul, efectuat ca o activitate pentru imbunatatirea starii de sanatate, reduce riscul atacurilor cardiace, cancerului de colon, diabetului sau a hipertensiunii. Care este activitatea fizica necesara pentru obtinerea unei conditii fizice bune? Specialistii recomanda : - activitate fizica de intensitate moderata timp de 30 de minute pe zi, 5 zile pe saptamana sau mai mult - exercitii fizice intense timp de 20 de minute pe zi, 3 zile pe saptamana sau mai mult. Exercitiile fizice intense sunt exercitiile care determina cresterea pulsului (alura ventriculara) la... [continuare]

Exercitii pentru abdomen
Categoria: Articole
Exercitii pentru incepatori Exercitiile pentru abdomen ajuta la mentinerea unei pozitii corecte a spatelui. Muschii spatelui si abdomenului realizeaza o "centura" de rezistenta, care mentine rectitudinea (pozitia normala, dreapta) coloanei vertebrale. O musculatura slaba determina pozitii vicioase, anchiloze, durere, fatigabilitate si o scadere accentuata a mobilitatii. Tonifierea musculaturii abdominale nu ajuta doar la mentinerea unei pozitii normale ci ajuta si la scaderea in greutate, previne osteoporoza si creste mobilitatea generala. [continuare]

Cum gasim incaltamintea adecvata pentru afectiunile picioarelor?
Categoria: Articole
Generalitati Incaltamintea joaca un rol important atat in dezvoltarea, precum si in prevenirea afectiunilor picioarelor si degetelor, cum ar fi bursitele, calusul si bataturile si deformarea degetelor de la picioare. Incaltamintea care nu se potriveste perfect favorizeaza aceste afectiuni si accentueaza durerea. Cu un pantof confortabil, potrivit sunt cele mai mari sanse de a: - scadea durerea din picior sau degete, data de o deformare articulara - preveni dezvoltarea sau agravarea unor afectiuni ale picioarelor sau ale degetelor - preveni recidivarea unei afectiuni articulare dupa corectarea chirurgicala. Inainte de a cumpara incaltaminte pentru astfel de afectiuni trebuie intrebat medicul curant. Cele mai frecvente afectiuni ale picioarelor Bursitele, calusurile, bataturile si degetele deformate sunt probleme ale picioarelor care apar in timp. Aceste afectiuni pot fi, atat incomode, cat si dureroase. In cazuri grave, incaltamintea poate deranja. De ce e... [continuare]

Exercitii pentru refacerea siluetei dupa nastere
Categoria: Articole
Exercitii dupa nastere Sunteti proaspata mamica si doriti sa reveniti la o silueta de invidiat? Va propunem o serie de exercitii fizice pe care puteti sa le executati fara a va neglija bebelusul. Ridicarea trunchiului Pozitia de start Intindeti-va pe podea cu genunchii indoiti si spatele lipit de sol. Asezati bebelusul pe solduri si sustineti-l de manute. Tineti-l usor in pozitia sezut. Pastrati o distanta intre barbie si piept. Exercitiu Expirati: ridicati usor trunchiul de la sol, incordand muschii coapselor. Corpul trebuie sa formeze o linie dreapta de la genunchi la umeri. Inspirati: reveniti in pozitia de start. Repetati exercitiul in 2-3 seturi, a cate 10 - 15 miscari fiecare. Plierea genunchilor [continuare]

Exercitii pentru pacientii cu fibromialgie
Categoria: Articole
Generalitati Fibromialgia este un sindrom de durere cronica, nu o afectiune medicala fiziologica, caracterizata prin: durere musculara, oboseala, insomnie, depresie si o varietate de alte simptome. Aceste simptome sunt suparatoare si pot conduce la intreruperea activitatiilor zilnice ale pacientului. Deoarece fibromialgia este un sindrom cu o simptomatologie variata este dificila cunoasterea cauzelor specifice; partea buna este ca aceste simptome nu se manifesta permanent si pot fi ameliorate din administrarea tratamentelor specifice. Totodata, pacientul cu fibromialgie poate adopta un program de exercitii fizice, care ii va asigura un plus de energie si va scadea durerea si disconfortul provocate de sindrom. Programul de exercitii fizice trebuie stabilit impreuna cu medicul curant. Exercitii de incalzire Pentru a preveni traumatismele se recomanda ca inainte de a incepe un program de exercitii fizice sa practicati si cateva exercitii de incalzire. Incalzirea consta in... [continuare]

Exercitii simple si rapide pentru inlaturarea colaceilor de pe solduri
Categoria: Articole
Generalitati Exercitiile pentru remodelarea zonei soldurilor vizeaza in primul rand lucrarea muschilor oblici. In antrenamentele pentru indepartarea asa numitilor colacei sau aripioare intra si intarirea muschilor fesieri, abdominali sau ai picioarelor. Iata cateva exercitii cu succes garantat! Aplecari cu gantere - ia doua gantere in maini si stai in picioare, cu spatele drept si picioarele usor departate; - ridica mainile deasupra [continuare]

Spray pentru picioare
Categoria: Produse medicale
Un remediu excelent, continand ulei de arbore de ceai, levantica (lavanda) si hamamelis, pentru ingrijirea picioarelor - indeparteaza oboseala, tonifica, improspateaza, dezodorizeaza pielea Trebuie subliniate in special proprietatile antibacteriene si dezinfectante, actiunea antiinflamatoare si profilaxia infectiilor micotice. Previne aparitia mirosului neplacut si a transpiratiei, mai ales intre degete. Improspateaza, tonifica si dezodorizeaza pielea. Are efect astringent. Stimuleaza circulatia sangvina. Hidrateaza si hraneste pielea. Uleiurile eterice ale arborelui de ceai si de levantica (lavanda) au efect antibacterian, de curatare si deodorant. Uleiul arborelui de ceai previne aparitia infectiilor micotice. Extractul de hamamelis manifesta efect astringent, bactericid, antiinflamator si analgezic, contribuie la dizolvarea cheagurilor de singe, la reducerea si inchiderea porilor, combate transpiratia picioarelor. Mentolul racoreste si improspateaza pielea, are... [continuare]

Gel odorizant pentru picioare cu ulei esential din arborele de ceai
Categoria: Produse medicale
Potrivit pentru ingrijirea picioarelor predispuse la transpiratie, gelul este o combinatie unica de arbore de ceai si alte uleiuri esentiale cu proprietati antiseptice, prevenind inflamatiile. Extractul de castan mareste stabilitatea capilarelor si imbunatateste circulatia sangelui, iar menta confera prospetime si racoare picioarelor pentru intreaga zi. 75ml [continuare]

masa pentru masaj
Categoria: Produse medicale
CARACTERISTICI - cap rabatabil si decupare pentru fata; - picioare inox; - cadru metalic; - tapiterie imitatie piele diverse culori; [continuare]

Aparat multifunctional leg toner
Categoria: Produse medicale
Aparat multifunctional pentru abdomen, picioare si fesieri HAMMER-Leg Toner este ideal pentru a putea face o varietate de exercitii. [continuare]

Sifrol, comprimate
Categoria: Medicamente
Compozitie Sifrol este un medicament care contine substanta activa pramipexol. Este disponibil sub forma de comprimate cu „eliberare imediata" de culoare alba (rotunde: 0,088, 0,7 si 1,1 mg; ovale: 0,18 si 0,35 mg) si sub forma de comprimate cu „eliberare prelungita" de culoare alba (rotunde: 0,26 si 0,52 mg; ovale: 1,05, 2,1 si 3,15 mg). Comprimatele cu eliberare imediata elibereaza substanta activa imediat, iar comprimatele cu eliberare prelungita elibereaza substanta activa treptat, in decursul a cateva ore. Indicatii Sifrol se utilizeaza pentru tratarea simptomelor urmatoarelor boli: • boala parkinson, o boala progresiva a creierului care provoaca tremuraturi, miscari incetinite si rigiditate musculara. Sifrol poate fi utilizat fie singur, fie in asociere cu levodopa (alt medicament pentru boala Parkinson), in toate stadiile bolii, inclusiv cele avansate, cand levodopa incepe sa isi piarda din eficacitate; • sindromul picioarelor nelinistite moderat spre sever, o... [continuare]

Glucoza afecteaza capacitatea de a rezista tentatiilor
Categoria: Diverse
O echipa de cercetatori de la Universitatea de Stat din Florida, SUA, a reusit sa demonstreze faptul ca autocontrolul este, in organismul uman, un foarte mare consumator de energie. Atunci cand persoanele fac exercitii pentru intarirea autocontrolului, vointa de a renunta la tentatia de a se purta cum nu trebuie duce la golirea rezervorului de energie al organismului, facand ca urmatorul efort de intarire a autocontrolului sa fie mai dificil. [continuare]

Incaltaminte berkemann julia
Categoria: Produse medicale
Indicatii: - Pentru confortul picioarelor si o tinuta corporala corecta. - Conceput pentru confortul, siguranta si relaxarea picioarelor. Descriere: - Saboti din piele de culoare alba, cu insertie elastica. - Recomandati pentru picioare inguste, sau normale. - Punctele de sprijin ale sustinatorilor plantari Berkemann asigura repartizarea uniforma a greutatii, optimizeaza distribuirea acesteia pe glezna si coloana vertebrala, previn aparitia bataturilor la nivelul talpii. - Forma dezvoltata de specialisti ortopezi asigura echilibru perfect si persoanelor supraponderale. - Atat exteriorul, cat si interiorul sunt din piele naturala de cea mai buna calitate, prevenind transpiratia picioarelor si asigurandu-le temperatura optima. - Sustinatorii plantari Berkemann pot fi fixati in incaltaminte sau substituabili (cei din urma pot fi spalati sub jet de apa de 30�C). Marimi: - De la marimea numarul 35 pana la marimea numarul 42 [continuare]

Aparat multifunctional insportline plus
Categoria: Produse medicale
Aparatul multifunctional InSPORTline Plus este un model de clasa, la un raport pret-calitate exceptional. Acest aparat este conceput atat pentru incepatori cat si pentru sportivii de performanta. Ofera un intreg set de exercitii pentru pectorali, exercitii la banca si multe altele. [continuare]

Incaltaminte berkemann franziska
Categoria: Produse medicale
Indicatii: - Pentru confortul picioarelor si o tinuta corporala corecta. - Conceput pentru confortul, siguranta si relaxarea picioarelor. Descriere: - Saboti din piele de culoare alba. - Datorita inchizatorilor de tip scai se potrivesc atat pe picioare normale, cat si inguste sau late. - Punctele de sprijin ale sustinatorilor plantari Berkemann asigura repartizarea uniforma a greutatii, optimizeaza distribuirea acesteia pe glezna si coloana vertebrala, previn aparitia bataturilor la nivelul talpii. - Forma dezvoltata de specialisti ortopezi asigura echilibru perfect si persoanelor supraponderale. - Atat exteriorul, cat si interiorul sunt din piele naturala de cea mai buna calitate, prevenind transpiratia picioarelor si asigurandu-le temperatura optima. - Sustinatorii plantari Berkemann pot fi fixati in incaltaminte sau substituabili (cei din urma pot fi spalati sub jet de apa de 30�C). Marimi: - De la marimea numarul 35 �pana la marimea�numarul 42 [continuare]

Banca de forta sub 1156
Categoria: Produse medicale
Banca de forta inSPORTline foarte usor de utilizat cu manere de cauciuc, pentru o varietate mai mare de exercitiii. Nu aveti nevoie de greutati. Datorita varietatii de exercitii puteti face exercitii pentru: biceps, muschii pieptului, abdomen, umeri, etc [continuare]

Masa masaj
Categoria: Produse medicale
Caracteristici: -185x62x(70,75 sau 80 cm) -cap rabatabil si decupare pentru fata -picioare inox -cadru metalic -tapiterie imitatie piele -disponibil in diverse culori. � � 1.457,75 RON cu TVA ����1.225,00 RON fara TVA X � � � � � [continuare]

11 tipuri de exercitii fizice pe care le puteti face in timp ce vizionati programe tv
Categoria: Articole
Nu exista nici o indoiala ca oamenii isi doresc sa arate mai bine, sa aiba un corp mai sanatos. Dar, pentru multi, sa frecventeze o sala de sport, inseamna o cheltuiala prea mare. La aceasta se adauga lipsa de timp. Totusi, privitul la tv nu trebuie neaparat asociat cu leneveala. O persoana, de obicei cand vine acasa, la sfarsitul zilei, ia masa si se orienteaza catre televizor. Cand se ajunge in fata acestuia, exista tendinta sa se consume diverse snackuri. Vizionarea programelor tv poate fi unul din cele mai daunatoare lucruri pentru corpul unei persoane, desi n-ar trebui sa fie asa. Exista totusi, numeroase exercitii simple dar eficiente care ar putea fi executate in fata televizorului: - Jogging - se poate incepe cu jogging pe loc. Se vor alege shourile tv preferate si se va face jogging pe loc in timpul publicitatii (o perioada alocata publicitatii tv are o durata de aproximativ 15 minute, la fiecare ora). Inseamna ca daca o persoana se uita la tv timp de doua ore va... [continuare]

Sfaturi pentru a avea picioare sanatoase
Categoria: Diverse
Piciorul uman este o minune de inginerie biomecanica pe care majoritatea dintre noi il consideram un cadou binemeritat de la natura pana cand sistemul cedeaza sau se strica. O persoana medie parcurge in timpul vietii echivalentul dublului circumferintei pamantului, ceea ce este foarte mult pentru picioare. [continuare]

10 exercitii simple pentru tonifiere
Categoria: Articole
Nu aveti nevoie de un echipament special pentru a realiza aceste 10 exercitii importante, apoape invizibile, utile pentru cresterea nivelului de energie dupa o zi de lucru. Exercitii pentru brate 1. Ridicarea de greutati in supermarket pentru dezvoltarea bicepsilor - Ce bine ar fi daca o persoana ar putea ajunge la sala de gimnastica de fiecare data cand face cumparaturi. Din fericire, exista o modalitate de a face cumparaturi si exercitii fizice in acelasi timp. Incarcarea produselor alimentare in cosul de cumparaturi si descarcarea acestora in masina presupune realizarea a 10-15 exercitii de ridicare a greutatilor. Esential ar fi sa se foloseasca fiecare brat in mod egal. 2. Impingerea scaunului - Partea superioara a bratelor poate fi tonifiata in urmatorul mod: se vor apuca manerele scaunului, cu coatele indoite in unghi de 90 de grade si se va impinge corpul in sus, cu ajutorul bratelor. Practic se vor face miniridicari, care vor presupune ridicarea sezutului de pe... [continuare]

Exercitiile fizice - beneficiu pentru organism si piele
Categoria: Articole
Generalitati A ridica greutati, a face aerobic si stretching in cadrul unui program, toate acestea constituie beneficii atat pentru piele cat si pentru intreg organismul. Cel mai frecvent, efectuarea exercitiilor fizice creeaza imaginea de pierdere in greutate, intarire a musculaturii si de sculptare a musculaturii coapselor. In prezent, medicii specialisti au demonstrat ca alte parte a corpului beneficiaza de pe urma exercitiilor fizice regulate, si anume pielea. Intr-adevar, de la reducerea episoadelor acute de acnee pana la lupta impotriva imbatranirii, medicii specialisti afirma ca efectuarea de exercitii fizice regulate joaca un rol important in mentinerea aspectului sanatos si tanar al pielii. "Nu este un secret ca efectuarea exercitiilor fizice are importante beneficii pentru intregul organism. Foarte multe persoane nu stiu ca pielea este cel mai mare organ al corpului, deci beneficiile pot fi enorme, afirma Audrey Kunin, medic dermatolog si autoarea manualului "The... [continuare]

Exercitiile de echilibru pentru vertij
Categoria: Articole
Generalitati Multi oameni resimt vertijul. Daca suferiti de boala Meniere sau de vertij paroxistic pozitional benign (BPPV) s-ar putea sa fiti nevoiti sa va luptati cu vertijul intreaga viata. Senzatia de invartire pe care o cauzeaza va expune riscului de a cadea si va pot afecta de asemenea calitatea vietii daca interfera cu activitatile dumneavoastra. Exercitiile pe care le faceti acasa va pot ajuta sa va controlati vertijul. Exercitiile pentru vertij par simple dar, in functie de severitatea vertijului, le puteti considera dificil de efectuat. In general, acestea constau in exercitii care exerseaza: - pastrarea echilibrului in pozitia in picioare - pastrarea echilibrului in timp ce va leganati - pastrarea echilibrului la intoarceri - pastrarea echilibrului in timpul mersului - miscari ale capului. Miscarile capului sunt una din cele mai frecvente cauze declansatoare ale vertijului. Exersarea miscarilor capului va vor ajuta organismul sa invete sa pastreze... [continuare]

Exercitii de stretching pentru ameliorarea simptomelor de nevralgie sciatica
Categoria: Articole
Generalitati Lezarea sau compresia nervului sciatic este principala cauza a sciaticii. Nervul sciatic incepe de la nivelul coloanei vertebrale si se intinde (coboara) pana in partea din spate a fiecarui picior. Sciatica provoaca durere, amorteala, furnicaturi sau parestezii, tremuraturi si stare de slabiciune a membrului inferior. Durerea si disconfortul manifestate variaza de la o persoana la alta. Unii bolnavi au experimenteaza durerea severa, invalidanta, in timp ce altii au simptome mai putin intense. Exercitiile de stretching care se concentreaza asupra partii inferioare a spatelui si muschilor de la nivelul picioarelor pot contribui la atenuarea semnelor bolii. Sciatica Sciatica este un simptome al unei conditii medicale, cum ar fi: hernierea sau alunecarea unui disc intravertebral, stenoza spinala, boli degenerative ale discului intravertebral, leziuni sau tumori pelvine, sindromul piriformis (tulburare la nivelul muschiului piriformis situat in zona feselor). Nervul... [continuare]

Exercitiile fizice pentru spate
Categoria: Articole
Generalitati Majoritatea persoanelor cu varste peste 40 de ani, dezvolta probleme ale spatelui, datorate degenerarii osteoarticulare ale coloanei vertebrale si slabirii musculaturii paravertebrale. Exercitiile speciale pentru spate intaresc musculatura de la acest nivel si amelioreaza simptomele neplacute, secundare spondilozei cervicodorsolombare. Muschii spatelui (muschii lati ai spatelui, romboizi, trapezi) realizeaza miscarile de adductie ale membrelor superioare (adductie – miscare de aducere a obiectelor catre corp) si mentin, de asemenea, rectitudinea coloanei vertebrale (mentin pozitia normala a spatelui). O postura inadecvata nu este doar inestetica, ci este si nesanatoasa deoarece incomodeaza [continuare]

Tocurile deformeaza picioarele
Categoria: Diverse
Purtarea constanta a tocurilor inalte (de cel putin 5 cm) deformeaza frumusetea picioarelor prin subtierea fibrelor musculare de la nivelul gambei cu pana la 13% si ingroasa tendonul lui Ahile cu 22%, potrivit unui studiu publicat in Journal of Experimental Biology. Din cauza acestor modificari, cand se renunta la purtarea pantofilor cu toc apare o senzatie de disconfort si oboseala a picioarelor. [continuare]

Exercitii de streching (intindere musculara) la birou: 12 ponturi simple
Categoria: Articole
Generalitati Incercati aceste exercitii de streching cand sunteti la birou sau oriunde in alta parte, pentru ameliorarea durerii de spate si pentru stimularea zonelor energetice. Te poti simti neindemanatic facand exercitii fizice la birou. Insa in acest moment, daca stai la calculator, un lucru periculos pentru organism, stand nemiscat. Si nu este numai asta, dar modul in care stai, cum tiparesti sau tii telefonul, poate fi un dezastru pentru oase, articulatii si muschi. Persoanele care stau la calculator ore in sir in fiecare zi, sunt predispuse la afectiuni medicale serioase, afirma Dr. Sharon Hame, profesor in departamentul de chirurgie ortopedica. "Exista probleme mai mari decat sindromul de tunel carpian: aceste dureri iradiaza pana la cot si umar, ajungand chiar pana la gat si spate. Este o problema importanta." In afara de sindromul tunelului carpian si de alte afectari de tip ergonomic, au fost descoperite mult mai multe probleme de acest tip, afirma Hame. Singura... [continuare]

Cele 20 greseli pe care le fac persoanele care abia incep exercitii de fitness
Categoria: Articole
Nu lasati greselile sa va stea in cale! Faceti exercitii fizice regulate si cu toate acestea nu aveti rezultatele dorite? Sau incetati activitatea din cauza intinderilor musculare sau a altor accidente? Sunteti tentat sa renuntati pentru ca va simtiti foarte obosit? Nu renuntati inca la programul de fitness. E posibil ca problema sa nu fie exercitiul in sine, ci modalitatea in care il efectuati. Practicantii de fitness (mai ales persoanele incepatoare) fac adesea greseli care ii impiedica de a obtine rezultatele maxime din activitatea desfasurata. Expertii in fitness ne vorbesc despre cele mai frecvente 20 de greseli, si cum le putem evita, pentru a nu ne compromite programul de fitness. Exercitii pentru cresterea activitatii cardiovasculare 1."A sta cu spatele cocarjat": vedem foarte multe persoane in sala de forta sprijinindu-se de aparate, afirma Debi Pillarella, vorbitor la Academia Americana de Medicina Sportiva. S-a observat acest lucru atunci cand persoanele exerseaza... [continuare]

trucuri de vara - mbt un ajutor pentru o silueta de invidiat
Categoria: Diverse
Odata cu venirea verii, pentru a avea un look cat mai reusit si o silueta de invidiat, continua sa-ti mentii corpul in forma fizica dorita cu ajutorul MBT, expertul tau personal in mersul sanatos. Astfel, vei avea pe toata durata vacantei un corp tonifiat, picioare frumos sculptate si o energie fantastica pentru toate activitatile care iti plac atat de mult. [continuare]

| IoanapSG a răspuns:

Citeste mai jos:

exercitii pentru subtierea picioarelor

Ghid demonstrativ de exercitii fizice
Categoria: Articole
Generalitati Exercitiile fizice au multe beneficii: cresterea ratei metabolice, prevenirea sau ameliorarea celulitei, modelarea armonioasa a corpului, intarirea oaselor si a ligamentelor, imbunatatirea circulatiei sangvine, etc. Exercitiile fizice nu va vor creste brusc masa musculara, ci doar va vor tonifia musculatura si va vor transforma intr-o "masina de ars calorii". Ghidul demonstrativ va ofera exercitii pentru modelarea fiecarei zone a corpului. Exercitii pentru brate si bust Intarirea bratelor si a bustului: Obs: Pentru executarea acestor exercitii aveti nevoie de 2 haltere si o minge. Ridicarea alternativa a halterelor Ridicarea verticala a halterelor Ridicarea laterala a halterelor Presarea umerilor [continuare]

Cere SfatulMedicului

afla raspunsurile la problemele tale

Top 300 boli

totul despre cele mai frecvente afectiuni

Verifica-ti sanatatea

alegi zona afectata si primesti diagnosticul

Comunitate

vezi cum au rezolvat altii problemele lor

Interpretare analize

afla parerea medicului despre analizele tale

Program de exercitii fizice
Categoria: Articole
Tonifierea muschilor superiori ai spatelui Un tonus scazut al musculaturii spatelui, determina o discrepanta intre forta musculara a toracelui anterior si respectiv a spatelui, ducand in final la pozitii vicioase (incorecte), care devin dureroase. 1. Asezati-va pe o minge medicinala cu picioarele departate si bratele in interiorul coapselor. 2. Prindeti in una dintre maini o haltera de 1-3 Kg iar cu cealalta incercati sa va mentineti echilibrul, pozitionand-o la spate. 3. Executati 2-3 seturi a cate 8-12 ridicari pentru fiecare brat. 1. Asezati-va in pozitie de drepti, cu bratele pe langa corp. 2. Prindeti in fiecare mana haltere de 1-3 Kg. 3. Ridicati bratele simultan, pana cand aceastea formeaza o linie dreapta. 4. Mentineti halterele indreptate catre podea. 5. Executati 2-3 seturi a cate 8-10 ridicari. 1. Intindeti-va pe podea cu palmele fixate in dreptul umerilor si calcaiele ridicate. 2. Impingeti podeaua cu bratele pastrand corpul in linie... [continuare]

Sfaturi pentru ingrijirea ochilor congestionati, cu cearcane sau edem
Categoria: Articole
Generalitati Calculatorul, cititul, televizorul sau o simpla plimbare in parc, toate aceste activitati solicita si obosesc ochii. Desi viata multor persoane este una foarte aglomerata, sunt necesare doar 15-20 de minute pe zi pentru a ingriji si relaxa ochii. O igiena corecta asigura o conservare a frumusetii ochilor si poate ajuta in prevenirea unor afectiuni oftamologice. O rutina zilnica corecta presupune: - Consumarea de vegetale si fructe bogate in vitamina A; - Un program de somn adecvat; - Consumarea a 10-12 pahare de apa pe zi pentru a evita edemul periorbital (inflamarea zonei din jurul ochilor); - Efectuarea de exercitii speciale pentru relaxarea ochilor; acestea au rolul de a imbunatati circulatia sanguina si vederea; - Evitarea "frecarii" ochilor, indiferent de motive; aceasta actiune poate irita ochii si inrautati simptomele. Clipitul este cel mai bun exercitiu si ofera masarea natura a ochilor, indepartand totdata corpii straini care pot crea senzatia de... [continuare]

Picioarele: 18 indicii despre sanatate
Categoria: Articole
Medicii afirma ca multe probleme de sanatate, pornind de la diabet si pana la deficiente nutritionale, pot fi detectate printr-o observare atenta a picioarelor. Impreuna, picioarele contin un sfert dintre oasele corpului si fiecare picior are 33 de articulatii, 100 de tendoane, muschi si ligamente; o multitudine de nervi si vase de sange care fac legatura cu inima, maduva spinarii si creierul. Problemele nerezolvate ale piciorului pot avea consecinte neasteptate. Durerea netratata poate duce la cresterea in greutate a persoanei, intrucat aceasta nu mai face suficienta miscare. Astfel, problemele picioarelor pot fi foarte importante. 1. Unghiile degetelor de la picioare sunt deformate, in forma de lingura Semnificatie: Anemia (deficienta de fier) deseori determina o curbare nenaturala, in forma de lingura a patului unghial, mai ales in cazurile moderat-severe. Sunt determinate de insuficienta de hemoglobina, o proteina bogata in fier din hematii, care transporta oxigen... [continuare]

Gambe si picioare umflate pe timpul verii? afla cauzele posibile
Categoria: Articole
Generalitati In zilele toride de vara, la temperaturi inalte, organismul reactioneaza in diferite moduri. Pe vreme calduroasa, anumite parti ale corpului retin apa in exces si se umfla. Din cauza gravitatiei, umflarea este mai evidenta la nivelul partii inferioare a picioarelor: gamba, glezna si talpa. Chiar daca aceasta manifestare este temporara, picioarele umflate pot crea disconfort pe timpul verii. Din fericire, exista cateva modalitati de a reduce acest inconvenient. Umflarea picioarelor, talpii sau gleznei, fara ca aceasta sa fie asociata cu durerea, poarta denumirea de edem periferic. Atunci cand umflarea are loc, mai ales in conditii de caldura, poarta denumirea de edem de caldura. Acest tip de edem apare in mod special atunci cand din pricina caldurii vasele de sange se dilata, iar persoana in cauza mentine mult timp pozitiile stand in picioare sau in sezut. Rezultatul este retentia de lichid in zona membrelor inferioare. Factori de risc si modalitati de... [continuare]

Artrita reumatoida – importanta exercitiului fizic
Categoria: Articole
Generalitati Artrita reumatoida este o afectiune inflamatorie cronica a tesutului conjunctiv, care afecteaza in special articulatiile mici ale mainii si piciorului, articulatiile mari ale membrelor si bazinului. Formele usoare de boala raspund bine la tratamentul medicamentos si au o evolutie lenta, insa formele grave de artrita pot determina impotenta functionala severa sau chiar imobilizarea pacientului. Poliartrita reumatoida este o boala invalidanta si extrem de dureroasa. In fazele acute ale bolii exercitiul fizic este contraindicat, deoarece poate agrava evolutia afectiunii, accentuand inflamatia si astfel durerea. Cu toate acestea, in fazele de remisiune a bolii, exercitiul fizic moderat poate ameliora simptomele si poate diminua durerea si anchiloza articulatiilor. Rolul exercitiului fizic in artrita reumatoida Exercitiul fizic este recomandat deoarece: - persoanele care fac regulat exercitii fizice traiesc mai mult si sunt mai sanatoase, lucru valabil si... [continuare]

Fii frumoasa din cap pana la picioare!
Categoria: Diverse
Titania, marca germana de renume in ingrijirea picioarelor te invata si te ajuta sa iti mentii frumusetea si sanatatea picioarelor. De cele mai multe ori, neglijam sa ingrijim asa cum trebuie picioarele. [continuare]

Efectele tratamentului pentru cancer asupra creierului - chemo brain
Categoria: Articole
Generalitati Chemo brain este un termen folosit de cei care supravietuiesc cancerului pentru a descrie problemele de memorie si gandire care pot fi consecintele tratamentului pentru cancer. Chemo brain poate fi de asemenea denumita o disfunctie cognitiva sau modificare cognitiva. Totusi, nu este clar nici in prezent, faptul ca intr-adevar chimioterapia este cauza problemelor de concentrare si memorie la supravietuitorii de cancer. Si multi dintre supravieturorii cancerului care au probleme de memorie obtin rezultate destul de bune la testele cognitive, situatie ce da nastere la indoieli ale specialistilor privind existenta unor efecte negative ale chimioterapiei asupra creierului - chemo brain. In ciuda a multor dileme si intrebari este clar ca problemele de memorie pot fi un efect secundar frustrant si debilitant al cancerului si al tratamentului acestuia. In mod cert este necesara realizarea mai multor studii pentru a intelege aceasta conditie. Simptome Semnele si... [continuare]

Daoyin – gimnastica traditionala chineza pentru sanatate
Categoria: Articole
Generalitati Din ce in ce mai mult omul modern incepe sa isi dea seama cat de mare este indepartarea sa fata de modul de a trai in armonie cu natura. Astazi obsevam o atentie din ce in ce mai mare care se acorda disciplinelor stravechi si principiilor armonioase promovate de acestea. Insa, trebuie sa tinem cont si de faptul ca viata noastra se desfasoara in secolul 21, in mijlocul societatii moderne caracterizata de o foarte mare dezvoltare si expansiune a cercetarilor stiintifice. Astfel, luand ceea ce este mai bun atat din intelepciunea straveche cat si din ultimele descoperiri moderne omul poate spera la o imbunatatire semnificativa a calitatii vietii sale. Tocmai pe aceasta imbinare se bazeaza Sistemul Daoyin Yang Shen Gong. Regasim in aceasta practica atat principii ale Medicinei Traditionale Chineze (perspectiva holistica, teoria yin-yang, teoria meridianelor si a celor 5 elemente) cat si cercetari si studii ale medicinei moderne. Cel care a aranjat si creat... [continuare]

Colesterolul ridicat si sanatatea picioarelor: 10 semne de alarma
Categoria: Articole
Generalitati Printre consecintele nivelului ridicat al colesterolului, nu se afla doar astuparea vaselor de sange ale inimii ci si lezarea membrelor inferioare. In aceasta situatie sansele sa se dezvolte boala arteriala periferica (BAP) sunt foarte mari. Dupa cinci ani, 20% dintre persoanele care sufera de BAP ar putea suferi un atac de cord care nu va fi fatal. Ateroscleroza, un proces in care excesul de colesterol rau (LDL) este depus pe peretii arterelor, este in mod frecvent asociata cu atacul de cord dar si cu boala arterelor periferice. Afectiunea apare mai ales atunci cand este obstructionat sangele care circula in zona bratelor, picioarelor si zona inghinala. De cele mai multe ori membrele inferioare sunt afectate de aceasta conditie. Principalele simptome sunt: crampe locale, dureri de picioare si dificultati la mers. Ateroscleroza poate provoca ingustarea si rigidizarea oricarei artere din organism. Atunci cand se intampla acest lucru, in cazul BAP, muschii... [continuare]

Ghid pentru tratarea gripei
Categoria: Articole
Generalitati Durerile musculare, migrena si febra sunt doar cateva dintre simptomele pe care le poate manifesta o persoana dupa ce se imbolnaveste de gripa. Cu toate acestea situatia se poate imbunatati daca se va lupta impotriva gripei cu ajutorul medicamentelor antivirale. Simptomele gripei (rinoree, dureri in gat, oboseala, dureri musculare, febra) pot interfera cu activitatile zilnice, impiedicand orice persoana sa le desfasoare. Totusi, cu ajutorul medicamentelor eliberate fara prescriptie medicala starea de sanatate se poate imbunatati. De obicei, medicul este cel care recomanda medicamentele antivirale pentru scurtarea duratei bolii. Primii pasi pentru tratarea gripei [continuare]

Un corp de invidiat in doar 4 saptamani
Categoria: Articole
Generalitati Va recomandam un program de exercitii fizice care va va ajuta sa obtineti un corp asa cum va doriti in doar 4 saptamani. Acest program este proiectat special pentru cei care nu isi doresc sa practice exercitii fizice la sfarsitul saptamanii. Urmati acest program timp de 4 saptamani si veti avea o silueta de invidiat si o musculatura fortifiata! Luni Zonele tinta: fese , picioare si abdomen Exercitii recomandate: • 20 de minute de exercitii cardio Indicatii: La sala de gimnastica utilizati stepperul sau bicicleta eliptica. Daca lucrati in aer liber, incercati mersul alert, joggingul sau boxul usor. Nivelul de dificultate al exercitiilor este redus, dar beneficiile sunt nemasurabile! • 20 genuflexiuni Indicatii: Stati cu mainile pe langa corp si cu spatele drept. Cand flectati genunchii intindeti bratele in fata dvs. paralel cu solul. Reveniti la pozitia de start si reluati exercitiul! • 20 fandari laterale Indicatii: Stati cu mainile pe solduri... [continuare]

Fortifierea muschilor cu ajutorul greutatilor
Categoria: Articole
Exercitii pentru brate Pentru efectuarea exercitiilor, puteti utiliza sticle de apa sau carti, pentru a inlocui greutatile speciale. Incercati sa utilizati o greutate care sa va oboseasca muschii dupa 8 sau 12 repetari. Exercitii pe banca 1. Intindeti-va pe o banca si tineti bratele intinse spre tavan; greutatile din maini trebuie sa fie pozitionate deasupra pieptului. Nu va fortati sa tineti coatele fixe si mainile perfect intinse; puteti sa le indoiti putin pentru a obtine o pozitie cat mai confortabila. 2. Coborati usor bratele in laterale, mentinandu-le intinse, pana acestea ajung la nivelul pieptului. 3. Ridicati usor bratele, revenind la pozitia initiala. 4. Repetati exercitiul de 8 - 12 ori. 5. Odihniti-va cateva minute, apoi reluati exercitiul. [continuare]

Stabilizarea axiala a coloanei vertebrale
Categoria: Articole
Generalitati Ori de cate ori ne miscam, depindem de anumiti muschi pentru a ne mentine intr-o anumita pozitie si de altii pentru a ne deplasa. Stabilizarea axiala este sintagma sub care este descris modul in care muschii tronculari mentin stabilitatea coloanei vertebrale si a intregului. Aceasta permite mentinerea echilibrului in timpul mersului. Daca musculatura axiala este suficient de puternica si se contracta la momentul oportun, atunci: - postura este imbunatatita - organismul este echilibrat - miscarile sunt mai eficiente si mai puternice - se reduc sansele de accidentare Stabilizarea axiala este benefica pentru toata lumea, de la persoanele varstnice pana la atletii de top. Exercitiile efectuate pentru stabilizarea axiala ar trebui sa faca parte din orice program de antrenament, alaturi de cele pentru imbunatatirea flexibilitatii, a fortei musculare si antrenamentul aerobic. Stabilizarea axiala poate fi utila in anumite afectiuni precum: - durere joasa... [continuare]

Cum sa faceti fata durerilor aparute ca urmare a activitatii fizice
Categoria: Articole
Generalitati Ati exersat din greu pentru a obtine silueta pe care v-o doriti, dar dintr-o data simtiti dureri in diverse zone ale corpului. Durerile musculare apar de obicei la 24-48 de ore dupa exercitiile fizice. Specialistii au identificat diferite cauze ale durerilor musculare, dar explicatia cea mai comuna este ca acestea sunt rezultatul acumularii acidului lactic la nivelul muschilor. Nu este atat de gresit. Valorile de acid lactic din sange si muschi revin la normal, in mod obisnuit, dupa 30-60 de minute de la incetarea efortului. Totusi, de cele mai multe ori, febra musculara atinge nivelul maxim la 24-72 de ore dupa activitatea fizica - ca urmare, relatia dintre cele doua aspecte este discutabila. Unele cercetari au demonstrat ca febra musculara poate fi cauzata de o succesiune de evenimente care incep in momentul debutului exercitiilor fizice care cauzeaza leziuni musculare si apoi descompunerea proteinelor musculare, soldate cu inflamatia celulelor si cresterea... [continuare]

Programul de reabilitare cardiaca
Categoria: Articole
Generalitati Reabilitarea cardiaca reprezinta un program complex de exercitii, un nou mod de viata, sprijin emotional pentru persoanele care au suferit un atac de cord, o operatie bypass sau care sufera de orice alta boala cardiaca. Programele sunt vizate de catre personal medical specializat si adaptate fiecarui individ in parte. Scopul acestora este de a ajuta persoanele in cauza sa revina la un mod de viata obisnuit. Beneficiile reabilitarii cardiace Reabilitarea cardiaca ajuta la imbunatatirea modului de viata, la o stare de sanatate mult mai buna: - pierderea in greutate - diminuarea crizelor cardiace (depresii) - diminuare stresului emotional si anxietatii - castigarea increderii de sine si a optimismului. Cercetarile au aratat ca persoanele implicate in aceste programe de recuperare prezinta reducerea riscului de moarte prin infarct miocardic si pot fi benefice si pentru persoanele care sufera de boala coronariana sau insuficienta cardiaca. Programul de... [continuare]

Atentie la incaltamintea copiilor
Categoria: Diverse
Principalul scop al incaltamintei este de a proteja picioarele si a prevenii ranirea acestora dar pentru ca aceste lucruri sa poata fi realizate, incaltamintea trebuie sa se potriveasca piciorului. Pantofii care nu se potrivesc precum cei care sunt prea ingusti, prea scurti sau prea largi pot crea disconfort sau ranirea picioarelor in unele situatii. Pentru ca si copiii sunt ca majoritatea adultilor si prefera incaltamintea la moda in detrimentul celei confortabile, este foarte important ca parintii sa se asigure de confortul incaltamintei copiilor. [continuare]

Pilates si scaderea in greutate
Categoria: Articole
Generalitati Dezvoltata in secolul XX de catre Joseph Pitales, metoda Pilates urmareste controlarea muschilor cu ajutorul mintii. Una dintre cele mai comune intrebari legate de Pilates este legata de scaderea in greutate; conform specialistilor, raspunsul la aceasta intrebare este pozitiv: Pilates stimuleaza scaderea in greutate. In multe cazuri, cursurile de Pilates pentru incepatori sau exercitiile desfasurate acasa, sunt suficiente pentru obtinerea de rezultate pozitive cu privire la greutatea corporala. Pe masura ce programul de exercitii este introdus in rutina zilnica, organismul se acomodeaza cu nivelul de lucru; din acest motiv, treptat, se va simti nevoia de crestere a intensitatii exercitiilor, astfel incat sa se sustina continuu procesul de ardere a caloriilor. Cu toate acestea, daca se urmareste strict scaderea numarului de kilograme pe cantar, Pilates nu este cea mai buna optiune, existand nenumarate alte tipuri de exercitii care pot oferi rezultate mai... [continuare]

Socul cardiogen
Categoria: Articole
Definitie Socul cardiogen este o conditie medicala in care inima nu mai poate pompa brusc sange pentru a indeplini nevoile organismului. Cel mai frecvent socul cardiogen este determinat de un infarct miocardic masiv. Socul cardiogen este rar, dar este deseori fatal daca nu este tratat de urgenta. Daca este tratat imediat, aproximativ jumatate dintre pacientii cu soc cardiogen supravietuiesc. Simptome Simptomele socului cardiogen includ: - frecventa respiratorie crescuta; - dispnee severa; - tahicardie (puls rapid); - confuzie; - pierderea cunostintei; - puls slab; - transpiratii; - piele palida; - maini si picioare reci; - urinare mai putin frecventa sau absenta urinarii; Simptomele infarctului miocardic Intrucat socul cardiogen apare cel mai frecvent la pacientii care sufera un infarct miocardic masiv, este important sa fie cunoscute semnele si simptomele infarctului miocardic. Acestea sunt: - senzatie de durere sub forma de presiune, plinatate sau strangere in... [continuare]

Sarcina: confruntarea cu disconfortul produs de sarcina
Categoria: Articole
Generalitati In perioada sarcinii, organismul femeii este intr-o continua schimbare, putand aparea senzatia de disconfort. Disconfortul poate aparea in primele saptamani de sarcina, fie in ultimul trimestru de sarcina. Alte simptome ce apar precoce pot disparea pentru a reaparea in ultimul trimestru de sarcina. Acest lucru este normal si nu are nici o semnificatie patologica. Fiecare femeie reactioneaza diferit la sarcina, iar unele simptome descrise in acest articol nu sunt prezente ubiquitar. Se recomanda consultul medicului specialist pentru orice problema legata de sarcina. Modificari ale sanilor Majoritatea femeilor insarcinate acuza modificari ale sanilor. Aceste modificari constau in cresterea marimii sanilor pe masura dezvoltarii tesutului gandular si a cresterii cantitatii tesutului adipos, determinand cresterea fermitatii si sensibilitatii sanilor in primele si ultimele luni de sarcina. Mai pot deveni vizibile mici vase albastrui pe masura cresterii cantitatii de... [continuare]

Chitosanul: reducerea nivelului de colesterol si a greutatii corporale
Categoria: Articole
Indicatii Multi oameni cauta, de-a lungul timpului, cel mai bun supliment alimentar care sa-i ajute sa piarda in greutate. Un procent ridicat dintre acestia ignora un lucru important legat de diminuarea numarului de kilograme: orice supliment de acest gen trebuie sa fie insotit de o alimentatie sanatoasa. In cele din urma, procesul slabirii este dependent ori de reducerea aportului caloric zilnic ori stimuleaza arderea unui numar mai mare de calorii pe parcursul unei zile. Cele mai multe suplimente dietetice vor sustine una dintre aceste actiuni: fie vor contribui la diminuarea numarului de calorii prin simpla lor administrare, fie vor ajuta la o ardere mai usoara a acestora. Chiar daca nu i s-a acordat importanta meritata, chitosanul este o substanta excelenta, recomandata pentru slabire. Acesta nu face parte din componenta unor alimente utilizate in mod frecvent. Chitosanul este extras din crusta unora dintre animalele marine (crustacee, mai ales) si este un material fibros... [continuare]

Stretchingul
Categoria: Articole
Generalitati Stretchingul se realizeaza dupa o prealabila incalzire a intregii musculaturi (prin exercitii de aerobic sau jogging). Acesta creste treptat tonusul muscular, alungeste si intareste fibrele musculare si tesuturile periaarticulare (tendoanele). Imbunatatirea flexibilitatii si mobilitatii fac miscarea mai libera, mai usoara, previne durerea secundara unor afectiuni reumatismale degenerative (spondiloze, anchiloze). Persoanele predispuse sa dezvolte rupturi musculare, intinderi musculare sau tendinite (inflamatia cartilajului periarticular), au ca si indicatie folosirea regulata a stretchingului. Fiecare sesiune de stretching trebuie sa inceapa cu efectuarea unor exercitii usoare, care sa solicite musculatura si ligamentele treptat si nu brusc. Stretchingul este mult mai eficient daca se efectueaza dupa o prealabila incalzire generala, efectele fiind doar temporare daca se realizeaza pe o musculatura rece si flasca. Exercitiile de stretching trebuie efectuate cu... [continuare]

Dieta abs
Categoria: Articole
Generalitati Dieta ABS este un program de slabit de 6 saptamani care se caracterizeaza pe combinarea exercitiilor fizice cu regimul alimentar. Aceasta dieta urmareste cresterea masei musculare prin antrenamentele de forta si aerobic si adoptarea unei diete echilibrate intre consumul de proteine, carbohidrati si grasimi. Dieta ABS a fost descoperita in 2004 de catre David Zinczenko, editor la Men’s Helth. Prima data dieta a aparut in revista Men’s Health dupa care Zinczenko a scris o carte pe care a intitulat-o "The Abs Diet: The Six-Week Plan to Flatten Your Stomach and Keep You Lean for Life" / "Dieta ABS: program alimentar de 6 saptamani pentru aplatizarea abdomenului". Trebuie mentionat ca dieta ABS asigura necesarul zilnic de vitamine, minerale si fibre pentru o viata sanatoasa, in timp ce ajuta la dezvoltarea musculaturii si la arderea grasimilor din zonele nedorite. Program alimentar La baza acestei diete stau 6 principii: - servirea a 6 mese pe zi (mic-dejun,... [continuare]

Biopsia
Categoria: Articole
Generalitati Biopsia consta in recoltarea unei mostre de tesut din organism in scopul examinarii in laborator. Tesutul analizat la microscop ajuta la confirmarea unui diagnostic. In unele cazuri, pentru prelevare este suficienta doar zgarierea suprafetei (acest lucru se intampla, de exemplu, in cazul frotiului de col uterin). In timpul investigatiilor specifice intestinului gros, cu ajutorul endoscopului, se poate realiza si o biopsie, daca medicul considera ca aceasta investigatie este necesara. In alte cazuri, de exemplu, biopsia de ficat sau rinichi, proba de tesut se recolteaza prin intermediul unui ac hipodermic mare. Biopsia hepatica Biopsia hepatica este indicata pentru confimarea unor diagnostice precum: hepatita, ciroza hepatica sau cancer hepatic. In timpul biopsiei, pacientul este culcat pe partea stanga cu mana dreapta trecuta peste umar sub cap. Este important sa ramana in aceasta pozitie si sa o pastreze pe toata durata investigatiei. Se va utiliza un anestezic... [continuare]

Leziunile ligamentelor incrucisate ale genunchiului
Categoria: Articole
Generalitati Leziunile localizate la nivelul ligamentelor incrucisate sunt uneori definite ca luxatii. Ligamentul incrucisat anterior este de cele mai multe ori intins, rasucit printr-o miscare brusca de torsiune (de exemplu, picioarele sunt asezate intr-o pozitie iar genunchii sunt rasuciti in partea opusa). Ligamentul incrucisat posterior este lezat in mod frecvent de un impact direct, cum ar fi un accident de masina sau la fotbal. Simptome si diagnostic Leziunea ligamentelor incrucisate poate sa nu determine durere. Mai degraba pacientul poate sa auda un zgomot pocnit in articulatie iar piciorul se indoaie la tentativa de a sta in ortostatism (in picioare). Pentru diagnostic, medic [continuare]

Modalitati de a avea grija de genunchii dumneavoastra
Categoria: Articole
Generalitati Pe masura ce oamenii imbatranesc este normal ca oasele organismului acestora sa se deterioreze. Din moment ce au purtat toata greutatea corpului intreaga viata, nu ar trebui sa fie deloc surprinzator faptul ca genunchii devin vulnerabili. In cazul in care o persoana nu acorda importanta durerilor de genunchi, poate ajunge chiar sa isi piarda mobilitatea. Totusi, exista masuri care le poate lua orice individ pentru a se asigura ca genunchii sai raman puternici si poate face activitati fizice chiar si la o varsta inaintata. Atentie la durerile de genunchi Cand apar durerile de genunchi foarte multi oameni se grabesc sa creada ca acestea vor trece de la sine, ca durerile de genunchi reprezinta un fapt normal, in special daca sunt atleti. Cateodata durerea chiar dispare, dar asta nu inseamna ca se diminueaza si riscul aparitiei unei afectiuni serioase in viitor. Scaderea in greutate Este adevarat ca, din cauza kilogramelor in plus, persoanele supraponderale supun... [continuare]

Diabetul zaharat tip 2 (non-insulino-dependent)
Categoria: Articole
Generalitati Diabetul zaharat de tip 2 (insulino-independent) este o boala endocrina caracterizata prin anomalii metabolice, in special ale metabolismul glucidic. Diabetul apare cand pancreasul secreta cantitati insuficiente de insulina sau modul in care organismul utilizeaza insulina este deficitar. Insulina este hormonul care asigura necesarul energetic celular, prin utilizarea glucozei (zaharului) de catre celule. Un alt rol al acestui hormon este de a stoca surplusul de zahar in depozite la nivelul muschilor, tesutului adipos si ficatului. Cand secretia de insulina este deficitara sau daca exista rezistenta la actiunea acesteia in tesuturile tinta, nivelul zaharului in sange (glucoza din sange, glicemia) este mult prea mare iar tesuturile nu o mai pot utiliza pentru producerea de energie. Daca nivelul glicemiei este persistent crescut apar complicatii la nivelul ochilor, inimii, vaselor de sange, nervilor si rinichilor. Controlul glicemiei este metoda cea mai... [continuare]

Viata normala dupa infarct
Categoria: Articole
Generalitati Infarctul miocardic presupune moartea unei zone din peretele muscular al inimii datorita faptului ca unul sau mai multe artere coronare au fost obstruate de placi de aterom. Drept urmare, inima va fi mai slaba, avand mai putin muschi la dispozitie pentru a pompa sangele. Problemele apar in cazul activitatilor care necesita un efort mai mare, deoarece organismul are nevoie de mai mult oxigen pe care inima nu mai poate sa-l asigure. Apare asa numita „dispnee de efort" – senzatia de lipsa de aer, care semnalizeaza faptul ca organismul are nevoie acuta de oxigen pentru realizarea activitatii respective. Iata de ce pacientii a caror inima nu mai are capacitatea de a asigura nevoile de oxigen sunt foarte limitati in ceea ce priveste efortul. Lipsa activitatii atrage dupa sine o scadere si mai mare a capacitatii de efort. Muschii isi pierd forta, aparatul cardiovascular se deconditioneaza si mai mult, iar situatia se agraveaza. Se poate iesi oare din acest cerc vicios astfel... [continuare]

Edemul
Categoria: Articole
Generalitati Edemul este umflarea vizibila a pielii ca urmare a retinerii apei in anumite tesuturi ale organismului. Adesea, edemul este localizat la nivelul picioarelor, gleznelor, desi ar putea afecta si fata, mainile si alte organe si parti ale corpului. Femeile insarcinate si adultii in varsta sunt adesea afectati de aceasta conditie, dar poate fi intalnita la persoanele de orice varsta. Umflarea, termen care va fi asociat cu edemul, este determinata de acumularea excesiva de lichid sub piele, in spatiile interstitiale sau in compartimentele dintre tesuturile corpului, exterioare vaselor sangvine Excesul de lichid de la nivelul zonelor inferioare ale corpului (glezne, picioare) poarta denumirea de edem periferic. Tipuri de edem Din punct de vedere clinic exista doua tipuri de edem: circumscris si difuz. Primul tip de edem se caracterizeaza prin faptul ca in urma apasarii in zona afectata se formeaza o adancitura care persista ceva timp dupa incetarea presiunii (apare nu... [continuare]

Probleme ortopedice intalnite la copii
Categoria: Articole
Generalitati Pe masura ce timpul trece, se poate observa ca picioarele copilului nu sunt tocmai drepte, iar mersul nu este cel normal. Multi copii mici, in primii ani de viata pot suferi de platfus, merg pe varfuri, au picioarele arcuite catre exterior din dreptul genunchiului (cracanate), au degetele indreptate catre interior (degete de porumbel), etc. Unele dintre aceste afectiuni ar putea sa dispara de la sine fara tratament, pe masura ce micutul se dezvolta, fiind doar variatii normale ale anatomiei umane. Altele, insa, persista sau chiar se agraveaza. Plafusul Cei mai multi dintre bebelusi se nasc cu platfus, iar talpa piciorului se arcuieste pe masura ce cresc. Totusi, la unii copii, talpile raman plate chiar si dupa trecerea timpului. De asemenea, parintii observa, de cele mai multe ori ca micutii lor au glezne slabite care par sa se intoarca spre interior, din cauza formei talpilor. De obicei, platfusul nu reprezinta o problema grava de sanatate, iar medicii considera ca... [continuare]

| IoanapSG a răspuns:

Citeste mai jos:

exercitii pentru subtierea picioarelor

Durerile de genunchi
Categoria: Articole
Generalitati Nervii responsabili de obtinerea senzatiilor in zona genunchilor sunt aceeasi care determina aparitia de senzatii si in zona soldului, picioarelor si a gleznelor si sunt localizati in partea inferioara a spatelui. Durerea rezultata in urma unui prejudiciu mai important se va transmite de-a lungul nervului si va fi resimtita local, la suprafata genunchiului. Durerile de genunchi, in sine, pot sa provina atat ca urmare a loviturilor locale dar si a acidentarilor sau conditiilor care ar putea afecta soldul, glezna sau partea inferioara a spatelui. Disconfortul de la nivelul oricareia din zonele mentionate, ar putea fi cauza durerilor de genunchi. In general acest tip de durere este fie acut (resimtit imediat) sau cronic (pe termen lung). Durerea acuta de genunchi poate fi declansata de un traumatism sau o infectie acuta. Durerile cronice de genunchi apar, deseori ca rezultat al unor leziuni sau inflamatii (cum ar fi artrita), dar pot fi provocate si de o... [continuare]

Cere SfatulMedicului

afla raspunsurile la problemele tale

Top 300 boli

totul despre cele mai frecvente afectiuni

Verifica-ti sanatatea

alegi zona afectata si primesti diagnosticul

Comunitate

vezi cum au rezolvat altii problemele lor

Interpretare analize

afla parerea medicului despre analizele tale

Cum se mentin in forma vedetele
Categoria: Articole
Generalitati Vedetele nu isi pastreaza siluetele uimitoare doar dansand. Iata un model de exercitii fizice si dieta cu ajutorul carora vedetele se mentin in forma. Exercitii cu gantere - Stati cu picioarele departate si genunchii usor indoiti, bratele intinse tinand ganterele cu palmele catre interior. Aplecati-va soldurile inainte aproximativ 45 de grade. - Indoiti coatele la 90 de grade si intindeti-le spre tavan, cu bratele apropiate de corp. Repetati fiecare dintre aceste exercitii de 20 de ori. Fandari - Tineti picioarele departate, bratele de-o parte si de alta a corpului. Fandati piciorul stang in lateral, pastrand piciorul drept pe loc. Tineti spatele drept si aplecati-va, atingand cu degetele mainii drepte cele ale piciorului stang. Intindeti bratul stang in spate. - Stand in pozitie ghemuit, saltati piciorul stang langa cel drept, iar apoi schimbati pozitia. Intindeti piciorul drept si duceti bratul stang spre acesta si bratul drept in spate. Repetati fiecare... [continuare]

Contureaza-ti silueta in doar 14 zile
Categoria: Diverse
Esti pregatita pentru vara, plaja si haine vaporoase? Silueta ta va fi! Acum exista un nou partener care te va ajuta sa aduci cateva schimbari in stilul tau de viata si sa obtii silueta pe care ti-o doresti: Programul de 14 zile. [continuare]

100 moduri prin care putem stimula activitatea creierului
Categoria: Articole
Generalitati Nu exista persoana care sa nu isi doreasca sa fie mai creativa, mai sensibila, mai productiva, sa exceleze in tot ceea ce face, insa din cauza haosului si a stresului de zi cu zi, este foarte greu de atins intregul potential de activitate al creierului. Doar adoptand un stil de viata sanatos, imbinand medicatia cu exercitiile fizice si alimentatia sanatoasa, vom descoperi mai multe moduri prin care ne putem stimula activitatea creierului. Mediul inconjurator Patrunderea in mediul inconjurator se face cu toate simturile, pentru ca persoana sa devina un bun ascultator si sa observa toate detaliile si frumusetile naturii. 1. Ascultarea - devenind un bun ascultator veti reusi sa identificati toate subtilitatile care definesc personalitatea cuiva sau care contribuie la solutionarea unei probleme. Persoana va deveni mai constienta pe mediul in care traieste si de tendintele naturale de evolutie. 2. Pauza - pentru a preveni epuizarea este indicat sa plecati cu... [continuare]

Fenomenul raynaud
Categoria: Articole
Generalitati Fenomenul Raynaud reprezinta afectiunea caracterizata prin procese vasospastice intense si recurente ce determina modificari de culoare si temperatura in special la nivelul degetelor mainilor si picioarelor, dar si a altor extremitati (ca de exemplu nas, urechi). Factorii declansatori clasici ai fenomenului Raynaud sunt stresul emotional intens si expunerea la frig. Acestia determina o vasoconstrictie ce reduce brusc afluxul sangvin la nivelul segmentelor expuse. Fenomenul Raynaud include atat boala Raynaud sau Raynaud primar, cat si sindromul Raynaud sau Raynaud secundar, cand simptomatologia apare in contextul altei boli cronice de fond. Debutul in aceasta forma este mai frecvent dupa 35 de ani. Exista posibilitatea ca in timp forma primara sa progreseze si sa devina forma secundara. Fenomenul Raynaud este destul de frecvent in populatia generala insa nu este raportat, majoritatea pacientilor considerand simptomele mai degraba neplacute decat dizabilitante. In... [continuare]

hipertensiunea arteriala si stilul de viata
Categoria: Articole
Tensiunea arteriala reprezinta presiunea pe care sangele o exercita asupra peretilor arteriali. Circulatia sangelui se produce datorita unei diferente de presiune intre sistemul arterial, cu presiune mare si sistemul venos cu presiune mica. Diferenta de presiune, este creata de activitatea de pompa a inimii.Ciclul cardiac este format din doua faze; sistola(contractia) si diastola( relaxarea). Sistola este faza de contractie fiziologica, periodica a musculaturii inimii, in timpul careia sangele este expulzat din ventricule, in artera pulmonara si aorta. Diastola este relaxarea ritmica a inimii, cand sangele se varsa din vene in cavitatea cardiaca. In cazul unui adult, valorile presiunii arteriale situate sub nivelul de 140 de mm Hg pentru sistolica i 90 mmHg pentru diastolic sunt cele considerate normale.In general, medicii consider aceste valori ca un prag maxim admis.Prin controlul presiunii arteriale la valori sub 140/90 mm Hg, se reduce considerabil riscul de aparitie al unui... [continuare]

Leziuni ale meniscului de la nivelul articulatiei genunchiului
Categoria: Articole
Cauze Cele doua meniscuri pot fi lezate usor printr-o miscare de rotatie a genunchiului in timpul unui efort sustinut. Ruperea partiala sau totala a meniscului apare la o miscare brusca de torsiune sau rotatie a coapsei, in timp ce piciorul sta pe loc (de exemplu, la intoarcerea brusca pentru a lovi mingea de tenis). Daca ruptura este minima, meniscul ramane conectat in partea anterioara si posterioara a genunchiului; daca ruptura este mare, meniscul poate sa atarne de un filament al cartilajului. Gravitatea unei rupturi depinde de localizare si extensie. Simptome In general, la ruptura de menisc apare durere, in special cand piciorul este indreptat (la extensia piciorului). Durerea poate fi moderata, iar pacientul poate continua activitatea. Durerea severa apare cand un fragment din menisc ramane intre femur si tibie. Tumefierea poate sa apara imediat dupa injurie, daca vasele de sange sunt lezate, sau la cateva ore dupa injurie daca spatiul articular se umple cu lichid... [continuare]

Igiena zilnica a corpului
Categoria: Articole
Parul Un par sanatos poate adauga un plus de sex-appeal. Pentru ca parul sa fie intretinut si ingrijit, trebuie sa aiba o lungime si o forma usor de mentinut. Acesta trebuie spalat cel putin o data pe saptamana cu un sampon adecvat tipului de par, dar neagresiv. Se vor evita sampoanele care contin borax sau alcali. Parul trebuie periat de trei-patru ori pe zi cu o perie moale sau cu un pieptane. Scalpul va fi hidratat cu tratamente sau masti speciale, de preferinta cu o ora inainte de spalarea parului. Indicat ar fi sa se evite vopsirea parului. Vopseaua de par nu doar ca ar putea provoca alergii la nivelul scalpului dar poate declansa si alte manifestari alergice asemanatoare cu cele ale racelii. Totusi, de fiecare data cand se va vopsi parul se va face un test de sensibilitate. Pielea In Anglia victoriana femeile erau invatate sa se spele fara sa se dezbrace complet. In cultura hindu baile constituiau parte obligatorie a vietii sociale sau personale. Totusi, ritualul... [continuare]

Menopauza si vezica urinara hiperactiva
Categoria: Articole
Generalitati Atunci cand o persoana urmareste unde anume este cea mai apropiata toaleta si care este cel mai scurt drum catre aceasta sau cand imediat dupa ce consuma un pahar de ceai apare nevoia de mictiune, probabil ca sufera de vezica urinara hiperactiva. Pentru orice femeie cu varsta cuprinsa intre 40-55 de ani, aflata in perioada menopauzei, vezica urinara hiperactiva poate reprezenta o problema. Care este legatura dintre vezica urinara hiperactiva si menopauza? In timpul perimenopauzei si a menopauzei, nivelul de estrogen care mentine sanatatea tesuturilor vezicii urinare si ale uretrei sanatoase, incepe sa se diminueze semnificativ. La inceput se va observa uscaciunea vaginala si sensibilitatea din timpul actului sexual: atat tesuturile peretilor vaginali incep sa se subtieze si sa devina uscate cat si tesuturile care acopera vezica urinara. Atunci cand se intampla acest lucru, vezica devine mai sensibila la iritanti. Mai mult, lipsa estrogenului poate afecta... [continuare]

Cum sa va mentineti ochii sanatosi
Categoria: Articole
Generalitati Ochii sunt folositi in permanenta, de cand ne trezim pana dormim, iar modul in care ii utilizam afecteaza sanatatea lor de-a lungul vietii. Muschii oculari sunt formati dintr-un muschi intern, muschiul ciliar care inconjoara cristalinul si sase muschi externi localizati in exteriorul ochiului. Toti acesti muschi trebuie sa actioneze in acelasi timp, pentru a se adapta la vederea rapida, a crea perceptia in adancime si a face posibila focalizarea atat in cazul vederii de aproape cat si in cazul celei la distanta. Obiceiuri simple pentru a va mentine ochii in forma Iata cateva obiceiuri simple cu ajutorul carora orice persoana poate sa-si pastreze cat mai mult timp, sanatatea ochilor: 1. Nu va atingeti ochii fara sa va fi spalat inainte pe maini, pentru a nu dezvolta infectii si alergii oculare. 2. Cand cititi, nu apropiati cartea prea tare de ochi si la 10 minute faceti pauza. 3. Lucrati intr-un mediu bine luminat pentru a evita incordarea ochilor. 4. Faceti... [continuare]

Factorul v leiden
Categoria: Articole
Generalitati Factorul V Leiden este o tulburare genetica destul de des intalnita, caracterizata prin sanse crescute de a dezvolta cheaguri anormale de sange (trombofilie), de obicei, la nivelul venelor. Majoritatea persoanelor care au aceasta boala nu au niciodata cheaguri anormale de sange, totusi in cazul altora, acestea exista si pot declansa probleme de sanatate pe termen lung sau pot pune chiar viata in pericol. Atat barbatii ca si femeile pot avea factor V Leiden. Cu toate acestea, sansele sunt mai mari in cazul femeilor, ca si tendinta de a dezvolta cheaguri de sange in timpul sarcinii sau atunci cand urmeaza tratament hormonal cu estrogen. Daca aveti factorul V Leiden si deja sunt prezente cheagurile de sange, medicamentele pot reduce riscul dezvoltarii altor cheaguri de sange si va ajuta la evitarea complicatiilor. Simptome Majoritatea persoanelor care au factor V Leiden nu manifesta simptome sau semne ale bolii. Cu toate acestea, primul indiciu al... [continuare]

Emfizemul
Categoria: Articole
Generalitati Emfizemul este un factor care contribuie la progresul bolilor pulmonare obstructive, o boala care limiteaza fluxul de aer expirat. Emfizemul apare atunci cand saculetii de aer din componenta bronhiolelor sunt treptat, distrusi. Fumatul este principala cauza a emfizemului. Pe masura ce se agraveaza, ca urmare a bolii, sacii de aer care au forme sferice (grupati ca ciorchinii de struguri) se largesc si se transforma in niste buzunare mari, neregulate, ai caror pereti interiori sunt perforati. Din cauza acestui lucru, se reduce numarul saculetilor cu aer fapt ce nu permite oxigenului sa intre in plamani si sa ajunga in sistemul respirator. In plus, multe dintre fibrele elastice sunt distruse, treptat. De aceea, aerul va trebui evacuat in mod constient din plamani. Una dintre caracteristicile bolii pulmonare obstructive este blocarea cailor respiratorii care contribuie la aparitia emfizemului. Combinatia dintre emfizem si obstructia cailor respiratorii... [continuare]

Aspectul pielii: 10 indicii despre sanatate
Categoria: Articole
Generalitati Daca pielea ar fi doar un invelis al corpului, n-ar fi atat de importanta. Dar ea este un organ care protejeaza organismul impotriva invaziei bacteriilor, regleaza temperatura corpului si preia informatii din mediul exterior legate de senzatia de cald, rece, durere si presiune. Uneori, cand exista un dezechilibru intern, au loc unele modificari si la nivelul pielii. De exemplu, diabetul este, in general, o boala care nu se manifesta intr-un mod evident, dar persoana care sufera de aceasta afectiune poate avea modificari distincte la nivelul pielii. Pielea de culoare galbena, palmele si talpile de culoare portocalie Ce inseamna: Coloratia galbena-portocalie a pielii sau carotenodermia poate fi rezultatul unei productii scazute de hormoni ai glandei tiroide (hipotiroidism) care determina niveluri crescute de betacaroten in sange. Betacarotenul este un antioxidant, intalnit in compozita fructelor si legumelor, care in mod normal este prelucrat de tiroida. Atunci... [continuare]

Dureri de spate, insomnii, probleme cu greutatea...si daca acestea sunt cauzate de abdomen?
Categoria: Articole
Generalitati si alte informatii „Si daca o fi de vina burta?" - este titlul unei carti cu un succes rasunator. Autorul ei, Pierre Pallardy, osteopat si dietetician, ne explica cum sa ne ingrijim propriul abdomen si... pe cel al apropiatilor nostri. „Si daca o fi de vina burta?" este intrebarea pe care trebuie sa v-o puneti daca aveti abdomenul balonat si suferiti de constipatie cronica, de oboseala, de deprimare, de insomnie sau din cauza surplusului de greutate. Metoda Pallardy ofera rezultate uimitoare. Rose Marie Brunet, specialista in masajul Jacauet, efectuat prin ciupire, foloseste intotdeauna masajul abdominal. Cu el isi incepe tratamentele destinate stergerii cearcanelor si a urmelor de oboseala de pe chip, cauzate de o digestie lenesa. Dar un ten frumos nu este singurul rezultat obtinut. Specialista este mereu surprinsa de manifestarile provocate adesea de aceste prime gesturi. Clientele sale par sa se debaraseze de o „greutate ce le apasa stomacul", la fel si de una... [continuare]

Prolaps de organe pelvine
Categoria: Articole
Generalitati Multe femei care au nascut pot dezvolta un prolaps de organe pelvine. In timpul nasterii tesuturile si muschii care sustin organele pelvisului pot fi intinse sau pot slabi ceea ce duce la deplasarea organelor pelvine din pozitia fiziologica, la presiune sau exteriorizarea prin vagin. Pentru unele femei prolapsul pelvin devine o problema ce genereaza durere sau disconfort, oricum nu este intotdeauna o afectiune progresiva si se poate recupera in timp. Organele care pot fi implicate in prolapsul genital sunt: - vezica urinara - prolapsul vezicii urinare in vagin se numeste cistocel si este cel mai frecvent prolaps pelvin - uretra - prolapsul de uretra se numeste uretrocel - uterul - prolaps uterin - vaginul - prolaps vaginal - intestin subtire - prolapsul de intestin subtire se numeste enterocel - rect - prolapsul de rect se numeste rectocel. Chiar daca un prolaps de organe pelvine este ingrijorator, de obicei nu duce la probleme serioase. Un prolaps poate... [continuare]

Dureri lombare
Categoria: Articole
Generalitati Acest capitol prezinta o descriere generala a durerilor lombare. Pentru pacientii cu diagnostic de hernie de disc sau stenoza vertebrala ce doresc informatii despre aceste boli se vor citi capitolele corespunzatoare: Hernia de disc si Stenoza cervicala lombara. Ce este durerea lombara? Aproape toata lumea a avut dureri lombare la un moment dat. Zona lombara face conexiunea dintre partea de sus si cea de jos a corpului si suporta majoritatea greutatii corporale. Datorita acestor roluri, o persoana se poate rani usor atunci cand ridica greutati, se intinde dupa ceva sau se rasuceste. Vestea buna este ca majoritatea durerilor de spate dispar in cateva saptamani printr-o ingrijire minimala. Totusi, daca durerea nu dispare in doua saptamani, se va consulta medicul specialist. Prevenirea reaparitiei durerilor lombare Daca o persoana a suferit la un moment dat de dureri lombare este foarte probabil ca acestea sa reapara. Pentru a nu avea dureri de spate si a pentru a... [continuare]

Boala dupuytren
Categoria: Articole
Generalitati Boala Dupuytren apare ca urmare a ingrosarii anormale a tesutului subcutanat de la nivelul palmelor. Apare, de obicei, la ambele maini si uneori se poate intalni si la nivelul talpilor. Aceasta boala, numita si boala Viking, progreseaza foarte lent si de cele mai multe ori, nu necesita tratament. In multe cazuri, afectiunea nu progreseaza si la nivelul degetelor, ramanand doar in zona palmelor. Tesutul dintre piele si tendoane (fascie), se ingroasa, limiteaza in cele din urma miscarile sau produce indoirea degetelor (contractura) si incapacitatea acestora de a se indrepta. Apare cel mai frecvent la persoanele peste 50 de ani. Desi exista un tratament, acesta nu vindeca boala. Cauze Cauzele acestei boli nu sunt cunoscute. Se poate considera factorul ereditar ca fiind o cauza, intrucat boala apare mai frecvent in Europa de nord la mai multi membri ai familiei. Ingrosarea tesutului dintre piele si tendoane, numit fascie, se mai asociaza si altor factori: - consum... [continuare]

Fractura de femur
Categoria: Articole
Generalitati Fractura de femur consta in ruptura portiunii superioare a membrului inferior (osul coapsei). Majoritatea fracturilor de femur intervin la nivelul colului femural si in regiunea trohanteriana, chiar sub colul femural. Fracturile de femur sunt frecvente si pot fi foarte grave deoarece intervin adesea la batrani si de obicei este nevoie de corectie chirurgicala care este urmata de o recuperare lenta. Studiile arata ca adultii care isi fractureaza femurul si nu sunt deja internati intr-un azil sau spital, pot avea nevoie de ingrijiri speciale pentru un an, in proportie de 25% din cazuri. Deoarece batranii au adesea oasele fragile si asociaza alte afectiuni ei pot avea risc crescut pentru complicatii ca infectiile, tromboflebita profunda (formarea unui cheag intr-o vena profunda) sau embolie pulmonara (cheaguri in plamani), pneumonie si dureri datorita presiunii exercitate de fractura. Aproape 30% din batranii cu fractura de femur decedeaza in timpul primului an... [continuare]

Vertijul postural paroxistic benign (bppv)
Categoria: Articole
Generalitati Vertijul postural paroxistic benign este o afectiune a urechii interne, care se manifesta printr-o falsa senzatie de rotatie sau de ameteala a corpului sau mediului inconjurator, ce apare la anumite miscari ale capului. Aceasta senzatie se numeste vertij. De obicei dureaza mai putin de un minut. Exista forme usoare, moderate sau forme severe care pot determina greata. Cauze Nu s-a demonstrat inca, dar se presupune ca particulele de calciu existente in mod normal la nivelul urechii interne se desprind si plutesc in canalul semicircular al urechii interne. Astfel perturba echilibrul normal si produc vertij. Medicamentele, diferite boli, varsta inaintata sau traumatismul cranian sunt cativa dintre factorii care pot determina desprinderea particulelor de la nivelul urechii interne. Vertijul poate aparea la orice varsta si afecteaza in egala masura barbatii si femeile. Factori de risc S-a dovedit ca exista risc mai mare de a dezvolta BPPV daca este satisfacuta... [continuare]

Vertijul
Categoria: Articole
Introducere Vertijul este senzatia de invartire chiar si atunci cand persoana sta pe loc. Mediul pare sa se miste vertical sau orizontal. Unele persoane simt ca si cum s-ar invarti. Efectul poate fi usor sau abia sesizabil, sau poate fi atat de sever ca pacientul poate cadea la pamant. Vertijul este mai sever decat ameteala, descrisa ca o usoara nesiguranta in ortostatism. Ametelile pot face miscarea dificila, intru-cat senzatia de rotire afecteaza echilibrul. Vertijul este deseori confundat cu teama de inaltimi. Totusi, senzatia de ameteala descrisa de persoanele care se uita in jos de la inaltime mare este diferita de vertij, care poate apare oricand si poate tine mai multi ani. Vertijul usor este foarte des intalnit si simptomele nu sunt serioase. Totusi, vertijul recurent si persistent poate avea la baza o alte afectiune. Se recomanda consultul medical pentru excluderea unor cauze serioase si prescrierea tratamentului. Simptome Vertijul poate apare brusc si poate dura... [continuare]

Primul ajutor in caz de vertij
Categoria: Articole
Generalitati Vertijul este senzatia de invartire chiar si atunci cand persoana sta pe loc. Mediul pare sa se miste vertical sau orizontal. Unele persoane simt ca si cum s-ar invarti. Efectul poate fi usor sau abia sesizabil, sau poate fi atat de sever ca pacientul poate cadea la pamant. Vertijul este mai sever decat ameteala, descrisa ca o usoara nesiguranta in ortostatism. Ametelile pot face miscarea dificila, intru-cat senzatia de rotire afecteaza echilibrul. Vertijul este deseori confundat cu teama de inaltimi. Totusi, senzatia de ameteala descrisa de persoanele care se uita in jos de la inaltime mare este diferita de vertij, care poate apare oricand si poate tine mai multi ani. Vertijul usor este foarte des intalnit si simptomele nu sunt serioase. Totusi, vertijul recurent si persistent poate avea la baza o alte afectiune. Se recomanda consultul medical pentru excluderea unor cauze serioase si prescrierea tratamentului. Simptome Vertijul poate apare brusc si poate... [continuare]

Incontinenta urinara la barbati
Categoria: Articole
Generalitati Incontinenta urinara este definita ca eliminarea accidentala (involuntara) de urina. Ea nu reprezinta o boala in sine, ci mai degraba un simptom al unei maladii a tractului urinar masculin. Urina e produsa de rinichi si depozitata intr-un organ musculos in forma de sac, numit vezica urinara. Un organ tubular, numit uretra, care este si el inconjurat de o tunica musculara sub forma de inel, numit sfincterul urinar, face legatura intre vezica urinara si mediul extern, avand un traiect prin prostata si penis. Pe masura ce vezica se umple cu urina, semnale nervoase complexe asigura inchiderea sfincterului si relaxarea peretilor vezicii urinare. Aceasta interactiune intre nervi si muschi, impiedica scurgerea urinei in afara actului mictiunii (urinarii). In timpul urinarii, impulsurile nervoase fac ca muschii din peretii vezicii urinare sa se contracte, eliminand urina din vezica in uretra. Concomitent cu contractia peretilor vezicali, tot prin control nervos, se... [continuare]

Hipercolesterolemia - valoarea colesterolului crescuta
Categoria: Articole
Generalitati Colesterolul este un tip de grasime. Organismul uman are nevoie de acesta in mai multe scopuri, cum ar fi sinteza de celule. Dar colesterolul in exces in sange creste riscul pentru infarctele miocardice si accidentele vasculare cerebrale. Colesterol este procurat din alimentele consumate si din sinteza lui de catre ficat. Ficatul este cel cate sintetizeaza cea mai mare parte din colesterolul de care are nevoie organismul uman - nivelul sangvin de colesterol adecvat este de 200mg/dl - nivelul sangvin de colesterol la limita este intre 200-239 mg/dl - nivelul sangvin de colesterol crescut este peste 240 mg/dl. Tipurile de colesterol Colesterolul circula prin organism legat de o proteina (proteina transportoare). Acest ansamblu de proteina-colesterol se numeste lipoproteina. Lipoproteinele pot fi, fie cu densitate ridicata, fie cu densitate scazuta, in functie de cantitatea de proteina si grasime continuta. Lipoproteinele cu densitate scazuta (LDL, low... [continuare]

Entorsa de glezna
Categoria: Articole
Generalitati Entorsa gambei apare atunci cand ligamentele care asigura legatura intre oasele piciorului si cele ale gambei sunt rasucite. Desi frecvente entorsele gleznei nu sunt intotdeauna leziuni minore. Aproximativ 25% din cei care fac o entorsa de glezna vor prezenta pe termen lung durere in articulatie si o oarecare sensibilitate. Cauze Entorsele de glezna apar atunci cand ligamentele care fac legatura intre oasele piciorului si cele ale gambei sunt intinse sau rupte. O leziune prin inversiune, cea mai frecventa cauza de entorsa de glezna, apare atunci cand glezna este rotata in exterior si talpa piciorului este adusa in interior. Rezulta astfel intinderea sau ruperea ligamentelor din exteriorul gambei. Intr-o entorsa de glezna inalta, un tip mai rar de entorsa de glezna, ligamentele superioare si cele din exteriorul gambei sunt de asemenea rasucite, marind astfel severitatea entorsei si timpul de vindecare. Intr-o leziune prin eversiune, glezna se roteste in... [continuare]

Incontinenta urinara la femei
Categoria: Articole
Generalitati Incontinenta urinara este definita ca eliminarea accidentala (involuntara) de urina. Ea nu reprezinta o boala in sine, ci mai degraba un simptom al unei maladii a tractului urinar. Eliminarea accidentala de urina are loc, de obicei, in cadrul activitatilor care cresc presiunea intra-abdominala cum ar fi tusea, stranutul, rasul sau in situatiile in care pacientul nu poate ajunge suficient de repede la toaleta. Incontinenta nu e o boala in sine, ci mai degraba un simptom al unei afectiuni a tractului urinar inferior si este foarte frecventa, mai ales la adultii varstnici. De obicei, incontinenta urinara nu cauzeaza probleme majore de sanatate, dar poate fi jenanta si poate afecta increderea in sine a pacientelor. Tipuri de incontinenta urinara Urmatoarele tipuri de incontinenta urinara sunt cel mai frecvent regasite: -incontinenta urinara de efort: apare in cadrul diverselor activitati care implica cresterea presiunii in vezica urinara, cum ar fi stranutul,... [continuare]

Embolismul pulmonar
Categoria: Articole
Generalitati Embolismul pulmonar reprezinta obstructia unei artere pulmonare. Odata ce artera este obstruata, de obicei de unul sau mai multi emboli, nivelul de oxigen din sange scade iar presiunea pulmonara creste. Embolismul pulmonar cauzat de trombi mari poate determina moarte subita, de obicei in 30 de minute de la aparitia simptomelor. Trombii de dimensiuni mai mici pot determina leziuni ireversibile la nivelul inimii si plamanilor. Cauze Embolismul pulmonar este determinat de obstructia unei artere pulmonare. Cauza principala a acestei obstructii o reprezinta un embol care se formeaza intr-o vena profunda de la nivelul membrelor inferioare si care circula pana la nivelul plamanului, unde ramane blocat la nivelul unei artere pulmonare mai mici. Peste 95% dintre embolii care cauzeaza embolismul pulmonar se formeaza proximal la nivelul venelor profunde ale membrelor inferioare (la nivelul coapsei). Embolii mai pot proveni si de la nivelul venelor profunde ale membrelor... [continuare]

Leziuni repetitive de stres provocate de utilizarea calculatorului
Categoria: Articole
Ce sunt leziunile de stres repetitiv Calculatoarele au un rol foarte important in viata de zi cu zi, insa lucrul pe perioade indelungate in fata calculatorului poate fi o activitate ce poate declansa dureri de gat, spate, brate si in alte zone ale corpului. Fenomenul este destul de serios si poarta denumirea de leziuni de stres repetitiv provocate de activitatile implicate de utilizarea calculatorului. Majoritatea persoanelor care sufera de acest inconvenient sunt adultii, dar poate afecta si copiii intrucat si acestia petrec destul de multe ore in fata calculatoarelor. Parintii ar trebui sa sa previna aparitia acestei afectiuni limitand timpul petrecut de copii in fata calculatorului. Leziunile de stres repetitiv includ un grup de conditii cauzate de suprasolicitarea articulatiilor ce pot varia ca tip si severitate. Activitatile care implica timp indelungat petrecut in fata calculatorului sau a jocurilor video, cantatul la instrumente muzicale sau alte miscari repetitive... [continuare]

Recuperarea in scleroza multipla
Categoria: Articole
Generalitati Desi este o maladie incurabila, in urma recuperarii, pacientii pot beneficia de ameliorarea conditiilor de viata si prevenirea unor complicatii. Patologia sistemului nervos este una dintre cele mai diverse, punand probleme in ceea e priveste diagnosticul, dar mai ales tratamentul. Pentru numarul din luna aceasta am ales scleroza multipla, o maladie demielinizanta a sistemului nervos central, cu evolutie in multe cazuri invalidanta. Desi maladia este incurabila, in urma recuperarii, pacientii pot beneficia de ameliorarea conditiilor de viata si prevenirea unor complicatii. Cauze Scleroza multipla (SM) se produce din cauza atacului sistemului imunitar asupra mielinei (o substanta care izoleaza axonii si accelereaza conducerea impulsurilor nervoase), incetinind sau blocand comunicarea dintre celulele nervoase. Leziunile apar in special la nivelul substantei albe, nervilor optici, trunchiului cerebral, cerebelului si maduvei spinarii. Persoane susceptibile genetic... [continuare]

Tratamentul kinetic in cadrul afectiunilor urinare
Categoria: Articole
Prostata este o glanda a sexului masculin, este situata la baza vezicii urinare si are o structura musculara. Ea face parte din aparatul reproducator al speciei umane.Odata cu imbatranirea organismului, glanda poate creste in dimensiuni. Pericolul acestei hipertrofii glandulare este strangularea uretrei, deci semn de suferinta in evacuarea urinii. Tratamentul acestei afectiuni consta in decongestia zonei afectate prin tratament antiinflamator, recomandari igienodietetice in sensul evitarii frigului, umezelii, dar si atentionare cu privire la consumul de tigari si condimente. De asemenea, fumatul se va restrictiona cat de mult posibil. Recomandari ca: mersul pe jos, hidroterapia cu bai calde de sezut seara la culcare dar si evitarea pozitiei in sezut sau a mersului pe bicicleta, se pot completa cu kinetoterapia. Ea are rolul de a tonifica musculature abdominala, explicatia este urmatoarea: in timpul mictiunii, presiunea exercitata de muschii abdominali trebuie sa [continuare]

Terapia sexuala si alte tipuri de consiliere
Categoria: Articole
Psihoterapia Daca problema sexuala a unui cuplu este necunoasterea, medicul sau terapeutul pot invata cuplul despre ciclul raspunsului sexual si despre elementele stimularii sexuale. Avand aceste cunostinte, multe cupluri reusesc sa-si rezove singure problemele. Psihoterapia poate ajuta o femeie sa identifice problemele de viata care pot avea exprimare sub forma problemelor sexuale. - Pentru unele femei aceste probleme sunt clare, inclusiv un abuz sexual sau fizic in trecut, viol sau alte experiente sexuale traumatice; - Pentru altele, problemele pot fi mai putin clare, incluzand probleme emotionale nerezolvate sau lipsa de satisfactie in alte arii ale vietii; - In alte cazuri, terapeutul se concentreaza pe modificarea atitudinii pe care femeia o are fata de activitatea sexuala; - Scopul este eliminarea vechilor atitudini care stau in calea placerii sexuale, stabilind noi atitudini pentru a creste responsivitatea sexuala. Daca problema are legatura cu relatia de cuplu, se... [continuare]

| IoanapSG a răspuns:

Sau ca sa-ti fie mai usor intra aici si daca vrei mai multe informatii, cand intri aici pe pagina care ti-o dau, da mai jos si vei vedea ca scrie urmatoarea pagina. Succes. ::: :)

http://www.sfatulmedicului.ro/......icioarelor