| iiooaannaa26061994 a întrebat:

De ce atunci cand alerg ma doare burta in partea stanga si se aude ceva sarind ca si cum ar fi matele sau ceva de genul.chiar si persoana de langa mine cu care alerg aude.doar in partea stanga ma doare cand alerg si se aude asa.pana acum nu mi sa mai intamplat pana in urma cu 2 zile. oare ce o fi?

17 răspunsuri:
| Marius96 a răspuns:

Pentru durerea in parte stanga este splina. Ea te doare deoarece corpul nu este obisnuit cu efort, daca dupa cateva zile se acomodeaza. Chestia cu auzitul matelor nu este adevarata deoarece matele sun bine fixate si nu se misca, asa usor, daca s-ar misca asa cum zici tu ti-ai putea iesi pe gura laughing).
Sunt lichidele pe care le-ai baut inainte de a alerga, incearca sa bei inainte cu aprox. 30-60 minute inainte de a alerga

Răspuns utilizator avertizat
| nebunu1993 a răspuns:

Ai baut multa apa inainte de a fugii?

Răspuns utilizator avertizat
| ZCXCV a răspuns:

Este normal sa te doara in partea stanga cand faci efort. Ceea ce se aude prin tine este probabil apa sau mancarea pe care le-ai consumat.Nu are cum sa ti se auda matele.
Nu ti sa mai intamplat? Daca nu inseamna ca ai facut putin mai mult efort acum.Si eu patesc asa.Este de la splina.

| ZCXCV a răspuns:

In partea stanga, cat de jos? Se aude tare?

| ZCXCV a răspuns:

Daca este chiar jos de tot, du-te la medic. S-ar putea sa nu fie de la splina daca este asa de jos.Acolo sunt apendicele...

| linuts a răspuns:

S-ar putea sa se auda inima batind...stii..cind alergi obosesti...big grin

Răspuns utilizator avertizat
| linuts a răspuns (pentru iiooaannaa26061994):

Atunci eu cred ca ar fi mai bine sa te adresezi unui medic...

| cosminelFdb a răspuns:

Ai apendicita du-te la medicul de familie o sa iti zaca unde sa mergi dar s-ar putea sa ai nevoie de operatie de apendic ca dacu nu acctionezi mai repede apundicu poate sa se sparga si daca se sparge mori

| TheAvenger a răspuns (pentru cosminelFdb):

Băă. apendicul e în stânga, nu în dreapta... și și eu am fost operată de apendicită..sau cum *** i-o fi zicând ei acolo. și e în partea dreaptă, nu în stânga, nănacule.

| cosminelFdb a răspuns (pentru TheAvenger):

Bine tu desteapto

| andreeaoprea a răspuns (pentru cosminelFdb):

Apendicita este in partea dreapta:p

| andaamaria123 a răspuns:

Nu imi amintesc sa patesc si eu la fel, dar am auzit de la alte persoane.thinking Cu siguranta este de la splina, sau ai baut multa apa inainte:*.

| MetalliFreack a răspuns:

In mod normal ar fi trebuit sa fie splina. Dar iti spun foarte sincer ca si mie mi se intampla asa. Dar nu ma ingrijorez, deoarece eu beau foarte multa apa pentru un ten mai frumos, si este posibil ca ceea ce simt eu ca sare in sus in stanga, poate fi in stomac sau ceva de genul. Nu te ingrijora. love struck Mai astepta cateva zile, mai alearga din nou, si vezi daca se mai simte. Daca da. Vorbeste cu mama ta, o verisoara sau o ruda poate o prietena careia ii s-a intamplat la fel sau poate cunoaste sursa happy