| SkandallKamataru a întrebat:

De ce in 2023, aproape 24, inca mai exista persoane care cred ca sala si chalistenicele sunt degeaba, si ca muschii facuti sunt doar asa pentru estetic?
Pai cand vreodata o sa ajunga sa faca ei cu sporturile de anduranta si fotbalul ce fac astia?

https://www.youtube.com/shorts/ghRcI6F1-Y4

Cat de batut in cap sa fii sa spui ca degeaba ai muschi ca sunt moi, mai bine sa fii un om de rand si sa arati asa ca altfel iti distrugi ficatu: https://imgur.com/a/gZN56jG
:))
E invidie oare, sau doar prostie? Fizicul unui om de rand in sine imi inspira asa un feeling de slabiciune si de boala, de vulnerabilitate :))
Pai daca si cei care fac flotari in maini, tractiuni cu o mana, muscleup-uri la bara si care au un corp de invidiat sunt nesanatosi, atunci care sunt aia sanatosi? Ce mai inseamna sanatatea daca nici aia nu sunt bine.

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

" SkandallKamataru: muschii facuti sunt doar asa pentru estetic?"

ia mai spune-ne nene, de ce altceva sunt ei făcuți? Te ajută in carieră?

Poate da, pentru un hamal din port...

| SkandallKamataru explică (pentru sierra1):

Ce tot zici ma acolo ca nu inteleg la ce te referi.

| sierra1 a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Nu-i bai, important e să faci mușchi

| Xox0 a răspuns:

Multi oameni nu sunt educati pe asta si da, poate fi si indivie din moment ce ei nu au disciplina de a se apuca de sala si de a se tine de ea.
Cu toate astea, am auzit de oameni la sala plini de muschi sa-si ia bataie de la unul de la tara. Si pare plauzibil, deoarece daca un om care merge la sala si ia multe suplimente ori chiar steroizi sa-i creasca muschii, pai nu stiu ce tarie au muschii aia in comparatie cu unul de la tara care si-a facut muschii crapand si carand lemne, dand la sapa, din astea. Adica ala de la tara si-a facut muschii natural.

| Ilovedinero a răspuns:

Muschii apara organele interne, ajuta la un metabolism mai rapid, la flexibilitate crescuta, la evitarea accidentarilor, si pe mine cel putin ma ajuta, nu ma incurca la cardio, cresc stima de sine. Daca aveti de cărat ceva ce faceti? Baietii daca au de facut o poza cu iubita lor si trebuie sa o ia in brate ce fac? La nunta la ridicarea miresei ce naiba faceti?
Si da, exista foarte multe cariere in sport, pe langa beneficiile aduse sanatatii.

| sierra1 a răspuns (pentru Ilovedinero):

"| Ilovedinero: La nunta la ridicarea miresei ce naiba faceti?"

bine zis!

| CatenaccioStyle a răspuns:

"De ce in 2023, aproape 24, inca mai exista persoane care cred ca sala si chalistenicele sunt degeaba, si ca muschii facuti sunt doar asa pentru estetic?" Si la ce altceva ajuta daca nu doar pentru estetic? Ok, tragi de fiare, automat arati bine daca te tonifiezi ca un om normal si ai toate grupele de muschi lucrate, cand faci de bun simt atunci totul e ok dar chiar si asa in majoritatea cazurilor te ajuta pentru estetic, nici culturistii pe care ii vezi definiti si cu o masa musculara foarte mare nu isi folosesc musculatura pentru forta big grin doar pentru a defila pe podium, au mai multa forta decat ei niste oameni simpli care fac munca fizica de cand se stiu desi au o musculatura mai mica.

"Pai cand vreodata o sa ajunga sa faca ei cu sporturile de anduranta si fotbalul ce fac astia? Nu au nevoie sa faca asa ceva, ti-am mai explicat ca o musculatura prea mare incurca in sporturile de anduranta, iti iau din tonus, mananca energie si iti taie din viteza, explozie. Muschii sunt facuti sa-i folosesti in "sporturile statice" nu in cele dinamice. Fotbalistul trebuie sa stie cu varza, nu cu gantera laughing o avea el musculatura mai mica dar macar nu moare de inima daca paseste dincolo de sala de forta big grin. Stai linistit ca fotbalistii profesionisti printre altele au in program si antrenamente in sala de forta cu greutati, mai toti fotbalistii pro arata ca niste atleti, oricum sunt niste atleti in adevaratul sens al cuvantului si nu o zic doar pentru ca si eu am practic fotbal.

"Cat de batut in cap sa fii sa spui ca degeaba ai muschi ca sunt moi, mai bine sa fii un om de rand si sa arati asa ca altfel iti distrugi ficatu:" Iti distrugi ficatul daca bagi in tine toate prostiile pentru a ajunge la rezultate mai rapide laughing) cat de prostuti sunt astia care baga steroizi in ei pana crapa doar pentru a arata cat mai bine insa pe dinauntru sunt putrezi...imi este mila de ei, chiar nu e de ras.

"E invidie oare, sau doar prostie? Fizicul unui om de rand in sine imi inspira asa un feeling de slabiciune si de boala, de vulnerabilitate laughing
Pai daca si cei care fac flotari in maini, tractiuni cu o mana, muscleup-uri la bara si care au un corp de invidiat sunt nesanatosi, atunci care sunt aia sanatosi?" Daca bagi prostii n-ai cum sa fii mai sanatos decat un "fatalau netragator de fiare" cum ii numesti tu pe ei si oricum sanatatea nu tine doar de cat sport faci ci tine de o serie de factori printre care genetic, alimentatie, odihna, stress.

| SkandallKamataru explică (pentru CatenaccioStyle):

Pai de bun simt trebuie sa faci exercitii pentru muschi ca barbat, ai impresia ca aia care fac sala automat sunt ca Arnold de mari? Ai nevoie de minim 2 ani sa ai acei muschi de "bun simt", despre asta e vorba, ca natural nu o sa ajungi de podium asa repede si nici nu e cazul, eu despre asta vorbesc.
Si crede-ma ca nu oricine poate ajunge sa construiasca un fizic decent, sau sa aiba putere. Tine foarte mult de genetic.
Sa vezi un tip mare care e natural e rar, foarte rar.
Trebuie sa ai muschi macar de bun simt, un 40 de flotari corecte, 15 tractiuni si un 30 dips-uri, orice barbat ar trebui sa fie in stare sa faca, astea sunt abilitati functionale si muschi functionali, nu doar pentru "Show", si nu cred ca necesita mai mult de 1 an.
E gresit sa te axezi doar pe anduranta, trebuie lucrat tot corpul, asa ajungi la o armonie, sa ai din toate, si forta si rezistenta si aspect.