| ema2396 a întrebat:

De ce multa lume crede ca fetele/femeile nu ar trebui sa ridice greutati?

Am observat ca multe femei sunt sfatuite sa se rezume la cardio sau la greutati foarte mici. E mult mai greu pentru femei sa puna masa musculara. Sa ajungi cu muschi mari ca femeie necesita multi ani si foarta multa dedicatie, deci sunt rare cazurile. Plus ca daca nu vrei sa iti creasca muschii mai tare poti sa te rezumi la rutina de exercitii curenta si sa te mentii. Majoritatea femeilor daca ar folosi greutati ar avea un fund mai rotund, sanii lor ar avea un suport mai bun(deci sanse mai slabe sa ajunga lasati), si-ar putea tine spatele mai drept, ar putea preveni cat de cat celulita, si-ar face treburile zilnice mai usor, etc.

9 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Tu crezi ca daca ridica greutati face muschi? Cat timp corpul nu produce suficient testosteron + nu mananca pentru muschi (gen 3-4 fripturi pe zi, cum mananca sportivii care pun muschi), NU o sa puna muschi chiar daca face cu greutati mari.

Stiu femei care imping la presa 300kg cu picioarele, sau fac tractiuni cu 20kg legate de ele sau biceps cu ganterele de 20kg si ghici ce... NU au muschi, dar au forme si arata bine.

| raMLesS a răspuns:

Parca nu conta aspectul fizic, parca conta doar ce ai in suflet, ci nu daca arata-i asa: https://www.google.ro/......ps?/search

Acum te contrazici?

| ema2396 explică (pentru raMLesS):

Tu ai citit macar ce am scris si ce a zis Seiyan? Sau va informati inainte sa va faceti o opinie?

| raMLesS a răspuns (pentru ema2396):

Tu ai citit macar pentru cine am raspuns eu? Nu te mai baga aiurea in seama ca nu e cazul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dreptate. Dar multe cred ca daca se apuca de forta si de greutati devin peste nopate cu muschi ca ai barbatilor, din cauza a ce vad pe internet la consumatoarele de substante anabolizante respectiv steroizi. Dar nici o femeie nu are asemenea potential natural de a pune masa musculara chiar si cu o forta extraordinara. Ci doar un fund bombat si rotund si niste picioare/ fizic per total de invidiat.

| Kerre a răspuns:

Pai din cauza mitului "Daca femeile merg la sala si ridica greutati mari atunci o sa ajunga ca un barbat" care este complet eronat. Dar ai dreptate, daca ar merge la sala ar putea sa aiba fundul mai rotund, ar face activitatile de zi cu zi mult mai usor. Insa acum generatia asta de fete care nu fac nici macar curat prin casa ca se pateaza sau ca li se rupe vreo unghie e absolut penibila. Rar acum o sa vezi fete care chiar stiu ce este aia munca si sa-ti dai transpiratia pentru a castiga un ban.

| heracles a răspuns:

E,nimeni nu zice ca o fata/femeie nu trebuie sa ridice de greutati, insa cei care spun chesti din astea sunt invidiosi pe ele, pentru ca arata mai bine ca ei.

| ema2396 explică:

Tu ai citit macar ce am scris?

| ema2396 explică:

Tu pricepi ca o femeie nu prea are cum sa ajunga sa aiba un aspect muscular si masculin prin a ridica greutati sau am stat sa explic degeaba? E mai bine sa stea sa li se lase fundul, sanii, sa stea cocosate si cu dureri de spate, sa se chinuie sa ridice un bidon cu apa sau sa deschida o usa? Daca o femeie ajunge sa aiba mai multa forta ca tine inseamna ca nici tu nu prea faci miscare... Si am discutat strict din punct de vedere fizic, e logic ca e mai important ce e in cap.

Uite asa arata o femeie care ridica greutati:
https://www.instagram.com/ashleigh_jordan/
Arata foarte feminina si atragatoare dupa parerea mea.