| Username1 a întrebat:

De la ce varsta este indicat sa incepi sala si de ce?

Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Doctorul meu kinetoterapeut a zis: "te apuci de sala cand corpul tau este aproape de maturitate fizica, dupa sfarsitul cresterii, pe la 16-18 ani". la varsta aia hormonii de crestere isi mai scad intensitatea de munca sa zic asa... ideea e ca se sfarseste cresterea brusca pe care o ai si se definitiveaza un proces de crestere pe care nu ar trebui sa il deranjezi. la varsta aia o sa ai si forta mai mare si sanse mai mici sa te ranesti si rana sa persiste.

2 răspunsuri:
| Skillzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz a răspuns:

Pai,depinde.Daca esti foarte dezvoltat, bine, solid.la orice varsta.
Daca,esti slab mort,mai ales ca esti si fraged,si mic la inaltime, iti poti rupe oasele, mainile.
Eu zic ca ar fi indicat sa ai 14-15 ani, 1.68/1.70 inaltime, 50-60 de kg.

| littlehim18 a răspuns:

Depinde de caracteristici cel mai normal ar fi la 17, 18 dar poti si la 14, 15 ba chiar si la 13 dar daca faci la 13 ar fi bine sa nu te duci in fiecare zi pentru ca o sa iti creasca muschi dar nu si inaltimea