| Mihai123211 a întrebat:

E adevarat ca masa musculara creste odata cu forta? Adica daca unu impinge la piept 80kg si peste 2-3 saptamani impinge 90 inseamna ca ii creste si masa musculara sau doar forta?

6 răspunsuri:
| 6684464 a răspuns:

Amandoua.

| IseeVoices a răspuns:

Ii creste forta, masa musculara fiind insesizabila, e ca si la slabit tu daca slabeste 1 kg ceilalti nu vad ca ai slabit dar tu stii lucrul asta.

| Valentinaldoilea a răspuns:

Eu presupun ca doar forta. Asta, pentru ca stiu un baiat foarte slab dar care ridica 150 kg cu mare usurinta. Nu face sala, ci doar din munca sa de acasa.

| Sportfreak a răspuns:

Inseamna ca e atat de puternic incat sa poata impinge 90 de kg rolling on the floor sunt si slabanogi care pot impinge la piept ff mult dar sunt plati rolling on the floor acum depinde si cat de inalti sunt si cate kg au. De ex un tip pitic de 70 de kg poate impinge mai putin ca unul mare de 100 de kg because fizica rolling on the floor

| Galezu11 a răspuns:

Intr-o mare masura da, cel mai mult creste la incepatori( cei sub 3 ani) dupa ce ai depasit perioada de 5 ani, nu-ti va creste forta in aceeasi masura.

| roland2948 a răspuns:

Depinde si de modul de antrenament. Daca are la baza antrenamentul cu repetari intre 6-12 si greutati mari atunci da, impreuna cu forta creste si masa musculara.Cei cu un antrenament de powerlifting, cu repetari foarte putine si greutati foarte mari pun mai mult accent pe forta si nu pe masa musculara.