| caniele1 a întrebat:

E batut in cuie sa pui maxim 7kg de muschi in primul an de sala? (din ce am citit pe culturism.ro, in primul an poti pune cam 7kg de muschi pur)

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Pareri:

1. Consumi foarte putini carbohidrati. Painea nu intra la carbohidrati, intra la calorii goale (degeaba).
Ceafa de porc in loc sa o mananci cu 6 felii de paine, mai bine o mananci cu orez/cartofi/paste/mazare/fasole

2. Lipsesc grasimile sanatoase (nuci, alune, migdale, somon, ulei de masline, masline, etc.)

"cam asta mananc la scoala" -> cati ani ai, de inca esti la scoala?

10 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

In primul an abia inveti sa te antrenezi si sa mananci, asa ca o sa pui mai putin.
Din anul 2 (sau chiar anul 3) incep antrenamentele adevarate.

| caniele1 explică (pentru Cosmin86):

Avand in vedere ca am 64kg, poti sa imi dai o parere despre planul meu alimentar actual? (ce am mancat ieri)
7:00 omleta din 3 oua, 8 felii de paine si 4 felii de sunca
10:00 2 pungi de covrigi a cate 100gr (cam asta mananc la scoala)
14:00 200 gr ceafa de porc la cuptor + o banana + 6 felii de paine
17:00 2 copane de pui cu paste
20:00 4 sandwich uri cu suna, niste iaurt si o banana
21:00 aici mai bag uneori o conserva cu ton (185 gr), dar nu mereu, mai inlocuiesc cu iaurturi
La 23 ma pun la somn

| caniele1 explică (pentru Cosmin86):

19, am bac anul asta

| caniele1 explică (pentru Cosmin86):

Mersi pentru raspunsuri, am incercat sa inlocuiesc painea alba cu cea integrala, dar nu prea imi place gustul ei, mananc cam o data pe luna, maxim 2-3 zile. Pastele le cantaresc inainte sa le fierb, circa 200g, deci vreo 120g de carbo, si da, in rest am cam multe calorii goale, dar cum nici orezul nu prea imi place, nu-mi raman decat cartofii la cuptor/copti sau chiar prajiti.

| Cosmin86 a răspuns (pentru caniele1):

Mazare, linte, soia... mai ai optiuni, in afara de cartofi.

| caniele1 explică (pentru Cosmin86):

Corect si asta, de astea am cam uitat, doar mazare ce am mai mancat laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru caniele1):

Mazarea, fasole, soia -> pe langa carbohidrati, au si proteine. Care se aduna cu proteinele din carne.

| caniele1 explică (pentru Cosmin86):

La capitolul proteine stau mai bine, imi asigur 2g/kg corp, cu myfitnesspal.
Mersi de sfaturi

| Cosmin86 a răspuns (pentru caniele1):

Pareri:

1. Consumi foarte putini carbohidrati. Painea nu intra la carbohidrati, intra la calorii goale (degeaba).
Ceafa de porc in loc sa o mananci cu 6 felii de paine, mai bine o mananci cu orez/cartofi/paste/mazare/fasole

2. Lipsesc grasimile sanatoase (nuci, alune, migdale, somon, ulei de masline, masline, etc.)

"cam asta mananc la scoala" -> cati ani ai, de inca esti la scoala?

| johnnny123 a răspuns:

Da, e batut in cuie. Trebuie sa pui FIX 7 kg de muschi in fix 365 de zile, altfel zeii culturismului se vor infuria pe tine.

| caniele1 explică (pentru johnnny123):

Pfff, seringa mea cu danabol nu e de acord laughing)