| Marina_Daniela_1992 a întrebat:

Există să faci mușchi/poți pune masa musculară fără să mergi la sală sau e un mit? Sau doar mergând la sală?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Fara sala, nu.

| RAY a răspuns:

Da,este posibil, am reusit deja in cazul unor animale care mai multa masa musculara decat in mod normal prin anumite combinati genetice, cand sa studiat mari culturisti s-a observat ca acestia au activa o gena care lea determina o masa musculara mai mare decat la in mod normal, dar pentru noi majoritatea ramane in continuare sala obligatorie chiar si dupa ce facem sala dupa un timp o sa vedem ca numai crestem in masa musculara =gena asta inhiba cresterea masei musculare plus ca tu ca femeie ai mai putina masa musculara asa ca apucate de culturism si o dieta bogata in proteine, asta daca nu esti prin cei 1% diferiti

| anonimg a răspuns:

Pai nici la sala nu se dezvolta muschii daca doar tragi de fiare. Trebuie sa mananci multa carne si vegetale bogate in proteine, si sa iei si concentrate din acelea (cum se da la animale pentru ingrasat, dar doar ca sunt pentru oameni), pentru ca altfel muschii nu se maresc doar tragand de fiare.

| Wr3nch a răspuns:

Daca ai greutati si si aparate pe care sa le folosesti acasa atunci da, nu trebuie sa mergi la sala.

| mariusalex2019 a răspuns:

Da exista. si nu iti trebui greutati sau alte chesti iti trebui decat propriul tau corp.Aceste exercitii se numesc "exercitiile calistenice clasice". Cartea se numeste Antrenamentul Condamnatilor, editura Casa, autor "Coach "Paul Wade

| Mihai085 a răspuns:

Daca faci 100 de flotări a cate 5 serii in fiecare zi este suficient sa te menti in forma și să arăți bine