| bbu2eugen a întrebat:

E normal sa mi fie amortite picioarele dupa alergat 20 de min?laughing
Imi tremura carnea pe mine fratilor incepatoarea vietii ce sunt.

Răspuns Câştigător
| euAnonim100 a răspuns:

Hey! Posibil sa te fi fortat prea tare! Nu ar mai trebui sa alergi cateva zile (pana iti revii), si incepe usor, chiar daca vrei sa slabesti repede, nu ai cum pentru ca te vei forta si nu va fi deloc bine!
Funda?

11 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

Daca nu esti obisnuta cu efortul este normal.

Tare am senzatia ca nici nu alergi corect si nici nu ai adidasi speciali de alergare.

| bbu2eugen explică (pentru Nickname1890):

Adidasi sunt pai alerg pe talpi mai mult ca sa nu pun presiune prea multa pe galcaie alerg cu spatele drept privirea inainte..nu e ok>?

| Nickname1890 a răspuns (pentru bbu2eugen):

E bine ca alergi pe talpa, spatele nu trebuie sa fie perfect drept si tot trunchiul trebuie sa fie usor aplecat spre inainte. Iar tot corpul trebuie sa fie cat mai relaxat. Atentie la relaxarea piciorului in spate in momentul in care il ridici de pe sol si miscarea spre inainte a piciorului iar trebuie sa fie foarte relaxata.

Ai grija ca ritmul sa fie foarte lent mai ales daca nu ai antrenament/experienta. Un pic mai repede decat un mers alert este suficient (7-8min/km este un ritm ok) poate chiar si mai lent. important este sa obisnuiesti corpul incet incet cu efortul. In timp pe masura ce te acomodezi poti sa cresti viteza si distanta. Si repet este important sa ai adidasi de alergare speciali. Nu tenisi, nu altfel de adidasi ci adidasi de alergare.

| bbu2eugen explică (pentru Nickname1890):

Adidasi de alergare sunt nu tenesi nu pot alerga in ei.

| Goldenboy97 a răspuns:

Vai. tremura carnea. Parca esti singura care se simte obosit/amortit dupa alergat.

| GabrielaIoana a răspuns:

Normal nu este, asa ca ia-o mai incet. Nu te forta ca iti faci rau. Alearga progresiv, cu zile de pauza cand simti nevoia.

| strike118 a răspuns:

Daca esti o incepatoare da, e destul de normal. Depinde totusi cat efort ai depus in alea 20 de minute. Scutura-le si probabil nu o sa mai ai picioarele amortite.

| bbu2eugen explică (pentru strike118):

Sunt da. da pai dupa ce merg 2 ture imi revin dar ma dor muschii acum laughing am o stare de lene din cauza lor trebuie sa i las sa se relaxeze.

| express11 a răspuns (pentru bbu2eugen):

Inainte de alergare trebuie sa-ti incalzesti muschii prin gimnastica. daca esti incepator nu alergi din prima 4km-5km.

| bbu2eugen explică (pentru express11):

Imi fac incalzire de fiecare data pentru ca este riscul sa mi fac articulatiile praf.

| Maibel a răspuns:

Mie antrenoru imi spune dupa ce alerg sa stau vreo 4-5 min cu picioarele in sus... funda?