| booody a întrebat:

Este adevărat că daca ai un procent de peste 15% grasime corporala si faci bulk, pui mai multa grăsime decât muschi?

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În schimb e adevărat că nu are rost să faci bulk.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

rolling on the floor

| AnastasiaK a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Dacă are deja peste 15% grăsime nu prea îi văd rostul decât în anumite cazuri. Adică o să o dea în supraponderabilitate (dacă nu e deja, că știm și noi cum estimează lumea procentajul de grăsime).

| AnastasiaK a răspuns (pentru anonim_4396):

Wait wait...o spui de parcă peste 15% e deja un procent foarte mare când de fapt peste 15 are un bărbat "average" să zic așa. Exceptând cazul în care este mult peste 15 și e supraponderal (și nu cred că ai nevoie să estimezi un procent ca să-ți dai seama, că există oglinzi), eu nu văd de ce nu ar face bulk. Cred că ai rămas un pic setat pe gândirea de bodybuilder unde la peste 15% ești deja "gras" big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnastasiaK):

15% este optim și foarte ok. Dar când zice "peste" 15% depinde cu cât peste este și de asemenea până unde se duce. Dacă face bulk de la 15 la 20% e super. Dar dacă are 25% de la bun început și se duce la 35% deja nu prea e ok. Dar asta știe el, cu oglinda cum ai zis și tu.

| Morbid a răspuns:

Grăsimea se pune mai ușor ca masa asta e sigur.
Cel mai sigur mod e sa faci slow bulk, pe o perioadă lunga. 1 an, 2, sau 6-8 luni bulk după un cut ușor.

Sa te menții între 12 și 18 grăsime corporală.
Binenteles că pui numai grăsime chiar daca îți crește stamina și ai mai multă energie în sala, dar asta nu înseamnă că pui masa musculara. Ești mai greu numai. Și poți sa miști mai multe greutăți.

Daca faci cut prea des se poate chiar sa scazi in masa, după sa o pui și pierzi timp aiurea.

| skym9999 a răspuns:

Nu,nu are treaba procentul tau de grasime corporala atat timp cat iti asiguri necesarul proteic de crestere in masa musculara pentru Indicele tau de masa corporala in perioada de bulk si iti faci antrenamentele de zi cu zi