| Eron a întrebat:

Eu as vrea ca toate exercitiile fizice pe care le fac sa le fac in serii. Ce spuneti, e bine, sau e mai bine sa fac cat de multe odata? Iar daca fac pe serii, cat timp trebuie sa astept intre serii? Un minut, doua? Sau e prea mult?
Pentru a da fiecare gram de grasime jos de pe mine, ce spuneti, abdomene in serii sau continuu? Eu fac zilnic 16 minute continuu de abdomene si nu simt febra niciodata.Si atunci cum sa scap de toata grasimea, daca eu nu simt ca muschiul a fost folosit(febra)? Poate ca e mai bine in serii? Daca da, cam cate serii si de cate repetari sa fac pe zi?
Va rog, help! Ajutati-ma, nu ma lasati la nevoie(chiar am nevoie)!

6 răspunsuri:
| Eduard a răspuns:

Salut!

In primul rand, se trage de la mancare nu de la lipsa de sport/miscare... Incearca sa ti un regim, cu mancare usuoara, carbohidrati si grasimi putine, carbohidratii/glucidele sa fie complexe.

Apoi ca sa slabesti, nu tragi doar de fiare. In primul rand cel mai bun sport pentru a slabi e cel aerobic si nu cel anaerobic. La tipul tau somatic (constructia ta genetica), endomorfa, trasul de fiare la tine, poate avea chiar un efect invers anabolic (de ingrasare), nu catabolic. Insa cum am zis trebuie sa faci si sala, dar nu te poti baza doar pe ea. In procente 70% din toate exercitiile tale trebuie sa fie aerobice (alergat sub toate formele si in toate stilurile, sarit coarda, inot, apucat de un sport ca baschet, tenis, fotbal etc., fitness, stretching si altele).
Abdomenul pare sa te intereseze pe tine; NU se slabeste prin a face abdomene, ele doar sculputeaza muschiul, ii dau o forma, deci renunta sa faci deocadamta abdomene si daca vreodata te apuci sa faci fa-le in serii, pe tipuri de exercitii diferite si nu mai mult de 30 de repetari, nu-ti mai explic de ce.

Legat de body-building, da trebuie sa faci in serii. Problema e ca ai mai multe stiluri de antrenament: piramidal, piramidal inversat, negativ etc. Depinde de forta ta, depinde de experienta si corectitudinea executiilor tale iti alegi un tip. Daca nu ai mai practic culturismul ar fi cazul sa incepi cu greutati mici, repetari lente, nu mai mult de 12 in jur de 6 serii a cate 4-5 exercitii. E cam mult si poate unii n-ar fi de-acord cu mine, insa tipul tau somatic, impune exercitii mai multe si mai intense ca la un ectomorf sau mezomorf. In fine te las cu detaliile astea.

Foliile de aluminiu sau plastic, nu ajut la slabire, la fel cum nici imbracatul gros, cand faci sport, nu ajuta.

Un ultim sfat, mese dese si slab cantitativ/caloric si ceva suplimente nutritive, gen carnitina efervescenta. Pentru alte intrebari citeste pe site-ul acesta sau lasa-mi un mesaj: http://www.getfit.ro/

Multa bafta!

| emastelista a răspuns:

Faci in serii sin un minut doua e bine fundoi la inceput 4-5 seri dupa aia tot mai mult succes

| cristi202 a răspuns:

In serii, asta e clar. Asa se fac antrenamentele la culturism. Timpul dintre serii depinde de cite repetari faci in fiecare serie. Daca sunt mai multe de 15, e bine sa fie 1, 5 - 2 minute, daca sunt mai putine, si te tine, poti incepe dupa exact un minut de la inceputul seriei anterioare. Insa asta inseamna un antrenament f dur.
La abdomene, conteaza mult cum faci miscarea. Am vazut pe unii care cica faceau abdomene, insa nu faceau nici macar un sfert din cursa normala a corpului pentru abdomene. Asa poti face sute si sa nu simti nimic. Deci ai grija sa le faci cit mai corecte. Si cind le faci cit mai corecte, fa in fiecare serie atit de multe repetari pina cind nu mai poti sa faci, si ideal ar fi sa faci ca in ultimele doua serii sa dai tot ce poti. Grasimea se duca abia atunci cind tragi, cind misti chiar daca simti ca nu mai poti, caci esti la capatul puterilor, si abia atunci organismul isi ia din rezervele ce le are stocate in grasime.

| Eron explică:

InnaCool
Dieta nu pot sa spun ca tin, dar mananc de 2 ori pe zi, nu mananc intre mese si cand mananc bineinteles nu mananc mult.Nu stiu daca e bine, tinand cont de faptul ca sunt in crestere(minor), dar vreau sa slabesc complet.Eu cred ca e destul.
Si eu fac tot un program de 8 minute de abdomene, dar l-am dublat pentru ca mi se parea prea usor.In timpul scolii, desi nu am facut serii am slabit cam 3 kg in 3 saptamani cu 8 minute de abdomene, dar acum fac dublu si tot degeaba.O sa urmez acest program si o sa fac si seriile de 40 de abdomene. sper sa mearga.Mersi

| Andrrei a răspuns:

Sunt culturist de vreo 5 luni si tata a fost toata viata lui si am invatat de la el ca e bine sa faci 10 repetari cu fortari de 2-3 a cate 4 serii iar pauza intre exercitii sa fie de 20-30 de secunde, in tot acest timp sa iti intinzi muschii. bafta!

| lavi2864 a răspuns:

Buna! Ar fi bine sa faci exercitiile in serie pentru ca daca le faci continuu nu prea are mare efect(asa mi-a zis asta-iarna si antrenoarea de la sala). Cat despre numarul seriilor pot sa spun ca de obicei se fac 3, dar unele se fac in 10 altele in 12(astea doar la exercitiile usurele). Cand faci abdomene obisnuite fa 3 serii a cate 30-40 abdomne. Dupa aia mai fa o pauza si fa 3 serii cu altfel de exercitii(tot pentru abdomen). Dupa aceea poti incerca sa le alternezi:unul din prima tura, celalalt din a doua tura. Uita-te-te si pe linkul acesta si fa exercitiile odata cu baiatul http://www.youtube.com/watch?v=nvPW0v5hnZQ. Dar iti spun din propria experienta ca doar facand abdomene nu vei rezolva mare lucru. Trebuie sa tii si dieta pentru burtica cat de cat! Iti doresc multa bafta! Funda?