| TeckTonik997 a întrebat:

Exista vreun culturist pe aici? Ce parere aveti despre suplimentele alimentare? Ce efecte secundare pot avea? Ce ar trebui sa iau pentru cresterea masei musculare?

P.S. Fac sala doar de 2 luni, am 17 ani.

6 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Daca le iei cum trebuie, nu au efecte secundare.

DAR fara o alimentatie pusa la punct, sunt ZERO.

Suplimentele "suplimenteaza" ce lipseste din alimentatia ta... tu cum nici macar nu ai jurnal de alimentatie, DE UNDE STII ce lipseste ca sa cumperi?

| Deliiiia a răspuns:

Nu cred ca ai nevoie de suplimente, iti pot afecta sanatatea, mai ales la varsta ta. Incearca sa ai o alimentatie bazata pe proteine, sa discuti atat cu medicul cat si cu instructorul.

| MioaraParalescu a răspuns (pentru Deliiiia):

Nu afecteaza sanatatea cu absolut nimic daca le iei corect, eu iau de multi ani si nu mi-a afectat sanatatea, ba dimpotriva sunt mai sanatos acum.

| Seven07 a răspuns:

:/ Sala iti poate stopa cresterea stiai? Si eu am avut tendinte dar cineva mi-a recomandat sa ma apuc dupa 20 de ani. 2) Suplimentele alimentare nu sunt sanatoase in general... daca vrei sa iti cresti masa musculara, incearca un meniu sanatos fara porcarii gen cipsuri sau patiserii si incearca un program de antrenament acasa, un program oscilator ( adica ceva gen azi : 50 flotari, 50 fandari, 50 genoflexiuni, 50 tractiuni / Maine 80 din fiecare... crescand si scazand in mod egal ) o sa te ajute mai mult decat sala de la varsta asta :-)

| Cosmin86 a răspuns (pentru Seven07):

Serios? Sala opreste cresterea? De unde scoti o asemenea aberatie?

Si programul ala e COMPLET AIUREA.

Esti doar un COPIL MIC care isi da si el cu parerea, nu?

| AndreasfromMetallicA a răspuns:

Buna nu sunt culturist,ci amator,suplimentele concentrat proteice care sunt extrase din lapte,oua, sau alte alimente, se zice ca nu au efecte adverse, dar dupa parerea mea nici prea sanatoase nu sunt prin faptul ca au fost procesate chimic, pana la obtinerea pudrei sau pastilelor au trecut prin o multime de procese de prelucrare.Am consumat prafuri si eu si prietenii mei,efecte adverse nu am intalnit,numai o oarecare scadere in dimensiuni dupa o perioada de pauza in care nu am mers la sala,poate si din alte cauze am mai slabit(consum de alcool,oboseala,munca). Mancarea de baza trebuie sa fie carnea,lapte, oua, cereale..., si ca concentrate proteice, cauta la Megaproteine.ro,pronutrition,redis.Recomand Megaproteine.ro,sunt cam scumpe, dar calitatea se simte.Numai bine!