| anonim_4396 a întrebat:

Ce regim se recomanda pentru cresterea masei musculare? Merg de cateva luni la sala si nu se vede nimic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Carbohidrati cu actiune lenta si rapida, legume, carne rosie(de cal sau vita)nu manca grasimi pentru ca fibrele musculare vor avea de suferit, trebuie sa te hidratezi si de 2 ori pe saptamana cu sucuri bogate in minerale si vitamine(mai mult de 2 ori pot face daune ireversibile rinichilor) si cate o banana dupa fiecare antrenament, lichidele reci se asimileaza mai repede dar daca ai probleme cu retentia de apa trebuie sa faci exercitii speciale, nu folosi suplimentele clasice pentru culturisti pentru ca dauneaza muschiului cardiac si rinichilor, bea multa apa si evita dulciurile pentru ca altfel vei vi nevoit sa te antrenezi dublu

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Simplul "mers la sala" echivaleaza cu...plimbatul in parc.
Regimul se recomanda... celor bolnavi.
Fii SPORTIV si FA EVORTURI! Haltere, inot, tenis etc. Peste limita cand simti oboseala! Exercitii pentru. toti muschii!
In plus, multa carne rosie, fructe, legume proaspete, alergare.
Asa zisele "suplimente alimentare" pentru marirea masei musculare au efectul ca si cele administrate puilor care cresc intr-o luna la peste 1 kg: umflare artificiala. Asemenea pui, cand le prajesti, scad puternic la volum, tocmai datorita "adaosurilor" care le-au umflat. Acest lucru nu se observa la puii crescuti normal la tara, langa casa.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Bula):

Umflare artificiala? Tu confunzi suplimentele cu steroizii

| Bula a răspuns (pentru Cosmin86):

Si steroizii te umfla... ARTIFICIAL!
Musculatura se intareste prin efort fizic natural (de ex. munca fizica intensa) si consumul adecvat de alimente.
Un taietor de lemne profesionist poate manca carne grasa, slanina, untura in cantitati mari si nu se ingrasa. Musculatura insa se dezvolta puternic (poti incerca la o carciuma, daca te legi de unul). big grin

| Cosmin86 a răspuns (pentru Bula):

Steroizii sunt cu totul altceva. Vorbeam de suplimente, care sunt facute tot din mancare.

| alinutzaa2009 a răspuns:

Nu te sfatuiesc sa tii regim. Important este ca faci exercitii fizice pentru sanatate. Masa musculara n-ar trebui sa te intereseze asa mult. Mie cel putin nu-mi plac oamenii cu muschi pe ei tongue

| Cosmin86 a răspuns:

Pai ce vrei sa vezi in cateva luni?
Zi ce mananci acum si alte informatii necesare pentru a putea primi un sfat bun : inaltime, greutate, varsta, obiective, program de antrenament

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ar trebui sa consumi multa carne alba(piept de pui, peste) sa eviti carnea rosie, sa consumi multe fructe precum bananele si portocalele si sa ai in meniu cca 6 mese pe zi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dupa ce vii de la sala trebuie sa mananci cel mai bine si este recomnadat :lapte =1L pe zi. branza de vaca, iaurt, cascaval, carne de porc, carne de vita, carne de pui, piftie, oua, ciuperci, miare de albine, bauturi {apa minerala. suc de fructe, si de rosii
FRUCTE SI LEGUME PROASPETE
DESIGUr SI SOMN {ora de culcare trebuie neaparat sa fie mereu la aceiasi ora in fiecare seara{RECOMANDAT DE Dr}

| vasile911 a răspuns:

Eu folosesc pentru cresterea masei musculare Probolan 50. Deocamdata pot spune ca sunt multumit. Pentru cine vrea sa afle mai multe detalii poate intra http://probolan50.ro/suplimente-nutritive-culturism-steroizi-anabolizanti