| 94Lucifer94 a întrebat:

Salutare, mi-am propus să iau in greutate si mananc un kg de unt de arahide in aproximativ 8-10 zile. Momentan fac florări, iar de pe data de 1 încep un antrenament complet la sală. Consum de asemenea orez, carne, conserve de pește, brânză, ouă, și cam atât. La pâine vreau sa renunt complet. Dacă consum undeva la 2000-3000 de calorii, dintre care 100gr de proteine pe zi, am sanse să pun 4-5 kg in 5 luni cu antrenament intensiv? Gen 2-4 ore la sala zilnic

Răspuns Câştigător
| aXy99 a răspuns:

Daca consumi 3000 kcal, da, la 2000. Consuma 2g proteine /kg corp. Poti pune in 5 luni si 9 kg, depinde de organism, daca e prima oara cand te duci la sala (sau te duci dupa o pauza lunga) vei pune cu siguranta.

12 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

2-4 ore de antrenament zilnic? Castigi ceva din asta? Te poti antrena si mai rar tot rezultatele alea le ai.

| 94Lucifer94 explică (pentru anonim_4396):

Bine ca e vorba si despre putere, nu doar aspect...

| anonim_4396 a răspuns (pentru 94Lucifer94):

Tot nu vad rostul mai bine ai face full body 3 ori pe saptãmâã daca chiar vrei si fortã ce e tocmai indicat

| 94Lucifer94 explică (pentru anonim_4396):

Un corp bine definit cere multă muncă. Acu rămâne de văzut cât o sa pot si eu duce, mai ales ca vreau sa fac dimineața, după ce ies de la muncă.

| kopli a răspuns:

Untul de arahide nu te ingrasa dar iti mareste colesterolul, ceea ce nu este deloc bine.
Sportul, ajuta la... slabire.
Renuntand la paine si in general la fainoase, iar slabesti. Ce vrei tu de fapt? Sa slabesti dar sa ai colesterolul marit?

| AnastasiaK a răspuns (pentru kopli):

Oare puteai fi mai paralel de atat?

Aia cu untul de arahide si colesterolul nu stiu de unde ai scos-o si nu ma obosesc sa aflu.

De ingrasat, te ingrasi si cu mere daca esti in surplus caloric. Iar de slabit, slabesti si cu fast food daca esti in deficit...ne mai documentam si noi?

Sportul doar slabeste? Pai ar fi cazul sa le zici asta tuturor bodybuilderilor care, dupa logica ta, probabil si-au dezvoltat muschii prin magie laughing

| aXy99 a răspuns (pentru kopli):

Imi vine sa te fac prost, dar dupa te superi. Cum sa creasca colesterolul, ma? Untul de arahide, din contra, SCADE colesterolul rau. E foarte sanatos. De ce slabesti daca renunti la paine? Gandeste inainte sa elucubrezi. Ce treaba are painea cu kg in plus? 100g de paine au 260kcal, 100g ulei are 900 kcal, 100g ciocolata are aprox. 500 kcal. Ia mai gandeste-te la ce trebuie sa renunti.

| kopli a răspuns (pentru AnastasiaK):

Daca "te-ai obosi sa afli", ai vedea cat de prost esti!

| kopli a răspuns (pentru aXy99):

Serios? Cum poate o grasime sa scada colesterolul?

| AnastasiaK a răspuns (pentru kopli):

Cam asta fac in general grasimile monosaturate, la fel si fibrele, reduc colesterolul (mai exact LDL-ul ca exista si colesterol bun, HDL, de care pun pariu ca tu n-ai auzit). Pe amandoua (grasimile monosaturate si fibrele) le gasesti in untul de arahide. In fine, tu nu esti in stare nici sa citesti un username din care-ti poti da seama de sexul persoanei cu care vorbesti, iar noi avem pretentia sa citesti carti/articole de specialitate. happy

| ChocoHeart a răspuns:

Pai 4-5 kilograme fac eu intr-o saptamana daca mananc grasimi in fiecare si lenevesc in pat laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru ChocoHeart):

4-5 kg de muschi, nu de grasime.