| crixus a întrebat:

FUNDA+VOT! Raman dator oricui imi raspunde la intrebarea asta cum trebuie.
Vreau sa incep sa tin o dieta pentru. a adauga masa musculara. Imi este recomandat 2645 calorii, 265 g carbohidrati, 265 g proteine, 59 g grasime. Inainte de antrenament ar trebui sa mananc 432 calorii, 55g carbohidrati, 34 g proteine, 7 g grasime; iar dupa antrenament 230 calorii, 31g carbohidrati, 22 g proteine, 7 g grasime. Restul trebuie sa le iau in alte 3 mese intotal 5 mese pe zi(una la 3 ore). Problema e ca nu stiu ce alimente sa mananc!
Va raman indatorat daca ma ajutati si daca aveti nevoie puteti sa-mi trimiteti un mesaj privat! Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| sereje a răspuns:

Salut Crixus. Din proprie experienta este foarte greu sa calculezi exact aceste cantitati. Eu iti recomand din proprie experienta si din literatura de specialitate sa mananci atunci cand stomacul iti cere. Intr-adevar, pentru un antrenament la sala de o ora pe zi + jogging etc. se recomanda 5 mese pe zi. Iata un exemplu de alimentatie intr-o astfel de zi: mic dejun - salata greceasca cu avocado si telina + un ou fiert, snack - fistic si si alte seminte nesarate dar nu arahide. Pranz - salata asortata sau legume inabusite si o bucata de carne la grill sau la cuptor, fara grasime - de evitat porcul. snack: fructe (coacaze, ananas de exemplu) seara: peste la grill sau cuptor cu legume si orez brun. Evita painea si pastele. O data pe saptamana poti avea o cina (sambata de exemplu) in care sa mananci orice vrei, avand in vedere ca duminica e de obicei zi de repaos pentru corp. Iti recomand reviste precum Men's Health pentru inceput. Le poti gasi si pe net si majoritatea au sugestii de planificare a meselor saptamanale. Mult succes si nu uita ca aceasta dieta trebuie dusa in paralel cu exercitiu fizic regulat pentru a castiga in masa musculara.

| n30x a răspuns:

Daca asimilezi 265 g proteine si 265g g carbo zilnic la 46 de ani esti consumat tot nu apuci sa iti vezi nici nepotii un studiu p niste mineri din america care avea ratie de 123 grame proteine pe zi a aratat ca nici alea nu sunt asimilate in totalitate ti-as sugera sa te limitezi la 150.Bafta