| anonim346575 a întrebat:

Salut.Vrea sa incep sa fac antrenament ca sa imi cresc masa musculara. Spuneti si mie alimente care sunt bogate in proteine mai ales in carbohidrati pentru ca eu unu dupa parerea mea nu-s asa de gras am 1.70 inaltime si 53 de kg(kilograme)si 15 ani de aceea vreau mai ales alimente bogate in carbohidrati dar si in proteine. funda

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns:

Nu exista alimente bogate in proteine si carbohidrati, ori una ori alta, le combini.

Cele mai bune surse de proteina : piept de pui, de curcan, vita, porc, peste, branza, oua

Cele mai bune surse de carbohidrati : cartofi, orez, quinoa, paste, brocoli

Mai adauga si grasimi sanatoase ( masline, nuci, ulei de masline, etc. ) si fibre vegetale ( fructe, legume ) intre mese.

Sa-ti asiguri macar 2 grame de proteina / kg-corp zilnic

| geo1200 a răspuns:

Piept de pui, orez, pipet de curcan si peste cam atatthinking

| Cosmin86 a răspuns (pentru geo1200):

Ar mai fi branza, are concentratie mai mare in proteine decat carnea, oua, lapte, lactate, cartofi, carnea de porc, vita ( cea mai valoroasa, are creatina ca lumea ), etc.