| Simmy a întrebat:

Gantere de 1 kg sau 2? Sunt fata si as vrea sa imi tonifiez bratele, dar si sa fac, cat de cat, un pic de muschi. Care ar fi mai potrivite pentru fitness/aerobic? Cu cele de unu nu se simte nimic, iar cu cele de 2 obosesc destul de repede. Care ar fi cele recomandate de un antrenor?

Răspuns Câştigător
| TovarasuLyn a răspuns:

Pentru volum:greutatea ideala este cea cu care poti face 10 repetitii corecte(sa ridici de atatea ori bratul) in 4 serii(de 4 ori 10 repetitii cu pauza intre serii 30 secunde-un minut).
Pentru definire: 15-20 repetitii si tot la fel, 4 serii.
Modifici greutatea pana cand ajungi la conditiile de mai sus si faci mai multa definire si mai putin volum ca sa tonifiezi mai mult dar sa si creasca putin(ex:faci 2 zile definire si o zi volum si de la capat,sau cum vrei,numai sa fie mai multa definire pentru tonifiere).
Pentru o repetitie corecta:spatele sta drept,cotul lipit de corp, si ridici pana la capat.
Respiratia:tragi aer in piept, cand ridici expiri si cand lasi greutatea inspiri si tot asa.

8 răspunsuri:
| cobritsA a răspuns:

Buna.mai bine faci cu gantere de 1 kg.voi fetele nu trebuie sa lucrati chiar asa de mult, poti sa te uiti si pe net sa vezi ca nu fac cu greutati mari.voi va mentineti nu faceti muschi, culturism si tot feluri de chesti isa aratati cele mai tari.nu! 1kg este in de ajuns.baftakiss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca cu gantere de 3 kg cu timpul o sa te obisnuiesti. Fa exercitii diversificate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In loc sa folosesti gantere pune-te si fa florati. Ai rezultate mai rapide asahappy

| SNOWTIGER a răspuns:

Ceau ASCULTA AICI cu cele de 1 poti sa iti tonifiezi bratele iar cu cele de 2 iti faci muschi de baieti cele de doua sunt pentru muschii iar cele de 1 sunt pentru tonifiere bye

| ThePark a răspuns:

De 1,5 ar fi perfectelaughing incearca sa faci cate un pic cu amandouahappy

| Simmy explică (pentru ThePark):

Da, de 1, 5 ar fi perfecte... tongue

| Simmy explică:

Multumesc. mi-am luat in final de 1 kg la recomandarea marii majoritati a celor carora le-am adresat intrebarea, cred ca e cea mai buna alegere.

| bithaa a răspuns:

De 1, faceam eu... daca iti propui sa faci un numar mai amre ex exercitii cu cele de 1 vei vedea k ai sa obosesti si cu ele. De ex eu le tineam una intr-o mana si una intr-o mana si le ridikm pe rand sus. Trebuia sa fac 10 cu o mana si 10 cu cealalta. dupa 5 si 5 oboseam. Daca tu poti mai mult poti face 15 si 15.