| Alex_Gancea_1993 a întrebat:

Hei TPU cine ma poate ajuta. Vreau sa stiu si eu din ce sunt facute proteinele. adica ce ingrediente contin si nu gasesc pe internetv.(la protenie ma refer la gfx 8). Va rog ajutor!

Răspuns Câştigător
| TheGazeTTeRuKi a răspuns:

GFX8 - Crestere Masa Musculara
GFX-8 contine 45 grame proteine cu înalta valoare biologica (concentrat proteic din zer cu absorbtie rapida si cazeina cu absorbtie lenta).
GFX-8 a fost creat pentru sprotivii care doresc o crestere rapida in masa musculara. Formula delicioasă este un amestec perfect de proteine, care măresc muşchii, carbohidraţi energizanţi şi grăsimi sănătoase.
Administrare: Se amestecă 3 măsuri (100g) din produsul GFX 8 în 300ml apă, suc sau lapte. Pentru rezultate deosebite a se administra de preferinţă 2 porţii pe zi, imediat după antrenament pe stomacul gol, şi dimineaţa la trezire.
Informatii nutritionale
portie de produs 100g
Calorii 393.56
Proteina 45.61g
Carbohidrati 43.78g
Grasimi 4g
Zahar 32.70g
Creatina Monihidrata 2500mg
Glutamina 1000mg
Taurina 380mg
Arginina 250mg
L-Leucina 245. 71mg
L-Izoleucina 122. 87mg
L-Valina 122. 86mg
L-Alanina 3328. 21mg
L-Arginina 683.96mg
Acid L-Aspartic 1436. 82mg
L-Cisteina 1025. 96mg
Acid L-Glutamic 9061. 60mg
L-Glicina 2414. 82mg
L-Histidina 1023. 67mg
L-Izoleucina 3469. 67mg
L-Leucina 4381.96mg
L-Lizina 1654.85mg
L-Metionina 1301.40mg
L-Fenilalanina 1113.18mg
L-Prolina 2446.70mg
L-Serina 2056.81mg
L-Treonina 885.96mg
L-Triptofan 805.64mg
L-Tirozina 2699.20mg
L-Valina 2265.40mg
Alte ingrediente:
concentrat ultrafiltrat de proteină din zer, dextroză, cazeinat de calciu, proteină totală de lapte, cacao (pentru aroma de ciocolată, aroma de cafea cu nuci prăjite, aroma de caramel), creatină monohidrată, maltodextrină, L-glutamină, BCAA-mix (leucină, izoleucină şi valină), aromă, taurină, D-riboză, xantan, L-arginină, colorant carmin (pentru aroma de căpşuni, cireşe, zmeură), sucraloză, acesulfam de potasiu, colorant: riboflavină (pentru aroma ananas, piersică). uite aici dar nu stiu ce sa zic poate nu e sanatos sa ei asa ceva

9 răspunsuri:
| EmanuelEmy7 a răspuns:

Proteinele le iei din carne, oua, si produse lactate!

| Opincaru_Alexandru_1988 a răspuns:

Proteinele odata introduse in organism de descompun in aminoacizi(esentiali si neesentiali). Proteinele le mai gasesti si in alimente(soia, oua, somon, produse lactate, carnea de vita, sardinele, piept de pui/curcan). In general prafurile proteice sunt facute din zer ''whey protein''( care e cel mai indicat supliment dupa antrenament). Daca doresti ceva sa iei inainte de culcare pentru a diminua catabolismul( pierderea masei musculare pe timpul somnului) iti recomand ''casein protein''( care de asemenea o poti lua si din alimente gen branza de vaci sau lapte). Este bun si GFX8 acesta fiind un gainer, care este indicat pentru luare in masa.

| Cosmin86 a răspuns (pentru EmanuelEmy7):

+ nuci, migdale, caju, linte, naut, fasole, mazare.

Sau chiar suplimente cum a zis el.

| Cosmin86 a răspuns (pentru TheGazeTTeRuKi):

"poate nu e sanatos sa ei asa ceva ", serios? Nu e sanatos?

Esti doar un COPIL MIC care isi da si el cu parerea, nu?

| Opincaru_Alexandru_1988 a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu e sanatos sa iei doze prea mari. Dozele inscriptionate pe ambalajele proteinelor/gainerelor sunt putin peste cat ar avea nevoie cineva care are 14-15 ani. Dar nu proteina e daunatoare ci supradozajul.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Opincaru_Alexandru_1988):

De fapt GFX are 50 % zahar. Cam asta e nesanatos la el, nu proteina ( are putina proteina, ca orice weight gainer ).

Vezi ca ti-am dat add pe mess

| Opincaru_Alexandru_1988 a răspuns (pentru Cosmin86):

Ma refeream in general. Lasa ca mai bine sa aiba zahar decat aspartam( indulcitor artificial toxic pentru organism)

| Cosmin86 a răspuns (pentru Opincaru_Alexandru_1988):

Stiu ce e aspartamul happy

Si cel mai bine e sa aiba indulcitori naturali ( miere, ovaz, etc. )

| Opincaru_Alexandru_1988 a răspuns (pentru Cosmin86):

Stiu ca stii...am scris ca sunt siguri ca sunt multi ce nu stiu