| Einstain01 a întrebat:

Hey! As vrea sa slabesc repede.In august voi fi domnisoara de onoare si as vrea sa mai slabesc pana atunci.Am incercat cu orice dietă.Dar ideea e ca nu am reusit.Am inaltimea de 1.65 si am 70 kg. As vrea sa slabesc mai mult in zona soldurilor si picioarele. Aveti cateva sfaturi? Care sa si functioneze si sa fie intr-un timp scurt daca se poate.Va rog!

10 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Dietele sunt cretine, eu am slabit 18 kg fiind in deficit caloric si facand sport, ce e asa mare chestie.

| RAY a răspuns (pentru Cosmin86):

In cat timp Cosmin?

| RAY a răspuns:

Nu exista asa ceva, vei slabi unde are chef organismul

| Cosmin86 a răspuns (pentru RAY):

6 luni. Antrenamente: 2 de arte martiale si 3 de sala (push-pull-legs).

Alimentatie: carbo doar dupa inainte si dupa antrenament, in cantitati mici. In rest proteine si grasimi.
Exemplu
- dimineata: oua fierte, unt, masline, fasole rosie, mazare
- pre-antrenament: carne (piept de curcan de obicei) cu orez brun
- post antrenament: o banana si apoi friptura cu salata
- seara: peste fara garnitura (sau cu branza).

Ocazional cateva nuci/un fruct intre mese.

| RAY a răspuns (pentru Cosmin86):

Ai urmarit calorile sau ai avut grija la ceea ce ai mancat?

| Cosmin86 a răspuns (pentru RAY):

Am avut grija la ce-am mancat. Simplul fapt ca am consumat carbo doar inainte si dupa antrenament (si in cantitati mici) si DELOC in zilele fara antrenament, m-a ajutat.

+ mereu am avut (si am) grija la echilibru, spre exemplu am 2 zile/saptamana in care nu consum carne, la fel cum am zile/perioade in care consum multa carne (chiar si 2 kg intr-o zi).

| RAY a răspuns (pentru Cosmin86):

Sa ma scuzi ca te deranjez, as vrea sa citesc cat mai multe experiente astfel sa cunosc cat mai multe

| Cosmin86 a răspuns (pentru RAY):

Nu e niciun deranj, stii ca-mi place orice discutie legata de nutritie/sport.

| RAY a răspuns (pentru Cosmin86):

Eu as vrea sa fac un experiment stiintific pe mine, 1000 de calori grasimi vs carbo vs proteine,oare voi slabi la fel? uni spun ca cica fara carbo intri in ceztoza si consumi doar grasimi, uni spun ca proteine nu se folosesc ca energie initiala, uni spun ca carnea ingrasa, uni spun ca grasimea, uni ca cica fructele duce la acumularea grasimi la ficat

| Cosmin86 a răspuns (pentru RAY):

Parerea mea e cel mai bine vei slabi cu 1000 calorii din proteine sau grasimi. Varianta cu 1000 cal din carbo, tot vei slabi, dar mai lent fata de celelalte 2 variante.