| Nope23 a întrebat:

Aceasta intrebare o adresez celor care practica tenis de camp de perfomanta.

Practic tenisul de camp de 3 ani iar in curand o sa am un turneu destul de important. Antrenoarea a inceput sa ne antreneze mult mai dur (pentru ca isi doreste sa castigam acest turneu). Intr-o zi ne-a adus o minge medicinala (are in jur de 10 kg) si ne-a pus s-o aruncam cu o mana, cu ambele maini....ma rog in toate felurile. Problema este ca dupa acest exercitiu cu mingea medicinala a inceput sa ma doara ingrozitor muschiul stang al spatelui si a inceput sa se intareasca (parca ar fi fost incordat dar nu era). M-am dat cu Carmol dar nu m-a ajutat deloc si nu am putut sa dorm toata noaptea. Oricum ma miscam ma durea muschiul.

In fine, de atunci, dupa toate antrenamentele ma doare muschiul, dar parca nu chiar asa de rau ca in acea noapte.

Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi! Multumesc anticipat!

1 răspuns:
| MaurSEF a răspuns:

Ai facut prea mare efort atunci,si intr; o oarecare masura a cedat,incearca sa mergi la un doctor,pentru o raza sau ceva,sa stii exact ce ai acolo, si ca sa scapi de durere, inainte de antrenament/meci incalzeste; te bine, poti folosi bengay este foarte bun, si nu mai simti nimic 2-3h.bafta in ce faci