| Alex54679 a întrebat:

Care dintre aceste 2 suplimente este mai bun pentru masa musculara: BCAA sau Tribulus? As vrea sa imi raspundeti cat mai repede va rog, pentru ca vreau sa comand unul dintre produse diseara!
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| cristiww a răspuns:

Banuiesc ca esti tanar, deci tribulus nu o sa te ajute cu nimic. Nu as garanta pentru tribulus ca face ceea ce scrie nici la cei trecuti de o anumita varsta.
BCAA nu stiu in ce masura te va ajuta, adica doar de la BCAA nu vei obtine nimic, depinde in ce context vrei sa il folosesti. Sunt 3 aminoacizi si atat (si mult marketing), ii gasesti in oricare pudra proteica din zer.
In cazul tau (daca speri la muschi mari imediat) nu prea se justifica sa cumperi BCAA, nici tribulus nici alte suplimente gen arginina, taurina, aminoacizi, HMB etc. Mergi pe o pudra proteica (in scopul completarii alimentatiei), vitamine si creatina. Si astepta ceva timp. Deci nu da banii pe aceste 2 suplimente, pentru ca va fi o pierdere de bani si atat.

9 răspunsuri:
| Magistratul a răspuns:

Stai lin man. Iti distrugi ficatul...toate chestiile de genul au un pret... In plus, multe suplimente nu sunt facute coret.

| DeathIncarnate a răspuns:

Mergi pe gama de la MyProtein

| Alex54679 explică (pentru cristiww):

Dar am mai luat creatina si nu s-a observat absolut nimic. Ce pudra proteica imi recomanzi?

| cristiww a răspuns (pentru Alex54679):

Creatina de la ce brand ai luat? cat timp? in mod normal creatina functioneaza foarte bine, dar depinde ce asteptari ai avut tu de la ea. Mare lucru nu face, daca ai asteptat sa iti creasca masa musculara vizibil ei bine acest lucru nu se intampla de la creatina, ea te ajuta la antrenament si eventual retii niste apa care iti poate da impresia ca ai pus muschi.

Pudra proteica iti recomand ce e mai ieftin pe piata. Nu are rost sa ii imbogatesti pe niste "baieti destepti" care vand cutiile mai frumoase, mai colorate, gustul mai bun dar practic aceeasi marfa. Deci Myprotein, Pronutrition, Gonutrition, Mutant PVL, NaturalPlus eventual chiar Redis. Orice ai alege diferenta e doar la pret.

| Alex54679 explică (pentru cristiww):

Am luat de la Myprotein creatina monohidrata timp de 2 luni si nu
s-a vazut nimic. Am simtit doar gustul ala oribil de "paracetamol" pe care ti-l dadea atunci cand o beai. Ziceam sa incerc ori pudra proteica ori creatina, dar de data asta capsule. Tu ce parere ai? Ce ar fi mai bine sa iau?

| cristiww a răspuns (pentru Alex54679):

La tine totul se rezuma ori la produsul A ori la B? Aici nu e pe incercate, e pe documentatie. Trebuie sa iti dai silinta sa intelegi rolul nutritiei, rolul suplimentelor. Nu-i greu. Trebuie sa intelegi ca muschii nu iti cresc de la suplimente. Trebuie sa intelegi ca muschii nu cresc instant. Si mai ales trebuie sa intelegi ca muschii iti cresc DOAR daca indeplinesti niste conditii simple (surplus caloric, dieta bogata in proteine 2.2g/kg etc).

Despre creatina ieftina nu am in general o parere buna (am testat si eu). Firmele serioase nu vand creatina la 25RON 300g. Cumpara creatina de la alta firma, ideal ar fi sa fie Creapure. E vreo 50RON. Nu te complica cu, capsulele (sau creatina multi creatina), incearca sa intelegi rolul creatinei. Iti trebuie o cantitate de 3-5g si cam atat indiferent ce fel de creatina e. Dar daca o sa ai iar ateptari deosebite, atunci iti recomand serios sa imi urmezi sfatul si sa inveti bazele nutritiei.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Magistratul):

Cum naiba BCAA distruge ficatul cand nici macar nu e sintetizat in ficat? Ia mai documenteaza-te... sau HANAR NU AI ce inseamna "bcaa", dar iti dai cu parerea?

| Magistratul a răspuns (pentru Cosmin86):

Iti dai si tu seama ca ficatul ajuta la digerare.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Magistratul):

NU, asta e proprietatea BCAA-ului, sunt 3 aminoacizi care se sintetizeaza direct din intestinul subtire. Nu au DELOC treaba cu ficatul, asta ii face sa fie speciali.

Din raspunsul tau rezulta ca NU te-ai documentat dupa ce ti-am raspuns.

Pasul 1 : stai NEMISCAT 6 ore si citeste despre BCAA (si aminoacizi in general) si cum se sintetizeaza
Pasul 2: repeta asta 1 saptamana
Pasul 3: dupa o saptamana, cand nu mai esti COMPLET HABARNIST, vii si-mi raspunzi.