| Mikiiiidutza a întrebat:

Hey TPU,deci am fost la un concurs sportiv local,si am luat locul 3, iar acum trebuie sa merg pe judet... sad problema este ca la etapa locala erau mai multe probe (telativ usoare din punctul meu de vedere de ex:saritura in lungime, viteza etc) insa cea judeteana(din Cluj ) care se tine pe data de 7 aprilie(deci nu mai am mult timp crying( ) consta doar in REZISTENTA! Am de fugit un km,sunt fata.Poate unora dintre voi vi se pare usor dar nu am mai facut antrenamente de atletism de aprox un an si sunt praf. Dati-mi va rog niste sfaturi despre cum as putea rezista mai mult atunci cand alerg, pentru ca de antrenat nu mai am timp sa ma antrenez :'( multumesc anticipat big grin

2 răspunsuri:
| lBroken69 a răspuns:

Să ieşi afară şi să începi să alergi. Dacă locuieşti la bloc urcă scările pe jos.
Ieşi cu bicicleta, fă nişte genoflexiuni.
Bea multă apă.
Dacă nu o să începi să alergi nu ai nici o şansă.

| RocKzZ a răspuns:

Bei multa apa, te antrenezi, in fiecare zi alergi cate 1-2 km. 1km nu e mult deloc, il faci in 3-4 minute. Incearca sa respiri cat mai mult pe nas, mai ales cand incepi. Cu cat respiri mai mult pe nas la inceput, cu atat rezisti mai mult. Bei multa apa si inainte sa incepi faci o incalzire. Cam atat stiu. Funda? ^^