| Adrian1555 a întrebat:

Hey TPU!
Fac sala de 3 luni
La inceput aveam undeva la 75 de kilograme
In 2 sapt arata 73 si de atunci am lasat o mai moale cu fast food urile
Acum am 77 de kg ( presupun ca masa musculara)
Si se vad unele diferente la partea de sus de lanfa gat, adica acolo se vede o diferenta la corp
Sunt mai mare si muschii mai definiti
La biceps si tricesp se vad unele dar mai mult se simte
Aveam muschii mai mici acum au crescut f mult
Doar ca din cauza grasimii nu prea se vad asa bine ca si cum ar fi definiti
Treaba e ca ma gandeam sa ma mai duc la sala pana la inceputul lui decembrie
Dupa sa stau acasa pana in martie si sa lucrez la slabit ( daca aveti metode ascult)
Ma gandeam la inot+ cardio prin alergare sarit coarda sau exercitii de pe Youtube
Asa ca in perioada de martie sa intru slab chiar daca imi scade masa musculara dar asa as avea mai multe rezultate sau mai putine si de ce mai putine sau multe
Ms

Răspuns Câştigător
| Alexandru_Florut_1989 a răspuns:

Ca sa Definesti Muschi Trebuie Regim scoate Painea Pastele Fainoase Prajiturile Ciocolata SI PAPA DoarCARNE SLABA SI LEGUME MULTE SPER CA TEAM FACUT INTELES AM 10 ANI DE EX IN SPORTUL NUMIT CULTURISM. FUNDA X

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu nu cred ca ai pus masa musculara atat de rapid si grasime, degeaba facem sala dar mancam mult

| Violleta2022 a răspuns:

Daca dupa 3 luni nu se cunsoc muschii din cuza grasimii, inseamna ca ai luat in greutate si ai pus grasime pe tine, nu muschi.
Daca te apuci de sport, nu exista pauze, ca pui la loc tot ceea ce ai muncit sa cosntruiesti.

| Adrian1555 explică (pentru Violleta2022):

Am spus ca se cunoaste si se simte, adica daca ai grasime pe mana nu ca la obezi, putina grasime pana nu scapi de ea nu se vede mana ca si cum e definita, se vede muschiul dar nu definit, si stiu ca am luat in musculatura pentru ca se simte si cum am mai spus
Se vede in partea de sus a corpului unde am lucrat

| AnastasiaK a răspuns:

Nu ai de ce sa renunti la sala in perioada de cutting. Faci si sala, dar iti schimbi alimentatia. Renunti aproape de tot la carbohidrati si te axezi pe proteine. Plus, bineinteles, trebuie sa existe deficit caloric (incearca sa nu exagerezi cu el ca sa nu-ti faci metabolismul praf). Acum depinde de tine daca iti doresti definire sau pur si simplu sa slabesti. Insa daca vrei doar sa slabesti si nu te intereseaza daca e masa musculara sau nu, nu vad de ce te mai stresezi cu mersul la sala happy

| farfuriaverdex a răspuns:

Poti lucra la slabit si in paralel cu sala, tb sa incluzi ceva cardio pentru a arde grasimea. HIIT-urile sunt eficiente, alergarea, inotul. Poti creste numarul de antrenamente cardio si sa scazi antrenamentele de forta. Adica ceva gen 2-3 antrenamente de cardio intens pe saptamana si un antrenament pentru mentinerea masei musculare. Scade numarul de calorii dar cu mancare curata.

| Adrian1555 explică:

Si de inot sigur ma apuc
3 zile pe saptamana eu zic ca e ok
Pt ca ma dezvolt, slabesc si in acelasi timp stimulez marea majoritate din musculatura + cardio care tot la fel slabeste si stimuleaza e ok+ ca mai am si o gantera acasa in care mai pot face asa de intretinere sa zic
Nu am dreptate?