| gazaru a întrebat:

Imi da bicicleta in gol..am un bmx jumper...am auzit ca este greu de facut..stie cineva in Bucuresti un service unde imi poate rezolva si mie bicicleta...sau cum poate fi reparata mai usor
FUNDA

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Datul in gol are o singura explicatie: a cedat unul sau ambii (nu pot sa cred ca ai butucul cu 4 clicheti, cum am eu, ca nu ar fi cedat) din clicheti, cei care fac sa poti pedala intr-o directie tragind si roata in acea directie, lasind-o insa libera in cealalta directie, pentru ca sa poti inainta si fara sa dai din pedale, lucru care nu e valabil la bicicletele "fixie". Daca a cedat unul, da in gol uneori, daca sunt dusi ambii, da in gol mereu.
Solutia e un service. Ideal e sa mergi unde iti poate schimba doar clichetii, pentru ca asa te-ar costa doar citiva lei, maxim 10-15, dar nu ai de unde sa stii peste ce mecanic dai sau service. Service-ul poate avea clichetii necesari, si mecanicul sa nu vrea sa se complice si sa schimbe intregul butuc, sau e si invers valabil, poate mecanicul sa fie bine intentionat, dar sa nu aibe clicheti in service. Deci depinde si de mecanic, dar si de service, cit e de dotat la capitolul piese de schimb.
In cel mai rau caz, ti se va schimba butucul cu totul, ceea ce presupune costul butucului, desfacerea rotii, si punerea ei inapoi pe butucul nou, cost care te va duce la minim 100 de lei in cazul cel mai fericit, cu cel mai ieftin butuc, lucru pe care eu nu il recomand.

10 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Verifica uzura "pinioanelor-pedalier"!
Am banuiala ca "da in gol" doar cand esti pe un pinion mic( la roata) si un pinion mare la pedalier. Asta face ca lantul sa sare peste dantura de la pedalier.
Cum se comporta la "raporturi mici de multiplicare"?

| cristi202 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Nu e de la transmisie. De la transmisie (pinioane-foi-lant) eventual poate sa ii ciriie, dar nu sa dea in gol. Pentru ca, chiar daca sare lantul din locul lui datorita uzurii transmisiei, nu o face decat pentru scurt timp, mai apoi gasindu-si pozitia din nou.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru cristi202):

Dupa mai bine de 50 de ani de mers pe bicicleta : chiar ai impresia ca spun prostii? laughing Mai pune la socoteala si cativa ani de ciclocros!

| cristi202 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Eu nu am chiar 50 de ani de mers pe bicicleta, pentru ca nici nu am atitia ani happy. Dar am si eu aproape 30 de ani de dat cu bicla. Si in acest timp, daca e sa string toti kilometrii parcursi, aproape ca am dat peste cap kilometrajul ciclocomputerului ce il am.
Eu in afara de trekking si cicloturism, nu prea fac altceva, doar naveta 25 de km cu bicicleta, deci minim 50 de km pe zi. Dar am avut cindva un meserias care imi repara bicla fata in fata cu mine, si mereu imi arata ce si cum face, si cum se face, asa ca am invatat atita mecanica in ce tine de bicle, incit azi imi repar singur bicla, si am mai reparat si pe a altora, si de la anul ma gindesc sa deschid la mine acasa un service de bicle (am vrut anul acesta, dar inca nu am piesele necesare pentru orice eventuala reparatie), atita timp cit se circula tot mai mult cu bicla si pe raza de 20 de km nu e nici un service.
Da, am impresia ca spui prostii. Iarta-ma ca ti-o spun direct, dar asta e ce cred eu. In gol nu poate da decat daca schimbatorul e prost reglat, sau dereglat, si lantul prinde o pozitie pe muchia pinioanelor, (lucru care nici nu stiu daca e posibil in cazul pinioanelor Shimano cu tehnologia Hyperglide, care face ca asezarea lantului pe pinon sa fie cit mai precisa la fiecare schimbare) dar si asa pentru scurt timp, pentru ca e o pozitie de echilibru, si lantul ori revine pe pinionul pe care era, ori cade pe celalalt. Chestia e atit de rara incit mie mi s-a intimplat doar de vreo trei ori, si cu mult timp in urma. In cazul de aici, daca e dusa transmisia, cel mai adesea e sa pice lantul de pe foaia de angrenaj, dar nu sa dea in gol.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru cristi202):

Mult succes cu atelierul de reparatii!
Intrebare : in cate cazuri ai intanlit ca uzura clichetiolr sau a cremalierei sa conduca la pedalatul in gol?winking tongue laughing)))

| cristi202 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Ma intreb cita mecanica stii... Sistemul cu clichet e foarte simplu, si ar trebui sa ai habar ca el permite miscarea doar intr-o directie cand clichetul e activat (daca exista optiunea ca el sa fie activat sau dezactivat, la biciclete e mereu activat de un arc, dar daca arcul se rupe sau intra intr-o pozitie nefireasca, clichetul poate intra intr-o pozitie in care sa nu fie activ ). In orice sistem de acest fel, cu clichet, cum sunt si cele de la biciclete, caci pe acest sistem se bazeaza, clichetul, la biciclete clichetii, caci sunt doi sau patru, fac ca roata sa fie blocata, permitind pedalarea. Asta e de fapt scopul, sa blocheze, si daca ai o lipsa de blocaj, adica pedalarea in gol, nu e logic sa fie acolo problema, la clicheti?
Da, in acei doi clicheti micuti de citiva mm sta puterea pedalarii, eu ii consider inima bicicletei, nu ii ai, mecanismul nu se mai blocheaza si da in gol, ca si cand ai da in sens invers daca ii ai, pentru ca clichetul blocheaza doar intr-o directie, nu si in cea opusa.
In toate cazurile in care am avut de-a face cu pedalatul in gol a fost vorba de clicheti, cel putin unul era dus ( si mecanismul mergea in gol pentru ca celalalt nu avea puterea sa tina intreg mecanismul si ceda uneori), sau arcul ce il tinea il facea sa nu ramina in pozitia in care sa blocheze mecanismul.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru cristi202):

"Cum se comporta la "raporturi mici de multiplicare"? "
Ai vazut, pana acum, raspunsul la intrebarea din prima mea interventie? nu? pai... nici eu! mai cere si tu detalii in privinta simptomelor si ceva mai usurel cu mecanica cunoscuta de mine. chiar este usor impertinenta remarca ta

| cristi202 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Am vazut raspunsul tau, stai linistit. Eu am tradus ceea ce tu ziceai "Asta face ca lantul sa sare peste dantura de la pedalier." ca si ciriiala, adica scoate zgomot, da in gol, dar cu zgomot, dar niciodata pentru mult timp, pentru ca lantul revine pe o alta pozitie normala pe dinti. Si el ar fi spus ca bicla ii face galagie, nu ca da in gol. In acele cazuri, acela e simptomul predominant, datul in gol e abia observat.
Da, poate am fost usor impertnent cu remarca mea. Dar nu pot sa nu raspund la fel cum mi se spune citeodata. Uita-te la raspunsul tau cu datul in gol la uzura cremalierei sau a clichetilor, la care ai si ris bine, de parca nu ar fi posibil. Poate nu la uzura, eu nu am pomenit de uzura daca ai citit atent, ci la cedare, adica rupere. Rupe cremaliera, sau clichetul, si se duce tot sistemul. Dar na, daca tu ai stiut sa fii ironic cand nu era cazul, eu de ce nu as fi raspuns usor impertinent?

| ChristianKalman a răspuns:

Bună! S-ar putea ca lanțul să fie de vină. Uite un service super bun: http://bikegeek.ro/content/7-service

| CautFilmHorror a răspuns:

Stiu eu un baiat care mi-a reparat o roata. Nu e scump va intelegeti voi. Tel 0770 114 618