| Fortis a întrebat:

Imi puteti recomanda ceva pentru tonifierea corpului, si pentru o dezvoltare mai rapida a masei musculare. Ceva pareri pentru creatina? eu mi-am cumparat dar inca nu am luat deoarece imi-e firca.

11 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Daca imi zici unde in gramatica limbii romane legi e cu cratima de imi iti zic si eu care este treaba cu creatina. toata teoria acestui aminoacid este asa: 5grame pe zi NU MAI MULT, luat inainte de antrenament si in zilele de pauza dimineata dupa/inainte de masa. ciclurile de incarcare pe care le specifica unele firme sunt prostii (x zile cate 10 grame, bla bla, doar sa folosesti mai mult produs sa cumperi altul mai repede). si a2a idee minim 3 litri de apa pe zi, nu mai putin. atat. cat timp ai un corp sanatos (nu suferi de insuficienta renala/hepatica sau boli ale rinichilor/ficatului) nu ai probleme luand creatina

| RAY a răspuns:

Eu recomand high intensity training pentru orice fel de sport sunt programe acasa de slabit, culturism, sunt si diete atatea pentru incepatori doar sa vrei dai o cautare p google si afli tot ce vrei
pentru slabit Beachbody Insanity
pentru culturism Body Beast
ai nevoie de 2 gantere, o minge de aia mare pe care sa stai cu spatele si o bara, atat
http://www.orlo.ro/decathlon-oferte-20-februarie-12-martie-2014/
ceratina e facuta in propiul corp, sa stii ca nu s-a dovedit in prezent ca vreun supliment ajuta la cresterea masei musculare nici macar unu, manca proteine din carne alea sunt cele mai bun mai ales ou fiert, degeaba iei proteine daca nu faci sport intens alea nu lucra pentru tine, nu isi imagina ca in cateva luni cresti in masa basme, isi ea ani de zile sa creezi un corp apoi sal modelezi mereu, muschi cer multe proteine trebuie sa le antrenezi

| florynmondialul a răspuns (pentru RAY):

Excelent raspuns!

| RAY a răspuns (pentru florynmondialul):

Nu stiu de ce nu pot trece de barajul de excertiti personal parca ma blochez nu stiu sa iau creatina si eu?

| florynmondialul a răspuns (pentru RAY):

Da ia! nici nu iti dai seama cat de mult ajuta creatina!

| Cosmin86 a răspuns:

Tu consumi deja creatina ( se gaseste in carne si peste ), asa ca nu inteleg de ce ti-e frica.

Esti vegetarian?

| AntrenorFitness a răspuns:

Nu ai de ce sa-ti fie frica!
Creatina o gasesti in carne, este ceva obisnuit... administreaza doza recomandata si nu vei avea probleme.
http://www.despreculturism.ro/......atina.html si un articol scris de dr. Serban D. ca sa te linisteasca http://www.nutritiesportiva.ro/nutritie/29efectele_creatinei.html
Mai mult de atat nu am ce sa-ti spun, decat "TRAGE TARE!"

| florynmondialul a răspuns:

CREATINA=cel mai bun supliment... EVER!

| NDC12 a răspuns:

Ai cumparat creatina da nu iei ca ti-e frica? laughing, si de ce ti-e frica?

| Word89 a răspuns:

Deci....sa incepem cu inceputul, daca vrei masa musculara trebuie sa respecti niste regului stricte, acestea sunt: Odihna + Mancare Sanatoasa + Un program bine prestabilit pentru exercitii fizice + Suplimente nutritive de calitate = Masa musculara. Creatina este buna pentru organism, dar nu in cantitati exagerate, pentru rezultate buna iti recomanda sa consumi si o proteina de calitate pe langa creatina.