| Karlita_3938 a întrebat:

Imi puteti spune pentru handball ce inseamna pivot, extrema si restul?

6 răspunsuri:
| iDplm a răspuns:

Pivotul este jucatorul cu sarcini ofensive speciale intrucat el este varful de atac al echipei, iar extrema este jucatorul aflat pe partea dreapta sau stanga a terenului de joc, poate fi ofensiv-defensiv depinde de pozitionare.

| OnnyMady a răspuns:

ID*** are perfecta dreptate aceia este o explicatie destul de completa

| indragostituspun a răspuns:

Interi stang sau drept impreuna cu centrul sunt conducatori de joc ei trebuie sa stea tot timpu mai larg centru este de fapt conducatorul jocului de la el se incepe totul incrucisari etc.

| Cevaacilea000 a răspuns:

Deci,incepem cu extrema care sta la oarecum l finalul terenului apoi este pivotul care sta o Leaca mai in fata de cat extrema iar centrul e cald ce este

| Biancaaa135 a răspuns:

Portarul este persoana care sta in poarata si incearca sa apere fiecare aruncare la poarta
Interul este persoana care arunca cel mai mult, ori din saritura, ori de pe picioare ( din alergare )
Pivotul sta in apararea adversa si crează culoare pentru interi sau se demarcheaza pentru a putea primi mingea si arunca la poarta
Centrul este persoana care joaca pe centru si incerca sa angajeze interul si pivotul
Extrema incerca mereu sa se demarcheze si sa isi mărească unghiul de aruncare la poarta

Pași - nimeni nu are voie să facă mai mult de trei pași cu mingea în mână

Dublu dribling - dacă jucătorul bate mingea, se oprește, apoi bate din nou mingea, va fi sancționat cu dublu dribling

Picior - jucătorii nu pot atinge mingea cu piciorul

Joc pasiv - dacă arbitrii au senzația că echipa din atac nu atacă poarta, se va dicta joc pasiv, iar mingea va trece la adversari

Șapte metri - orice fault care oprește adversarul într-o poziție clară de gol este penalizat cu o aruncare de la linia de 7 metri. Nu este nevoie de un fault dur: este de ajuns ca apărătorul să calce semicercul de șase metri în momentul blocajului

Fiecare echipă/antrenor are dreptul la trei timeout-uri pe meci: cel mult două în fiecare repriză şi doar unul în ultimele 5 minute de joc

| Karlita_3938 explică:

Si restul?