| Andya a întrebat:

Buna!happy
spuneti-mi si mei cum se numeste fiecare jucător dintr-o echipa de handbal(pivot, extrema, etcbig grin) si cu explicatie adica pivot: cel care...
Multumeeeschappy

Răspuns Câştigător
| tomis1 a răspuns:

Extrema stanga-sta in coltul din stanga ei de obicei e dreptaci
extrema dreapta in coltul din dreapta
de obicei, suturile la poarta sunt cu efect deoarece nu prea au unghiul mare
pivotul-sta printre aparatorii adversi la limita semicercului; el sta cu fata la cei 2 interi si la centru; cand prinde mingea se intoarce si arunca.
cei 2 interi-unul dintre ei sta pe partea stanga iar celalalt pe partea dreapta; ei ar trebui sa fie cei mai inalti din echipa; ei trag de la distanta
centrul-cel care sta putin retras in spate; si el arunca de la distanta
portarul-cel care apara; deseori, pe atacul coechipierilor primeste indicatii de la margine; poate fi inlocuit cu un jucator de camp; cand iese din semicerc este considerat jucator de camp
Sper ca te-am ajutat!

2 răspunsuri:
| ellio a răspuns:

Bine dar. extrema stanga, extrema dreapta si pivotul se duc in fata.
iar centru, inter stanga, inter dreapta raman in spate pentru a conduce migea la ce'i 3 din fata.
si portarul sta in poarta...
hambalul e distractiv, fundhaa?

| rocsy_4611 a răspuns:

Pivot; extrema stanga; extrema dreapta; cetru; inter stanga; inter dreapta.