| Adiiiiii a întrebat:

In fotbal regula golului in deplasare se aplica doar in meciul tur?

Răspuns Câştigător
| robertpaul a răspuns:

Se aplica in tur si in retur intotdeauna.(daca marcheaza echipa vizitatoare-oaspete-se calculeaza un gol si ceva), pentru ca altfel daca nu s-ar pune aceasta regula, toate meciurile terminate la egalitate incepand de la 1-1, ar duce in prelungiri si toate echipele ar cauta sa se ajunga in prelungiri.cu regula golului in deplasare forteaza echipele sa joace fotbal, sa faca spectacol si sa se implice mai mult. happy

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Regula dublarii golului inscris in deplasare se aplica pe ansamblul celor doua meciuri (tur si retur) si numai daca dupa aceste meciuri echipele sunt la egalitate perfecta, fiecare au castigat cate un meci si golaverajul este egal.

| Mikhtarian a răspuns:

Daca meciul se desfasoara tur retur, atunci se pun si golurile de dinainte.

| roket2012 a răspuns:

Regula golului in deplasare se aplica in tur si in retur dar doar in competitii mari cum ar fi :-Championsh League
-Europa League
-Cupe...

| Trakker a răspuns:

Ia ca exemplu meciurile dintre Steaua-Ajax, in tur Ajax a castigat cu 2-0, in retur Steaua a castigat tot cu 2-0, asa au ajuns in prelungiri si apoi la penalty