| coco4782 a întrebat:

Influenteaza fumatul si alcoolul cresterea masei musculare a unuia care face culturism "natural", fara steroizi si proteine prefacute? Doar alimente de acasa big grin

16 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Nu exista "proteine prefacute", si alea de la cutie tot naturale sunt.

Copil mic...

| coco4782 explică (pentru Cosmin86):

Da ma. foarte naturale laughing

Răspuns utilizator avertizat
| SiLaS a răspuns:

Te afecteaza ca pe orice om, nu iti afecteaza neaparat"masa musculara"

| hgcl a răspuns:

Nu exita nici un culturist care sa faca sala pe "natural". Si tu iti iei doza de proteine din alimentatie. Iar cand o sa ajungi si tu la acele "prafuri prefacute" o sa iti dai seaman ca ai fost un amtor care sufera acuma de durere de oase big grin.

| coco4782 explică (pentru hgcl):

Prefer sa ma doara cat mai tare, dar sa imi preiau necesarul de proteine din alimentele de acasa, decat sa ajung la prafuri

| Cosmin86 a răspuns (pentru coco4782):

Prafuri = mancare concentrata.

Viziteaza o fabrica de suplimente, sa vezi cum se fac.

Mai documenteaza-te si tu, nu mai suntem in EVUL MEDIU, cand toti cred ca TAMPITII ca doar le spune cineva ceva.

Poti sa te DOCUMENTEZI SINGUR sau sa VEZI, traim in era INFORMATIEI.

p.s. : tu acasa stai la lumanari, nu? ca lumina de la bec "nu e naturala", probabil asta e logica familiei tale de inapoiati in tot ce faci.

| coco4782 explică (pentru Cosmin86):

Desteptule. Imi cresc animalele si plantele singur si mananc numai de la ele, ci nu cacaturi din fabrica ce au mai fost mancate de 2 ori inainte. Asta nu intelegi?

| Cosmin86 a răspuns (pentru coco4782):

Si stai la lumanare, nu? Ca lumina electrica "nu e naturala" laughing

| coco4782 explică (pentru Cosmin86):

Nu, am lampa cu licurici happy

| yAdrian a răspuns:

Noooo... Fumatul nici nu iti afecteaza plamanii, caile respiratorii, vasele sanguine si alte organe. Noo... Ia si baga tigari ca ajungi culturist!
Si mai ales bautura, sa faci ficatu' pateu.
Acum vorbind serios, lasa-te de amandoua daca vrei sa practici culturism.
Numai bine si bafta!

| Iuliancik77 a răspuns:

Da,deoarece alcoolul si fumatul fac in organism un acid care organismul nu se pate dezvolta bine
FUNDA?

| William a răspuns (pentru Iuliancik77):

...din cauza caruia organismul...

| Eliose a răspuns (pentru Iuliancik77):

Wtf?

| Eliose a răspuns:

Depinde de cantitatea consumata, normal cei care spun ca o afecteaza nu te lasa lamurit in totalitate si e o minciuna
tigarile au efecte adverse pentru organism dar nu direct asupra masei musculare, oxigenul din corp scade de la fumat si o data cu el si intensitatea antrenamentelor, reduce pofta de mancare dar daca esti fumator si vrei sa cresti sau cel putin sa te mentii v a fii nevoie sa depui mai mult efort la antrenamente iar cu pofta de mancare scazuta la fel o sa fie mai greu dar aici decide fiecare, iar alcoolul in cantitati mari iti influenteaza negativ sinteaza proteinelor la fel si recuperarea dupa un antrenament intens, la fel si alte urmari cum ar fi dezidratarea corpul incercand sa elimine alcoolul din organism elimina mai multa apa ca de obicei, un pahar de vin/bere pe zi chiar poate aduce si beneficii dar nu trebuie sa fie o rutina, succes