| BlackD a întrebat:

Intinderea musculara. Cum se poate preveni, atenua? Practic ce insemna cand ai febra musculara, se intinde pielea sau ce se intampla mai exact? :s
Multumesc anticipat pentru raspunsuri, cel mai concret primeste fundita

Răspuns Câştigător
| ionut9708 a răspuns:

Hey,intinderea musculara se intampla atunci cand depui un efort fizic mare si nu esti incalzita,asta inseamna ca muschii se intind si tu atunci simti o forma de durere accentuata,ca sa o previi inainte fa incalzirea,adica scoala alergarii sariturii,si exercitii,si mai poti sa iti cumperi o crema ben gay se numeste, o gasesti in farmacii care te fereste de incidente neplacute! BAFTA, si daca vrei da o funda!

2 răspunsuri:
| VbSERIOS a răspuns:

Sal. stiu eu ce s intampla chiar daca am 10 ani. fac un sport (handbal) si fac mereu febra musculara nu insamna ca se intinde pielea doar ca faci muschii imi puternici iti revi in 1 saptamana cam asa. fundita pls

| Lucian73 a răspuns:

Ca sa previi intinderile musculare, care sunt foarte dureroase, incalzeste-te inainte de un efort fizic. febra musculara e cauzata de acidul lactic din muschi in urma unui efort indelungat, doare ceva vreme dar trece.