| dfwq23 a întrebat:

Joc fotbal binisor, sutez asa cu putere totusi daca-s slabanog cu 38 de kile.
Dar vreau sa dau cu capu in minge sa opresc mingea sau sa dau gol, ma ia durerea de cap si mi-e frica sa incerc de mai multe ori, si cu pieptu nu pot opri pentru ca ma doare si mi-e frica.
Ce imi sugerati sa fac ca sa pot da cu capu in minge fara ca sa simt durere.

2 răspunsuri:
| Doja a răspuns:

Fa mereu exercitii de incalzire pentru gat. Miscari fata/spate, stang/dreapta, uitat stanga, uitat dreapta. Le feci usor, nu smucite, pentru ca iti rupi coloana si una ai.

Apoi poti face exercitii pentru piept la sala sau pentru gat. La piept poti face multe lucruri in siguranta. dar la gat e foarte complicat si periculos.

Cele mai sigure pentru gat ar fi ridicari din umeri si deadlifts. Deadlifts trebuiesc facute initial cu ajutor si supervizare de la cineva care stie, pentru ca sunt extrem de periculoase daca sunt executate gresit.

Dar asta faci doar dupa ce intri in pubertate (14 ani+)

| ShREKT a răspuns:

Eu cand aveam varsta ta, si kilogramele tale, imi placea foarte mult sa dau cu capul, sau sa fac preluare pe piept, ba chiar si cu boasele opream mingea. dar acum, cum nu am jucat de ani buni fotbal m-ar durea de numai sa dau cu capul in minge, dar imi amintesc ce faceam mai de mult si te sfatuiesc asa: atunci cand vine minge spre capul tau, fi hotarat si da-i in ea cu capul inainte cum ar veni, folosesteti muschii gatului si ia-ti avant cu capul sa dai in minge si nu cred ca te va durea. pentru piept fa flotari si cand vine mingea spre piept, in timp ce o lovesti cu pieptul lasa aerul din tine sa iasa, sufla incet sa amortizezi mingea