| Trollerul a întrebat:

La bicicletele trial in loc de schimbator are o chestie ca si in poza asta http://prntscr.com/57b519, si vreau sa stiu ce rol are si cum se numeste, si ce pret are?

9 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

E un simplu întinzător de lanț. Cât costă... habar n-am; oricum, depinde de unde-l iei, cine îl produce etc.

| Trollerul explică (pentru mihai69):

Mi-am facut singur un trial si vreau sa stiu cat de necesara este si piesa asta.

| mihai69 a răspuns (pentru Trollerul):

E utilă pentru că preia tensiunile din lanț. Dacă îl pui ca la una de oraș, fără schimbător, va fi prea întins și fie se rupe, fie sare de pe coroane.

| Trollerul explică (pentru mihai69):

pai as vrea sa renunt la schimbator si sa pun un pinion pe spate si unul pe fata, deci am nevoie si de intinzator, multumesc mult

| mihai69 a răspuns (pentru Trollerul):

Merge și un întinzător de la schimbătoare, dar trebuie blocat pe poziție din șuruburile de reglaj.

| Trollerul explică (pentru mihai69):

Te rog invata-ma cum sa fac un intizator dintr-un schimbator simplu :O, ce trebuie sa fac mai exact?

| mihai69 a răspuns (pentru Trollerul):

Schimbătorul e de fapt compus dintr-un întinzător care se poate deplasa stânga-dreapta față de butucul roții ca să „arunce" lanțul de pe un pinion pe altul. E comandat de cablul de la schimbător. Ca să nu ducă lanțul dincolo de pinioane, are două șuruburi de reglaj (sus și jos), cu ajutorul cărora se blochează acea mișcare atunci când ar fi nevoie. La tine, cum NU trebuie să se miște nici în stânga, nici în dreapta, strângi șuruburile alea în așa fel încât întinzătorul să stea exact în dreptul pinionului. Hai, că nu e greu!

| Trollerul explică (pentru mihai69):

Http://prntscr.com/57xd5y deci dupa ce imi pun un singur pinion pe spate pun si chestia asta si renunt la cablu din ce am inteles, apoi strang bine suruburile alea, nu?

| mihai69 a răspuns (pentru Trollerul):

Da.