| GulDan a întrebat:

La sala am observat ca majoritatea vor masa musculara.

Eu as vrea sa fiu mai fibrat+forta gen Lazar Angelov adica, mai definit nu vreau sa par umflat.
Trebuie sa fac tractiuni+ exercitii cu greutati mari?

10 răspunsuri:
| bleakk a răspuns:

De ce ti-ai dori asta? Asta inseamna definire,deci scoti din alimentatie carbohidratii(orez, cartofi, paine, paste, etc). Creste aportul de proteine si vei fi mai "fibrat" daca si tragi cum trebuia.Si legat de Angelov, si el a facut pentru masa, pana cand a intrat in definire.

| FitnessTrainer a răspuns:

Lazar vrei sa spui ca nu are masa? laughing Are 90 kg. Eu iti recomand sa faci masa musculara mai intai, ca sa ai ce defini mai tarziu(asta daca acum nu esti gras). Mai da niste detalii :varsta, greutate.

| Cosmin86 a răspuns:

Ce definesti daca nu pui masa?

Intai pui cativa ANI masa musculara ( asa a facut si Lazar ) apoi slabesti.

definire = slabire, sa arzi grasimea care acopera muschii, ca sa fii fibrat.

Cu cat arzi mai multa grasime, cu atat esti mai fibrat.

Dar daca n-ai masa... CE fibrezi?

| Feezz a răspuns:

Daca esti incepator trebuie sa faci mai intai masa musculara pentru ca nu poti sa definesti ceva ce nu ai. Apropo de Lazar, el a facut vreo 5 ani masa musculara, apoi s-a axat pe definire si forta.

| GulDan explică (pentru Cosmin86):

Da nu stiu sa explic adica nu vreau sa am degaba muschi pe mine si sa mananc bataie de la unu mai miclaughing
Adica nu as vrea sa intentionez sa pun masa musculara...gen halterofiri au forta dar nu sunt umflati.( nu stiu daca am dat un exemplu bun laughing )

| Cosmin86 a răspuns (pentru GulDan):

Daca vrei bataie te duci la un club de kickboxing, daca vrei muschi si forta te duci la sala. Ideal ar fi sa le faci pe ambele.

Si daca te bate unu inseamna ca ai muschii "Degeaba"?

Bataia e doar pentru REDUSI MINTALI, oamenii cu adevarat emancipati nu se bat NICIODATA.

| bleakk a răspuns (pentru Cosmin86):

Mi-a placut asta =)

| GulDan explică (pentru bleakk):

Da laughing dar sunt multi redusi mintal asta ar trebui sa stielaughing si multi cer bataie si cred ca oricine s-a batut macar odata si presimt ca o sa o fac si eu.

| GulDan explică (pentru Cosmin86):

Muschi degaba nu ai dar probabil nu m-am exprimat eu bine cu privire la intrebare.
Nu m-ai conteaza e mult de vorbit. si cu redusi mintali..sunt multi orcum..Nu cred ca nu te-ai batut niciodata. macar in scoala.laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru GulDan):

Atunci de ce nu te duci la un club de kickboxing? E cel mai bun pentru ce vrei tu.

Si in paralel poti face si sala, antrenament de forta ( nu de fibrare, cand faci FIBRARE atunci PIERZI din forta ).

Antrenament de forta = serii de maxim 5 repetari ( chiar si serii de 1 repetare cu greutate maximala ).

Doar exercitiile astea sa le faci :
http://antrenorulmeupersonal.ro/articole/exercitii-valoroase/

Fiecare are si video.

Si sa mananci multe proteine ( o sa ajungi sa mananci singur mai mult ca o familie intreaga ).