| Doryan33Antonyo22 a întrebat:

Am 15 ani si as vrea cateva exercitii pentru masa musculara, eu fac de vreo doi ani flotari si tractiuni nu am cine stie ce masa musculara musculara am bratul de 28 cm (nu prea e mare) si as vrea niste exercitii pentru forta si masa musculara orice raspuns e bine venit!

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

1. ce alimentatie speciala pentru muschi ai? ( sper ca nu vrei sa pui muschi cu alimentatie normala... )

2. de ce nu maresti greutatea folosita? gen sunt 25 de tipuri de tractiuni, la fiecare din ele poti lega ceva greu de tine.

Eu leg 20-30 kg de mine la tractiuni ( uneori mai mult ).

3. picioare nu lucrezi? sunt 50 % din masa musculara. Fara picioare, ramai FIRAV oricat de mult dezvolti tu bratele, spatele, etc.

| Doryan33Antonyo22 explică (pentru Cosmin86):

Multumesc de sfat, pentru picioare fac genoflexiuni si alerg!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Doryan33Antonyo22):

Alergatul nu e "pentru picioare", nu faci muschi cu alergat. Alergatul este cardio.

E bine ca faci genuflexiuni, sa faci si cu greutate ( daca poti peste 8 repetari ). Si sa mai faci si fandari + alte exercitii.

| Doryan33Antonyo22 explică (pentru Cosmin86):

Am auzit de fandari dar nu stiu ce sunt?(genoflexiuni fac cate doua serii de 10-15 repetari )

| Cosmin86 a răspuns (pentru Doryan33Antonyo22):

Prea multe repetari, ce naiba e asta.

Maxim 8. Eu prefer 5-6.

POTI peste 8 repetari => trebuie sa maresti greutatea folosita. Asta aplici la ORICE exercitiu, chiar si la tractiuni si flotari.

Cauta pe youtube sa vezi ce sunt fandarile.

| dyk3yy a răspuns (pentru Cosmin86):

In cartea lui Arnold "The new ncyclopedia of modern bodybuilding " scrie ca picioarele trebuie antrenate cu 10-15 repetari. Greseste Arnold, sau s-a demonstrat recent ca trebuie 8 repetari maxim?

| NameoftheCentury a răspuns (pentru Doryan33Antonyo22):

Cu fandari si genuflexiuni nu faci muschi la picioare, du-te la sala.

14 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Nu ai cum să pui masă musculară fară antrenamente la sală.

| RobertMoon a răspuns:

Du-te la sala ca nu se merita sa faci acasa, asa nu faci nimic, sau cumpara-ti 2 gantere si nici asa nu s-ar merita deoarece pretul lor ar fi cam cat 2 abonamentul la sala.

| Doryan33Antonyo22 explică (pentru RobertMoon):

Am doua gantere(de trei kg, au mai costat si 100 de lei acum trei nai cand le-am luat) si un extensor cu 5 arcuri. Multumesc de sfat!

| OOOLEOOO a răspuns:

Calisthenics fitness. Why not?

| SiLaS a răspuns:

Poti sa mai faci flotari inca 10 ani pentru ca tot nu o sa pui nimic pe tine, daca vrei sa pui ceva pe tine mergi la o sala, banuiesc ca ai alimentatia la pamant.

| Doryan33Antonyo22 explică (pentru SiLaS):

Da,nu tin diete si nu am o alimentatie echilipbrata sad
(mananc carne de pui\porc, legume si fructe dar nu echilibra haotic puls alte chesti care au multi carbohidrati) Multumesc de sfat!

| catanavip a răspuns:

Fa-ti un regim alimetar strict inainte de toate care sa contine multe proteine si carbohidrati, in sala de forta gasesti tot ce ai nevoie pentru ati creste fiecare grupa musculara pe cand acasa nu daca nu ai aparatele necesare.