Întrebare recomandată | DooM a întrebat:

Luni merg la schi.
Nu stiu sa schiez dar vreau sa invat si vreau sa stiu ce ar trebui sa stiu despre acest sport de exemplu: cum schimb directia cum franez care este pozitia corecta.

Răspuns Câştigător
| wKidda a răspuns:

Pozitia : Picioarele aplecate in fata...
Frana : Incrucisezi picioarele asa incat varfurile schiurilor sa se atinga putin.
Iti recomand sa ai un ajutor..cum ar fi o ruda priceputa sau un instructor atunci cand esti pe partie..pe mine m-a ajutat varul meu...iti trebuie schiuri, clapari si echipament depinde de inaltime..deoarece daca ai schiuri mari pentru tine..iti poti rupe un picior sau o mana pe partie..este un sport foarte periculor.dar si frumos... sper ca raspunsul meu sa te ajute :*

9 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
http://www.skivirus.com/......odata.html
Cel mai indicat ar fi sa te lasi pe mana unui instructor.
Mult succes si distractie placuta fara incidente:)

suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti iei frumos un instructor cand mergi la partie. E un sport periculos si e complicat sa inveti singur

| mihai69 a răspuns:

Http://www.succesdublu.ro/curs-video-de-schi/
Totuși, sfatul meu este să îți iei un monitor, măcar pentru primele două - trei zile! Altfel, riscul e mare; nu numai de accident, cât și de a învăța anumite lucruri greșit și să nu te mai poți corecta pe urmă decât foarte greu!

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru mihai69):

Monitor? cum adica? monitor de calculator? nu o va incurca cand va schia sa il tina in mana?

| Fatamuntilor a răspuns:

Sora mea a facut sport de performanta (schi alpin) si iti spun ca fara ajutorul unui monitor NU vei reusi mare lucru!
Oricum iti trebuie schiuri adecvate inaltimii tale, precum si echipament!

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Am gasit eu ceva http://schiori.gsp.ro/stiri/22/lectia-i--initierea.htm,dar iti spun ca una e teoria, si alta practica.

| HappyGirl4 a răspuns:

Buna! Daca vrei cu adevarat sa ai pozitiile corecte si sa nu te trezesti cu nasul in zapada de la primul avant, eu iti sugerez sa iei lectii de la cineva profesionist, ca de exemplu un instructor de schi.Pa,pa!

| jewnina a răspuns:

Degeaba iti explicam noi aici, trebuie sa vezi pe viu

| wKidda a răspuns:

Pozitia : Picioarele aplecate in fata...
Frana : Incrucisezi picioarele asa incat varfurile schiurilor sa se atinga putin.
Iti recomand sa ai un ajutor. ceva gen o ruda priceputa sau un instructor atunci cand esti pe partie..pe mine m-a ajutat varul meu...iti trebuie schiuri, clapari si echipament depinde de inaltime..deoarece daca ai schiuri mari pentru tine..iti poti rupe un picior sau o mana pe partie..este un sport foarte periculor.dar si frumos... sper ca raspunsul meu sa te ajute :*