| ViseColorate_4467 a întrebat:

Maine am proba la sport sa fac podul din picioare si nu pot sa il fac.Am incercat si acasa dar mi-e frica sa imi dau drumul in jos. Daca imi rup ceva? Voi puteti sa il faceti? Va rog sa ma ajutati, sa imi explicati cum trebuie sa procedezsa reusesc, cum sa imi tin picioarele, mainile, etc.Ms mult:*

17 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Aceasta figura "podul" nu este asa usor de executat, daca nu ai o anumita elasticitate a corpului. Singura nu poti sa-l faci, trebuie sa fii ajutata de alta persoana matura si cu putere, in sensul ca tu te lasi pe spate usor, iar cine este cu tine, isi impreuneaza in forma de inel mainile in jurul mijlocului tau, te tine pana ajungi cu palmele la pamant, te sprijini pe toata palma si pe toata talpa, numai asa poti sa stai in acesta pozitie. Persoana care te ajuta sa nu-ti dea drumul din inlantuirea mainilor, sa nu cazi nefiresc si sa patesti ceva rau...Doamne fereste, si tot ea trebuie sa te ajute sa te ridici. Iti spun sigur ca singura nu ai sa-l faci din prima, nici din a zecea daca iti este frica si mai ales daca nu te ajuta cineva.
Mai este o solutie, dar tot sub observatie trebuie s-o faci si anume: te asezi cu spatele la perete la aproximativ un metru de acesta, duci palmele peste cap spre perete, usor, usor cobori palmele in jos pana crezi tu ca poti, la prima figura putin...la a zecea incercare s-ar putea sa pui palmele pe pamant, dar foarte bine s-ar putea sa pui palmele pe pamat din prima. Hai, la treaba si multa bafta. Nu uita sa ai alaturi de tine o persoana matura care sa te ajute sau sa te supravegheze in ceea ce faci tu.

| Sufl3TzelRănith a răspuns:

Pai...Nici eu nu puteam dar acum am reusit pentru ca am procedat astfel:
1)Tii mainile ridicate sus dar nu indoite
2)Dai bazinul in fata (Fii flexibila!)
3)Lasa-te incet fara nici o teama nu ai cum sa iti rupi ceva
4)Da-mi funda plz!batting eyelashes
Succesuri laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da eu pot dar sunt gimnasta fac de 7 ani. akn an 12laughing. pai inainte incalzestetee si numa dupaiaa! lasate ppe pat. nu iti rupi nimicwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uf, si eu as, vrea sa il pot face, uite cum am incercat eu:in spatele meu era un pat cam la inaltimea bazinului, iar eu am intins mainile in sus, iar apoi mi-am dat drumul, la inceput ti-e frica dar dupa aia, ai mai mult curaj, dar tot n-am putut sa fac podul, poti incepe prin exercitiul acesta, iar dupa ai, poti cu peretelebig grin, succes sa iei 10000000000000000000000000

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici eu nu l-am stiut dar am incercat la perete asa:am pus mainilela perete si capul in jos si te lasi pana cand ajungi josbig grin:d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

este foarte greu sa faci podu si eu am incercat dar nu reusesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu pot sa fac podul din picioare si sa-mi bag capul intre picioare : stai in picioare ati indoi picioarele te lasi pe spate dintr-o data apoi te lasi pe coate si ati bagi capul intr picioare asta e tot

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E foarte greu nici eu nu pot sa fac podul, nici din piciore, nici de jos, eu inca exersez, iti recomand acelasi lucru, sper sa iei nota 10

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu fac dans sportiv si podul e una dintre multele miscari initiale. mai intai uitete intr-o oglinda. ar trebui sa ai putina elasticitate pentru a face asta. nu e mult pana jos dar incepatorilor asa li se pare. oricum bafta si sa iei o nota mare! te pup

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Indoaieci picioarele si pune o mana dupa ai pui cealalta mana

| deea_1980 a răspuns:

Te pui pe o mana si dupa o pui si pe cealalatalaughingEu ma las pe spate pe mana dreapta si dupa o pun si pe cea stanga, stiu ca nu e facut corect, dar totusi il fac! Succes, sa iei 10! Pupici:*

| CreaţaWsz a răspuns:

Eu potsunt gimnasta olimpica cu 12 medali tine picioarele labartate si apoi mainile pe spate si te lasi in jos usor cu timpul vei putea

| Laurentziu a răspuns:

Pai ar trebui sa ai grija cum il faci... mie de exemplu mi-a iesit din prima. fara alte incercari.BAFTA!:*

| kagome_8372 a răspuns:

Eu de obicei exerez la perete pun mainele iar apoi le dau tot mai jos. iar apoi la ed. fizica reusesc [ culmea e ca podul de jos nu pot sa-l fac laughing ]. si eu trebuie sa dau proba la sport dar la lada trebuie sa ma invartesc si mi-e frica dar asta daca nu vreau sa iau nota proasta trebuie sa exersezi [ pe profesoara nici nu o intereseaza daca imi rup ceva ^^ ]

Succes! x. o. x. o :*

| AryaCarusso a răspuns:

Buna! As vrea sa iti arat cat de simplu e sa faci un pod din picioare! Am fost si eu o micuta gimnasta cand aveam in jur de 5-7 anihappy
CEL MAI IMPORTANT LUCRU: Nu uita sa te incalzesti! Te vei alege cu o adevarta intindere... nu tocmai placutasad
Ok! decii, eu am o surioara mai mica care se joaca pe un covor incomjurat de un perete niste tabureti, un fotoliu si o canapea. Intr-o zi nu aveam ce face, si am descoperit peretele acoperit cu un burete, m-am lasat pe spate usor, cu mainile in permanenta pe perete si am inceput sa ajung cu mainile pe sol, nu ai neaparat nevoie de un burete pe perete, dar daca incerci la fel ca mine... vei avea o usoara ''turbulenta'' cand atingi solul.happy
Sper sa te distrezihappy XOXO

| andreeeeeya a răspuns:

Pai...pui o mana pe jos iai apoi pui cealalta mana pe joslaughingasa am invatat sa fac eu podul pe spate din clasa 1 dar nu este asa de greuoh go on

| Bommboonniika a răspuns:

e foarte usor trebuie sa pui mainele usor sub fund sa te lasi pustin iar dupa aceea duci mainile peste cap si te lasi pe spate!