| andreisseu a întrebat:

Nu mai fac febra la biceps & triceps sad. Creste muschiul si daca nu fac febra?

Am facut asa:

Luni: Piept, abdomen
Marti: Picioare
Miercuri: Spate, triceps
Joi: pauza
Vineri: Umeri, biceps ( a fost o improvizatie, dar am facut 4 si 4 )
Sambata: Piept, abdomen
Duminica: pauza

Saptamana asta vreau sa incep asa:

Luni: Spate, trapez, abdomen
Marti: Picioare
Miercuri: Brate
Joi: Umeri, (trapez) in caz ca nu fac luni
Vineri: Piept, abdomen
Sambata, duminica pauza

@ La ce ajuta glutamina?

4 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Luni si sambata piept. iti imaginezi ca intre sambata si luni e doar 1 zi si nu se regenereaza deloc pieptul ala? nu, de ce ti-ai da tu seama de asta, tu crezi ca daca il faci de 2 ori creste mai repede.

glutamina este un aminoacid cu functie de regenerare musculara. mai pe scurt nu mai faci febra de la ea si poti lucra aceeasi grupa ceva mai repede (daca faci febra nu mai tine 3-4 zile) + alte functii. se ia pentru prima functie in principiu, dar exista si exceptii.
febra nu este o lege a cresterii musculare, poate doar a obisnuintei cu miscarea. de obicei nu mai faci febra cand muschiul se obisnuieste cu tipul antrenamentului, moment cand ai putea sa il schimbi. in loc de 4 serii sa faci mai multe/mai putine, sa introduci superseturi, triseturi, dropset, diferenta intre 1-3 repetari si 6-10, izometrie si alte tipuri de serii.

| andreisseu explică (pentru JohnnyBi):

Luni: Piept, abdomen
Saptamana asta vreau sa incep asa:
Vineri: Piept, abdomen

| JohnnyBi a răspuns (pentru andreisseu):

Daca nu ai un deficit, stagnare, plafonare, problema medicala la piept, de ce il faci de 2 ori? eu ma plafonasem vreo 6 luni la 60 kg la piept pana am bagat de 2 ori pe saptamana sa trec de prag, tu ce scuza ai?

| Cosmin86 a răspuns:

Piept de 2 ori pe saptamana?

tu chiar vrei sa ai un piept mic si nedefinit, nu?