| TeckTonik997 a întrebat:

Nu mai inteleg nimic, care sunt exercitiile pentru masa? Unele site-uri recomanda 6-8 reps cu greutate mare, altele 10-12 (ceea ce eu stiam ca e pentru definire) etc. Pe langa ca am gasit si GVT (german volume training) care propune 2 exercitii pentru o grupa musculara mare 10 serii 10 repetari 60% din greutatea maxim pe care o poti ridica, suna putin nebunesc si dar cred ca ar da rezultate(parerea mea). Nu mai stiu ce sa mai spun. Stie cineva un program serios, exercitii+cate serii/repetari care sa dea rezultate?

1 răspuns:
| NDC12 a răspuns:

Deci tu trebuie sa intelegi un lucru, pentru masa musculara => greutate mare, maxim 10-12 repetari! Definirea nu are nicio legatura aici, antrenamentul ramane acelasi, doar alimentatia se schimba!

Deci pentru masa musculara 10-12 repetari, cam asta e regula, daca nu poti 10, minim 8, nu are nicio legatura definirea cu antrenamentul.

Am mai auzit multe aberatii de genul, chiar si de la prieteni "Acum fac definire, trebuie sa maresc greutatea, repetari mai putine", deci sunt doar "dume retarde".

Si tu nu trebuie sa te stresezi asa mult in legatura cu repetarile, vezi cum iti merge tie mai bine, eu ti-am explicat ce si cum.