| porzei a întrebat:

fac sala de 3 luni si vreau un program calumea.Pentru masa musculara.Adica ce sa contina acest program:
-exercitii pentru fiecare grupa
-repetari serii
-pentru masa musculara exercitiile

Răspuns Câştigător
| TheLoveDoctorr a răspuns:

3 luni? Poi tinand cont ca esti la inceput as opta sa iti sugerez "cunoasterea" profunda a corpului tau. Lucreaza cate putin O GRUPA pe zi.Altii zic ca e bine chiar 2-ua...dar hai sa nu supra-solicitam dupa 3 luni.
-exercitii de baza,odihna,alimentatie
-recomand ca excercitii -Tractiuni, Ramat la aparat ( dupa ce avansezi ia bara) Impins orizontal vertical, inclinat cu greutati preponderente, Genoflexiuni(nu pune greutate, pana te obisnuiesti, Fluturari cu gantere (umeri). 3 serii pe aparat iti ajung. Sper ca te-am ajutat.Vor fi si pareri contradictorii bineinteles, dar fiecare suntem liberi sa dam sfaturi cat stim si cat putem ajuta.Hai,sa auzim numai de bine! Sa cresti mare in zonele mici ale corpului!

3 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Aberatii de copii mici.

Definirea NU se face prin repetari multe.

Serii cu repetari multe = rezistenta, NU definire. Definirea se face din alimentatie + cardio.

Mai documenteaza-te si tu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite aici un program decent:

Luni: Spate + Biceps
Tractiuni, Ramat si flexii cu bara Z.

Miercuri: Piept + Triceps
Impins culcat cu gantere
Flotari la paralele pentru piept
Impins culcat cu haltera (priza apropiata)

Vineri: Picioare

3 serii a cate 10 repetari la fiecare exercitiu si e suficient, si alea fortate. La tractiuni bagi nr. maxim de repetari.

In legatura cu abdomen, nici nu e nevoie sa-l lucrezi sa ai unul bun. Peste vreo 2-3 luni sa schimbi programul. Ah si inca o chestie, muschii nu cresc doar din exercitii, trebuie sa ai cateva mese pe zi bogate in proteine.

Sa cresti mare smug

| AntrenorFitness a răspuns:

Un program pe 4 zile:
Luni:
Piept + triceps ( 3 aparate/ grupa musculara; 4 serii/aparat; 6-8 repetari/serie)

Marti:
Picioare + Abdomen

Miercuri: Pauza

Joi:
Spate + Biceps

Vineri:
Umeri + Trapez

Daca mai vrei si alte alternative si mai multe informatii gasesti in link: http://www.megaproteine.ro/antrenamente-si-nutritie.html