| vladut11 a întrebat:

NU MI S-A RASPUNS LA INTREBARE
Merita luata creatina de la 16 ani?

Am masa musculara formata...

Care ar fi avantajele? respectiv dezavantajele?

Ce imi recomandati?

http://www.suplimente-naturiste.ro/details.php? product_i d=558

UN: Devil Multivitamin & Multimineral

SAU creatina fosfat cu PH modificat, fara retentie de apa!

http://www.suplimente-naturiste.ro/details.php? product_i d=561

ORI O ALTA VARIANTA SA LE IAU IN COMBINATIE

CARE AR FI AVANTAJUL DACA LE IAU IN COMBINATIE?

2 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Creatina are rol vasodilatator, energie. cam atat. iti da impresia ca poti trage mult mai mult, si poti. avand rol vasodilatator = retentie de apa. efecte secundare pe termen scurt: daca nu bei apa multa creatina ajunge in rinichi si se transforma in creatinina care este acida si o sa ai probleme mari cu rinichii. pe termen lung, daca te lasi de creatina/sala toata retentia de apa din corp o sa dispara (o sa scazi in cm de muschi). daca slabesti aportul de creatina treptat proportional cu cresterea la sala, diferenta asta o sa fie slab vizibila.

diferentele de creatina nu sunt foarte importante, desi cu cat creatina este mai complexa cu atat isi face treaba mai bine. fosfocreatina e buna, ph-x am luat si e foarte buna (cel putin pentru mine a mers unsa). daca le iei combinate faci supradoza si ajungi la spital. la 16 ani nu e indicat. daca vrei ia ph-x de la biotech usa. pe cutie zice 10 pastile zilnic, tu ia 6. si 2 litri de apa

| vladut11 explică:

Legat de supradoza nu ai inteles... cred...
Ma refeream ca daca iau multivitaminele si multimineralele in combinatie cu creatina fosfat de la biotech