| bogdan13513513 a întrebat:

Ofer fundă! De ce eu când fac arm wrestling/skandenberg incep să am o durere gen junghi pe o perioadă de 1-2 zile pe antebraț.Nu știu ce mă doare ori osul ori mușchiul bănuiesc că mușchiul dar chiar și așa de la ce e?

Răspuns Câştigător
| funnnyman32 a răspuns:

Salut! Muschiul brahial, e mult afectat la skandenberg si se imflameaza. Incalzirea incheieturilor bratului e importanta inainte sa faci sa te incalzesti putin. Si de obicei cand te fortezi mai tare se resimte.

| bogdan13513513 explică (pentru funnnyman32):

Mulțumesc mult! Unde pot să găsesc exerciții de încălzire pentru skandenberg?

| funnnyman32 a răspuns (pentru bogdan13513513):

Salut. Incalzire poti face cu partener la masa, sau pe unde faci, iei mana partenerului si va incalziti reciproc rotiri de incheietura, ca e importanta asta, dar si incalzire generala cu greutati mai mici, daca faci la sala. Daca faci pe unde nimeresti skandenberg, incalzesti bine bratul umerii si incheieturile sa nu ti pocneasca, sau sa te fortezi prea brusc neincalzit, si va fi naspa dupa aceea.
Si eu cand faceam neincalzit calumea pe moment nu simteam la brahial acolo la biceps dar dupa aia 2 -3 zile nu puteam sa-mi intindi mainile.

| bogdan13513513 explică (pentru funnnyman32):

Îți mulțumesc mult, baftă!

| funnnyman32 a răspuns (pentru bogdan13513513):

La fel, cele bune!

14 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Cum ai tras? Top-roll, hook, push, side-pressure?

| bogdan13513513 explică (pentru Cosmin86):

Top-roll

| Cosmin86 a răspuns (pentru bogdan13513513):

Ciudat, top-roll e tehnica in care iti protejezi bratul cat mai mult, ca tragi pe exterior si pe sus. nu ar trebui sa te doara, de la hook inteleg sa ai dureri.

| bogdan13513513 explică (pentru Cosmin86):

Îmi poți da link să văd cum e top-roll Poate nu am văzut eu ce trebuie!

| Cosmin86 a răspuns (pentru bogdan13513513):

Aici ai o poza, in pozitia asta trebuie sa ajungi:
https://scontent.fotp3-3.fna.fbcdn.net/......3994_n.jpg

Si aici ai un tutorial:
https://www.youtube.com/watch?v=4hNOHUEnzTM

| bogdan13513513 explică (pentru Cosmin86):

Ai nota 10 de la mine, rar găsesc oameni că tine, baftă?

| Cosmin86 a răspuns (pentru bogdan13513513):

Gasesti la orice club de skandenberg, cum am gasit si eu. Acolo inveti skandenberg cu adevarat, suficient de bine cat sa poti pune pe aproape oricine nu practica (chiar si pe aia care imping 180 de la piept)

| bogdan13513513 explică (pentru Cosmin86):

Wow mulțumesc de informație! Dar din curiozitate câți ani ai?

| Cosmin86 a răspuns (pentru bogdan13513513):

| bogdan13513513 explică (pentru Cosmin86):

Wow,mulțumesc mult!